Pracodawca wyśle pracownika na testy na COVID-19? Przedsiębiorcy sceptyczni
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że trwają prace nad ustawą, która pozwoli pracodawcom wymagać od pracowników okazywania testów na COVID-19.
Z jednej strony jest to krok w dobrą stronę, bo pracodawca zyskuje jakiś sposób na kontrole bezpieczeństwa epidemicznego w firmie. Z drugiej wymaganie od pracowników niezaszczepionych regularnych testów jest nie tylko czasochłonne, ale i trudne do wykonania organizacyjnie. Pracownik może być jednego dnia zdrowy, ale drugiego już nie. Testy nie będą wykonywane codziennie, a zdecydowanie prostszym rozwiązaniem byłoby postulowane przez nas od miesięcy wprowadzenie możliwości weryfikowania, który pracownik jest zaszczepiony, a który nie - mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
Testy mają być szybkie i bezpłatne. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że jest to działanie, które wychodzi naprzeciw przedsiębiorcom, którzy chcą układać organizację w firmach z uwzględnieniem stanu zdrowia pracowników. Mówiąc szczerze to przedsiębiorcy mają poważne wątpliwości czy jest to ukłon w stronę przedsiębiorców czy może antyszczepionkowców? Osoby niezaszczepione nadal takie pozostaną, ale będą regularnie testowane. Przedsiębiorcy zyskują możliwość weryfikacji, ale nie jest to system łatwy organizacyjnie. Jest to rozwiązanie prowizoryczne. Zdecydowanie prościej byłoby wprowadzić, tak jak postulujemy od miesięcy, możliwość weryfikacji paszportów covidowych w firmach. Pracodawcy oczekują na ustawę, która będzie regulować sytuacje osób niezaszczepionych w miejscach pracy. Jesteśmy gotowi na dialog i na deklaracje, że osoby niezaszczepione nie będą zwalniane, ale np. przesuwane na stanowiska w których nie będzie bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa innych pracowników oraz klientów - mówi Hanna Mojsiuk.
Propozycja Adama Niedzielskiego wciąż pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi: Co jeżeli pracownik odmówi wykonywania testów? Jakie konsekwencje mogą go spotkać? Jak często wykonywać testy? Jak wyglądać będzie ich refundacja? W zapowiedziach brakuje nam realnych narzędzi do egzekwowania informacji dotyczących szczepień czy testów Byłoby wiele łatwiej, gdyby pomysły dotyczące walki z pandemią na polu gospodarczym były konsultowane z przedsiębiorcami. Nam zależy na bezpieczeństwie naszych pracowników i klientów. Biznes jest zmęczony działaniami prowizorycznymi. Czas na konkrety. Możliwość sprawdzania testów jest małym kroczkiem do przodu, w sytuacji gdy pandemia rozpędza się sprintem - dodaje Hanna Mojsiuk.
Komentarze
Tagi:
Dział gastronomia:
Dział biura turystyczne:
PAŻP i Ryanair będą współpracować
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Rzecznik MŚP apeluje o otwarcie basenów
Kolejne obciążenia dla organizatorów turystyki
Ceny w biurach stabilizują się?
Marek Andryszak odchodzi z TUI Deutschland
Północna Izba Gospodarcza: inflacja groźniejsza dla turystyki niż COVID
Rozstrzyganie sporów z klientami - Brytyjczycy wdrażają nowy system
Ryanair wprowadza nową politykę ochrony środowiska
Jakie festiwale wybierają Polacy?
Karta stałego pobytu zwalnia z obowiązku wizowego?
Nowy terminal na lotnisku w Hurghadzie
Sprzedaż lata nieco lepsza, ale nadal słaba
KLM wprowadza nową usługę dla pasażerów
Jakie ubezpieczenie samochodu jest niezbędne przy wakacyjnym wyjeździe?
Ryanair uznaje niemiecki związek zawodowy
Otwarcie kin przyspieszone, gastronomii już nie
Lufthansa przejmie udziały w ITA Airways?
Zaproszenie największe targi turystyki przyjazdowej w Niemczech
Małopolscy kwaterodawcy i przewoźnicy z wyróżnieniami