Og³oszenia
Og³oszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-¯oliborz zatrudni Specjalistê
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcê us³ug...
- M³odszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDA¯Y PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- G³ówny rezydent biura podró¿y/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Karta sta³ego pobytu zwalnia z obowi±zku wizowego?
Czy cz³onek rodziny obywatela Unii, który nie jest obywatelem pañstwa cz³onkowskiego, lecz posiada kartê sta³ego pobytu, jest zwolniony z obowi±zku uzyskania wizy wjazdowej na terytorium pañstw cz³onkowskich?
Trybuna³ Sprawiedliwo¶ci Unii Europejskiej uzna³, ¿e tak. Ponadto przyj±³, ¿e karta ta sama w sobie po¶wiadcza, i¿ jej posiadacz ma status cz³onka rodziny.
9 pa¼dziernika 2017 r. funkcjonariusze policji na lotnisku Ferenca Liszta w Budapeszcie przyst±pili do kontroli pasa¿erów lotu Ryanaira z Londynu. Podczas kontroli stwierdzono, ¿e pasa¿er bêd±cy obywatelem Ukrainy, posiadaj±cy paszport niebiometryczny oraz wa¿n± kartê sta³ego pobytu, wydan± przez Wielk± Brytaniê, na podstawie dyrektywy w sprawie prawa do swobodnego przemieszczania siê i pobytu obywateli Unii i cz³onków ich rodzin, nie posiada wizy.
Stwierdziwszy, ¿e w zwi±zku z brakiem wizy pasa¿er ten nie posiada kompletu dokumentów podró¿y wymaganych do wjazdu na terytorium Wêgier, policja nie zezwoli³a mu na wjazd i za¿±da³a od Ryanaira odes³ania go z powrotem do Londynu. Ponadto, uznawszy, ¿e Ryanair nie podj±³ dzia³añ, do których jako przewo¼nik by³ zobowi±zany w celu upewnienia siê, ¿e omawiany pasa¿er posiada wymagane dokumenty podró¿y, policja na³o¿y³a na tê spó³kê karê w wysoko¶ci 3000 EUR.
Ryanair kwestionuje przed Fõvárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság (s±dem administracyjnym i pracy dla miasta sto³ecznego Budapeszt, Wêgry) zgodno¶æ z prawem decyzji administracyjnej, na mocy której zosta³a na niego na³o¿ona wspomniana kara. Podnosi przede wszystkim, ¿e rozpatrywany pasa¿er móg³ wjechaæ bez wizy na terytorium Wêgier, poniewa¿ posiada³ on kartê sta³ego pobytu wydan± przez Zjednoczone Królestwo na podstawie dyrektywy 2004/38.
W tych okoliczno¶ciach Fõvárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság zwróci³ siê do Trybuna³u Sprawiedliwo¶ci przede wszystkim z pytaniem, czy posiadacze karty sta³ego pobytu s± zwolnieni, na podstawie dyrektywy 2004/38, z obowi±zku uzyskania wizy i czy tym zwolnieniem z obowi±zku wizowego objêci s± obywatele pañstw trzecich, je¶li taka karta pobytu zosta³a wydana przez pañstwo cz³onkowskie, które tak jak Zjednoczone Królestwo nie nale¿a³o do strefy Schengen w dniu wyst±pienia okoliczno¶ci faktycznych le¿±cych u podstaw postêpowania przed s±dem krajowym. Ponadto s±d wêgierski zmierza do ustalenia, czy karta pobytu wystarcza do po¶wiadczenia, i¿ jej posiadacz ma status cz³onka rodziny, czy te¿ konieczne jest przedstawienie innych dokumentów pozwalaj±cych na ustalenie takiego statusu.
W swoim wyroku Trybuna³ stwierdzi³ na wstêpie, ¿e chocia¿ przepis dyrektywy 2004/38 dotycz±cy zwolnienia z obowi±zku wizowego w sposób wyra¼ny przyznaje to zwolnienie jedynie posiadaczom kart pobytu cz³onka rodziny obywatela Unii, okoliczno¶æ ta sama w sobie nie pozwala na wykazanie woli prawodawcy Unii, aby wykluczyæ z krêgu beneficjentów takiego zwolnienia cz³onków rodziny obywatela Unii posiadaj±cych kartê sta³ego pobytu.
Z ca³o¶ciowej analizy dyrektywy 2004/383 wynika za¶, ¿e cz³onkowie rodziny obywatela Unii, którzy ju¿ uzyskali kartê pobytu, powinni korzystaæ z rozpatrywanego zwolnienia, poniewa¿ wol± prawodawcy Unii by³o przyznanie tego przywileju wszystkim cz³onkom rodziny obywatela Unii, którzy posiadaj± kartê pobytu, niezale¿nie od tego, jakiego rodzaju.
W tym wzglêdzie Trybuna³ podkre¶li³, ¿e karta sta³ego pobytu mo¿e zostaæ wydana jedynie osobom, które ju¿ uzyska³y kartê pobytu cz³onka rodziny obywatela Unii i legalnie zamieszkiwa³y przez nieprzerwany okres piêciu lat z danym obywatelem Unii w przyjmuj±cym pañstwie cz³onkowskim, korzystaj±c podczas tego okresu ze zwolnienia z obowi±zku wizowego, wi±¿±cego siê z posiadaniem takiej karty.
Ponadto Trybuna³ przypomnia³, ¿e dyrektywa 2004/38 ma na celu zapewnienie stopniowej integracji obywateli Unii i cz³onków ich rodzin niebêd±cych obywatelami pañstwa cz³onkowskiego ze spo³eczeñstwem przyjmuj±cego pañstwa cz³onkowskiego. Tymczasem realizacja tego celu zosta³aby zniweczona, gdyby nabycie prawa sta³ego pobytu przez cz³onków rodziny obywatela Unii poci±ga³o za sob± utratê zwolnienia z obowi±zku wizowego, z którego korzystali przed nabyciem tego prawa sta³ego pobytu.
W konsekwencji Trybuna³ orzek³, ¿e cz³onek rodziny obywatela Unii, który nie jest obywatelem pañstwa cz³onkowskiego, lecz posiada kartê sta³ego pobytu jest zwolniony z obowi±zku uzyskania wizy wjazdowej na terytorium pañstw cz³onkowskich.
Trybuna³ stwierdzi³ nastêpnie, ¿e przepisy znajduj±ce zastosowanie do strefy Schengen wyra¼nie stanowi±, ¿e nie naruszaj± one swobody przemieszczania siê obywateli Unii i cz³onków ich rodzin. W tym wzglêdzie Trybuna³ orzek³, ¿e dyrektywa 2004/38 ma zastosowanie bez rozró¿nienia do wszystkich pañstw cz³onkowskich, niezale¿nie od tego, czy nale¿± one do strefy Schengen, czy te¿ nie, i ¿e przepis dyrektywy dotycz±cy zwolnienia z obowi±zku wizowego nie zawiera ¿adnego szczególnego odniesienia do tej strefy.
Z tego wynika, ¿e ustanowiony w dyrektywie 2004/38 przywilej zwolnienia z obowi±zku wizowego rozci±ga siê na cz³onków rodziny obywatela Unii posiadaj±cych kartê pobytu lub kartê sta³ego pobytu zarówno wtedy, gdy taka karta zosta³a wydana przez pañstwo cz³onkowskie nienale¿±ce do strefy Schengen, jak i wówczas, gdy zosta³a wydana przez pañstwo cz³onkowskie nale¿±ce do tej strefy.
Wreszcie Trybuna³ stwierdzi³, ¿e pañstwa cz³onkowskie mog± wydawaæ kartê sta³ego pobytu na podstawie dyrektywy 2004/38 wy³±cznie osobom, które maj± status cz³onków rodziny obywatela Unii. Tym samym, wydanie takiej karty przez pañstwo cz³onkowskie oznacza, ¿e pañstwo to musia³o najpierw sprawdziæ, czy dana osoba posiada ten status. W rezultacie, karta sta³ego pobytu mo¿e sama w sobie po¶wiadczaæ status cz³onka rodziny obywatela Unii osoby, która jest posiadaczem tej karty. Z tego wzglêdu, posiadacz takiej karty ma prawo do wjazdu na terytorium pañstwa cz³onkowskiego, bez konieczno¶ci przeprowadzania dodatkowej weryfikacji lub przedstawiania dodatkowych wyja¶nieñ w kwestii jego statusu cz³onka rodziny obywatela Unii.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Wyrok w sprawie kart sta³ego pobytu
[2020-06-22 11:33 93.179.229.*]
¬ród³em ca³ego problemu na granicy wêgierskiej by³o prawdopodobnie to, ¿e pojêcie cz³onka rodziny w Wielkiej Brytanii jest inne ni¿ np. na Wêgrzech. odpowiedz »
Dzia³ prawo i podatki:
MSiT chce 10 strategii dla
TSUE: To¿samo¶æ p³ciowa klienta nie nale¿y do danych niezbêdnych do zakupu
Dzia³ dla turystów:
UN Tourism: Turystyka odbudowa³a siê po
LOT wprowadza odroczone
Starsze aktualno¶ci:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiaj± na turystykê kulturaln± i zrównowa¿one
Polki wydaj± wiêcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podró¿owali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykê w
64% Polaków planuje zwiêkszyæ bud¿et na
GITD podsumowuje akcjê Bezpieczny autokar-ferie
Wstêpne porozumienie w sprawie rozporz±dzeñ dot. danych pasa¿erów linii
Parlament Europejski przyj±³ nowe przepisy dotycz±ce wynajmu
Lufthansa przejmie udzia³y w ITA Airways?
Zaproszenie najwiêksze targi turystyki przyjazdowej w Niemczech
Ma³opolscy kwaterodawcy i przewo¼nicy z wyró¿nieniami
Gdzie Polacy wypoczywaj± lec±c z Ryanair
Nowy dyrektor operacyjny Brussels Airlines
Ceny w biurach stabilizuj± siê?
Marek Andryszak odchodzi z TUI Deutschland
Pó³nocna Izba Gospodarcza: inflacja gro¼niejsza dla turystyki ni¿ COVID
Nastroje w¶ród kwaterodawców nie najlepsze
Hilton zapowiada nowe standardy sanitarne
Sprzeda¿ lata 2019 dalej poni¿ej oczekiwañ organizatorów
Minister powo³a³ now± Spo³eczn± Radê Turystyki