Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
- Przewodnik, pilot po USA
- Opiekun klienta - turystyka kolonijna
- Poprowadź z nami biuro podróży
- Poszukiwany pilot po Dreźnie
- wychowawca na zimowisku
- Specjalista ds. Turystyki
- specjalista ds. turystyki
- Specjalista ds. turystyki
- KRAKÓW - Specjalista ds. Sprzedaży Podróży
Przeważają spadki w cenach zimowych imprez turystycznych
Średnia cena imprez w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w minionym tygodniu spadła o kilkadziesiąt złoty. Na których kierunkach ceny spadły najbardziej?
Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej publikuje Analizę Cen Imprez Turystycznych dotyczącą wyjazdów w sezonie zimowym 2018/19. Obejmuje ona okres pierwszego tygodnia zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego definiowanego jako 28 stycznia - 3 lutego 2019 roku. Od połowy grudnia postanowiono podzielić dotychczasowy materiał tygodniowy na dwie części.
Istotne kwestie z zakresu cen imprez turystycznych
Obecnie zestawienia są sporządzane co dwa tygodnie, czyli naprzemiennie dla zimy i lata, to mapki przedstawiają zmiany cen wobec poprzedniego tygodnia, a nie wobec poprzedniego zestawienia.
Niniejsze zestawienie obejmuje po raz szósty w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie zimowym 2018/19 definiowanym jako tydzień przełomu stycznia i lutego 2019 roku (28.01-03.02.2019), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego, zebranych w dniu 13 grudnia z cenami dla tego samego tygodnia (ferii) zebranych w dniu 6 grudnia, a w porównaniach rok do roku z cenami z 14 grudnia 2017.
W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 28 stycznia - 3 lutego, średnie ceny spadły o 18 złotych (w poprzednim zestawieniu wzrosły o 38 złotych, wcześniej spadły o 4 złote, a jeszcze wcześniej rosły o 79, 54 i 78 złotych). Największe zwyżki średnich cen wycieczek odnotowano w Portugalii - o 356 złotych oraz na kanaryjskich wyspach Teneryfie i Lanzarote - o 131 i 108 złotych. Najenergiczniejsze wzrosty średnich cen wycieczek w ostatnim tygodniu miały miejsce na Malcie - o 501 złotych, a o zupełnie kosmetycznym znaczeniu na Gran Canarii i w Marsa Alam - o 3 i 2 złote. W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie ceny ogółu wycieczek również spadały - o 3 i 35 złotych.
Znaczne zmiany średnich cen wycieczek w niektórych krajach i nieraz zupełnie przeciwstawne ich skoki na poszczególnych destynacjach (vide destynacje egipskie lub kanaryjskie), które mają istotny wpływ na wahania cen uśrednionych, są od pewnego czasu obserwowane w ofercie biura TUI Poland i można przypuszczać, że stają się kolejnym technologicznym czynnikiem nakierowanym na uzyskiwanie przewagi nad pozostałymi organizatorami, który został nazwanym przez nas roboczo "wirujące ceny TUI Poland". Ubocznym, ale ważnym skutkiem takiej sytuacji jest ograniczenie możliwości powoływania się na niskie ceny danych obiektów, czy nawet kierunków, skoro obowiązują one jedynie przez krótki okres czasu, a potem stają się już znacząco inne.
Miniony tydzień przyniósł wyraźnie większy od przeciętnego (czyli od 18 złotych) spadek średnich cen wycieczek na Wyspach Kanaryjskich, który wyniósł 76 złotych, natomiast średnie ceny wyjazdów do Egiptu pozostały niemal bez zmian notując obniżkę o jedynie 2 złote. Na mniej masowych kierunkach mocno spadły średnie ceny wyjazdów do Portugalii - o 356 złotych, zaś mniejsze były spadki cen wycieczek do Maroka i Turcji - o 76 i 64 złote. W stopniu mniejszym od przeciętnej spadły średnie ceny wyjazdów na tunezyjską Dżerbę - o 8 złotych, a bardziej kosztowne niż przed tygodniem stały się wycieczki ma Cypr i Maltę - o 76 i 501 złotych.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego, czyli w latach 2019 (28 styczeń-3 luty) i 2018 (okres 15-21 styczeń) zebranych w tym samych okresach listopada w tym i ubiegłym sezonie pokazuje, że obecna średnia cena była niższa wobec średniej ceny sprzed roku o 60 złotych, (w poprzednim zestawieniu była niższa o 19 złotych, a w zestawieniach wcześniejszych wyższa o 6, 22, 13 i 73 złote). W analogicznym okresie grudnia 2017 średnia cena w porównaniu rok do roku była niższa o 10 złotych.
W minionym tygodniu, tak jak minionych sześciu miesiącach, czynniki o charakterze kosztotwórczym działały w kierunku zmniejszania marż ze sprzedaży wycieczek. Cena paliwa lotniczego w minionym tygodniu była wyższa niż przed rokiem, ale już w zdecydowanie mniejszym stopniu niż przez ostatnie około 6 miesięcy i wyniosła 2,60 wobec 2,45 zł/litr, czyli o zaledwie 6,1 procent. Na zwyżkę kosztów energiczniej działał jednak kurs złotego, który dla rozliczeń turystycznych osłabł rok do roku o prawie 3 procent, w tym głównie wobec amerykańskiego dolara. W rezultacie czynniki zmian cen paliwa i kursów walut zgodnie działały w kierunku powiększania średniego poziomu kosztów wycieczek w nieco mniejszym stopniu niż w poprzednim zestawieniu, czyli o około 75/85 złotych (wcześniej o 85/95, 85/95, 140/150, 155/165 i 95/105 złotych).
Należy pamiętać, że wpływ zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora jest mniej lub więcej opóźniony (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich wpływ należy traktować raczej w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) kolejny raz dużą zwyżkę cen rok do roku wykazał Egipt, gdzie ceny przewyższały poziom z sezonu 2017/2018 o średnio 278 złotych. Przed rokiem notowano znaczny spadek cen rok do roku (o 359 złotych), a przed dwoma laty były one wyższe o 149 złotych. Ponownie najwyraźniej podniosły się w skali ostatniego roku ceny wycieczek do Marsa Alam - o średnio 569 złotych, a kolejny raz najmniejszy ich wzrost zanotowano na Synaju - o 125 złotych.
Na Wyspach Kanaryjskich niewielka obniżka średnich cen rok do roku z poprzedniego zestawienia (o 36 złote) zamieniła się tym razem w znaczny 366-złotowy spadek, chociaż należy zaznaczyć, że nie uwzględnia on wyspy Lanzarote (brak danych sprzed roku), na której ceny w ostatnim czasie na ogół wyraźnie rosły. Tym razem wśród wysp na tym kierunku największy roczny spadek cen odnotowano na Teneryfie - o 544 złote, a najmniejszy na Gran Canarii - o 261 złotych. Przed rokiem i dwoma laty średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie wzrosły w skali rocznej o 156 i 207 złotych.
Na mniej masowych kierunkach największe przeceny średnich cen wycieczek rok do roku, podobnie jak o tej porze w ubiegłym sezonie, odnotowano w Portugalii i na Cyprze - o 444 i 306 złotych. Zdecydowanie bardziej umiarkowany był ich spadek na Tureckiej Riwierze - o 37 złotych, zaś znaczące roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w Maroku i na Malcie - o 127 i 263 złote.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanadyjskie obniżyły się o 210 złotych, a kierunkach egipskich o średnio 81 złotych. Na mniej masowych kierunkach największą dwuletnią zwyżkę cen odnotowano w Maroku - o 349 złotych, a największą zniżkę w Portugalii - o 448 złotych.
Warto też zauważyć, że zmiany cen na wielu kierunkach pozostają w relacji nie tylko z bieżącymi zmianami popytu i podaży, ale też ze zmianami długoterminowych czynników o charakterze bardziej fundamentalnym. I tak przykładowo: złożenie wysokiej inflacji w Egipcie (około 16 procent) i rocznego umocnienia się miejscowej waluty oraz porównanie tych parametrów z polskimi daje roczny wzrost cen wewnętrznych w Egipcie wobec cen polskich o około 20 procent. Przyjmując taki parametr dla wzrostu dla części kosztów wycieczki związanej z usługami hotelowymi i innymi w destynacji otrzymujemy ok. 200-250 złotych, a dodając bieżący wzrost kosztów paliwa (ok. 30 lub nieco więcej złotych) otrzymujemy uzasadnionywzrost kosztów przeciętnej wycieczki o ponad 250 złotych, a więc nieodległy od obserwowanego rocznego wzrostu cen na tym kierunku.
Podobne rozumowanie można przeprowadzić na przykładzie Turcji, w której roczny spadek cen z punktu widzenia cen polskich wynosi około 8,5 procent. Biorąc to pod uwagę oraz wzrost kosztów paliwa (mniejszy niż dla Egiptu z powodu krótszego dystansu) otrzymujemy wynik około minus 25 złotych, a więc również bliski obecnie obserwowanej rocznej zmianie cen wycieczek. Może to przy okazji oznaczać względną równowagę rynkową na tych kierunkach, czyli że przewaga popytu lub jego niedobór (jak w lecie 2018) występują jedynie w ograniczonej skali i zbytnio nie wypaczają cen bazujących na uzasadnionym poziomie kosztów.
W szóstym zestawieniu zimowym wśród dużych i średnich organizatorów największe zniżki średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem, odnotowano w ofertach biur Exim Tours - o około 300 złotych, które były w dużym stopniu efektem bardzo dużej rocznej redukcji cen na kierunkach kanaryjskich. W mniejszym, ale również w znaczącym stopniu bardziej korzystne dla turystów stały się średnie ceny w ofertach biur Rainbow i Coral Travel Wezyr - o około 140 i 90 złotych. U pozostałych organizatorów średnie ceny rok do roku wzrosły w granicach od 10 do 395 złotych.
W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera utrzymało biuro TUI Poland (20 ofert, a przed rokiem 10, zaś przed dwoma laty 5) przed biurami Itaka (17 ofert, przed rokiem 8, a przed dwoma laty 13 ofert) i Rainbow (8 ofert, w latach poprzednich 8 i 9 ofert). Wobec ostatniego roku zdecydowanie najbardziej poprawiły pozycję w tej kategorii biura TUI Poland oraz Itaka.
Najwięcej korzystnych propozycji z niższych i średnich półek cenowych (3* i 4*) miały biura Itaka i TUI Poland, zaś w ofercie premium (5*) ponownie przodowało biuro TUI Poland.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel Wezyr (5 ofert) i Sun & Fun (4 oferty), zaś na kierunkach kanaryjskich biura Itaka (8 ofert) i Rainbow (7 ofert).
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Wakacje 2025 dobrze się
Rainbow inwestuje w hotel z
Starsze aktualności:
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
POT: Połowa Polaków planuje wyjazdy w sezonie
Najpopularniejsze kierunki citybreak w 2023
Większość Polaków wyjedzie w
TSUE rozpatrzył skargę Wizz Air na pomoc dla linii
Państwo może nakładać obowiązki na dostawców usług internetowych z siedzibą w innym kraju
Nad Bałtykiem gotowi na ferie
Światowa Organizacja Zdrowia nie popiera paszportów szczepionkowych
Ponad milionowa kara dla wakacje.pl
Chińscy touroperatorzy na spotkaniu w Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
Majowe obłożenie zapowiada się dobrze
Oferta zimowa w Rainbow sprzedaje się lepiej niż w 2019 r.
Muzeum Auschwitz z rekordową liczną odwiedzających
W Słowenii powstanie nowy przewoźnik lotniczy?
Hotelarze czekają na werdykt Trybunału Sprawiedliwości
Pasażer chciał odszkodowanie za przylot na inne lotnisko w tym samym mieście
Koleją na wakacje nad Adriatyk?
IATA: Ryzyko zakażenia koronawirusem w samolocie znikome
Postępowanie antymonopolowe przeciwko PKP Polskie Linie Kolejowe
FlixBus wprowadza system rezerwacji miejsc
Lotnisko w Modlinie szuka możliwości rozwoju
Coraz więcej osób spędza czas pod żaglami
Wyżywienie na urlopie, czyli co warto wiedzieć
POT przedłuża nabór do sztandarowego projektu
GUS: 1,7 mln turystów spędziło wakacje nad Bałtykiem
Turyści korzystają z pięknej pogody
bilety lotnicze do anglii najtaniej jest www.jetservice.pl
Paszport polski przy wyjeździe z zagranicznego biura podróży.