Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Biuro franchisingowe BP ITAKA.
- Specjalista od udanych wakacji :) w Azul Holiday
- Specjalista ds. Turystyki - Tarnowskie Góry
- Specjalista d.s. turystyki kolonijnej
- Specjalista ds.turystyki - Biuro Podróży...
- Praca Zdalna 100% - Konsultant ds. podróży...
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
Ceny na wrzesień nie rosną
Wrześniowy urlop wobec letnich upałów zyskał na atrakcyjności. Dodatkowo ceny w Costa de la Luz i w Kalabrii spadają, a rosną w Grecji Chalkidiki.
To zestawienie obejmuje czterdzieste piąte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2024 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia września, czyli od 2 września do 8 września 2024. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 8 sierpnia 2024 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 1 sierpnia 2024, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 8 sierpnia 2023 roku. Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).
W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 września i 8 września 2023, wzrosła o 21 złotych. Zdecydowanie największe zniżki cen wystąpiły na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz - o średnio 440 złotych oraz we włoskiej Kalabrii i na tunezyjskiej Dżerbie - o 413 i 129 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu zanotowano na półwyspie Chalcydyckim - o 538 złotych, a mniejsze na Teneryfie i Korfu - o 312 i 263 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem rosły o 110 i 86 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka.
W minionym tygodniu średnie ceny wycieczek dla wylotów w dniach 2 września - 8 września 2023 wzrosły na trzech z wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków, czyli na Wyspach Kanaryjskich oraz w Turcji i w Bułgarii - średnio 159, 94 i 76 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny spadły, w tym w największym stopniu w Grecji - o 93 złote, a w symbolicznym w Egipcie - o średnio 1 złotych.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu września 2024 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 11 złotych.
Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o 1162 złotych, a mniejsze wzrosty miały miejsce na Sycylii i Sardynii - o 608 i 514 złotych. Największy spadek cen odnotowano w tureckim rejonie Dalaman - o średnio 520 złotych, a niewiele mniejsze w Hurghadzie i na Dżerbie - o 385 i 356 złotych. W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2022 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 393 złote.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz kolejny os kilku miesięcy, choć w znacznie mniejszym stopniu, była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,43 zł/litr wobec 4,04 zł/litr przed rokiem, czyli o 15,1 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była niższa o 8,9 procent, a przed dwoma o 1,4 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była nadal silniejsza niż przed rokiem - o ponad 2,0 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 1,7 procent, a przed przed dwoma o ponad 3,0 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek po raz kolejny od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. W wyniku połączonego wpływu nadal dość niskich cen paliwa i silnego złotego, skala ich pozytywnego oddziaływania - choć niższa w wielu ostatnich miesiącach - była w minionym tygodniu nadal dodatnia i zawierała się w przedziale -105/-115 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła -100/-110 złotych, a przed dwoma tygodniami - 105/-115 złotych.
Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że obecna sytuacja jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak też podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka.
Wśród wiodących kierunków roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w Grecji i Bułgarii - o 226 i 86 złotych, natomiast obniżyły się ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie (o 52 zł) oraz do Turcji i Egiptu - o średnio 146 i 339 złotych. Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Hiszpanii kontynentalnej, Albanii, we Włoszech i na Malcie - o średnio 776, 454, 302 i 167 złotych. W niedużym stopniu spadły ceny wyjazdów do Portugalii i na Majorkę - o 7 i 54 złote, zaś mocniej staniały wycieczki na Cypr, do Maroka i do Tunezji - o średnio 232, 247 i 294 złote.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2022 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Grecji - o średnio 611 złotych. Mniejsze były wzrosty cen wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie, do Turcji i Bułgarii - o 462, 390 i 176 złotych, a staniały wycieczki do Egiptu - o średnio 488 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Hiszpanii kontynentalnej i Portugalii - o 1702 i 1514 złotych oraz w Maroku, na Majorce, w Albanii i we Włoszech - o 735, 655, 575 i 498 złotych. Najmniejsze były zwyżki średnich cen na Cyprze i w Albanii - o 241 i 143 złote, a spadły ceny w Tunezji- o średnio 175 złotych
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów we wrześniu 2024 największy spadek cen odnotowano w biurach Rainbow, Grecos oraz Itaka - o około 470, 200 i 130 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 30 złotych (biuro Anex) do ponad 1000 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w czterdziestym piątym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 na pozycji lidera zameldowało się biuro Itaka z liczbą 51 ofert (poprzednio 52 oferty, przed rokiem 30, a przed dwoma laty 25 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Coral Travel z liczbą 47 ofert (poprzednio 54 oferty, przed rokiem 33, a przed dwoma laty 20 ofert) oraz TUI Poland z liczbą 47 ofert (poprzednio 51 ofert, przed rokiem 47, a przed dwoma laty 43 oferty).
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i Anex - 7 i 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i Grecos - 11 i 10 ofert. Na kierunkach kanaryjskich dominowały TUI Poland oraz Itaka - 9 i 6 ofert, a na tureckich biura Itaka - 5 ofert oraz Rainbow i Coral Travel - po 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Coral Travel oraz Itaka - 4 i 3 oferty, a w Bułgarii biura Exim Tours i Best Reisen - po 3 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku biuro Itaka poprawiło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, Tunezji i Turcji, biuro Coral Travel w Egipcie i Tunezji, a biuro TUI Poland w Egipcie.
W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W czterdziestym piątym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 (a w pierwszym dla wyjazdów wrześniowych) skład biur podróży w tabeli uległ dwóm zmianom, a mianowicie weszły do niej biura Best Reisen (z pozycji dwunastej na piątą) i Anex (z pozycji szóstej na czwartą), a opuściły ją biura Join UP i Rego-Bis. Na pozycji lidera z dużą przewagą pozostało biuro Grecos, a miejsca drugie i trzecie zajmowały biura Itaka i Coral Travel.
Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Grecos, Join UP i Best Reisen. W tym sezonie do pierwszej piątki weszły biura Itaka (na miejsce drugie) i Coral Travel ( na miejsce trzecie), a opuściły ją biura Join UP i TUI Poland.
Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Ponieważ szczegółowo badamy kierunki wyjazdów i hotele, które najczęściej są oferowane przez organizatorów, poniżej przedstawiamy zestawienia "Liderów Cen" (z badanego tygodnia) na niektórych kierunkach wybieranych przez klientów biur podróży z podziałem na wyjazdy do hoteli 3 gwiazdkowych, 4 gwiazdkowych i 5 gwiazdkowych. Liderami Cen są organizatorzy, którzy oferują wyjazdy (w tym przypadku 7 dniowe All inclusive z Warszawy na pierwszy tydzień września 2024) z najatrakcyjniejszymi dla klientów średnimi cenami oferowanych imprez turystycznych (czyli których średnia oferowana cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku).
Dziś pokazujemy Liderów Cen wyjazdów do hoteli 4-4,5 gwiazdkowych na popularnych kierunkach wakacyjnych:
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Ryanair popiera politykę zerowej
Długie weekendy w 2025 zachęcają do
POT i PPL będą współpracować na rzecz promocji
Starsze aktualności:
Nowy trend szansą dla
Czy Polacy przejmują się ekologią
Liczba i wielkość statków wycieczkowych podwoiła się od 2000
Małopolska rozpoczyna nowy projekt
Wieliczka osiąga już milion
Organizacja kongresów wpisana do Zintegrowanego Systemu
PARP rozszerza grupę odbiorców wsparcia w ramach
Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problemy z lex
Rainbow uruchomił nowy program
Owocne Lato 2018 dla Enter Air
Małopolska startuje z kampanią promocyjną na zagranicznych rynkach
Nowe udogodnienie dla pasażerów w Kraków Airport
Zakaz noszenia bikini na plażach w Dubaju
Rada UE podjęła decyzję w sprawie wiz dla Ukraińców
Rekomendacje Poland Convention Bureau przedłużone
Zmiany w turystyce przyjazdowej do Nowej Zelandii
Czy spadek tureckiej liry powinien cieszyć polskich turystów?
Oficjalna inauguracja Emirates Flight Training Academy
Katastrofa na azjatyckim lotnisku
Poznań wysoko w konkursie European Best Destination
Największy europejski właściciel hosteli otworzy obiekt w Polsce
Cypr przestanie wymagać testów od zaszczepionych turystów
PHH apeluje do sieci hotelowych o wycofanie się z Rosji i Białorusi
IATA i ACI Europe przekonują, że ograniczanie podróżowania nie daje żadnych pozytywnych efektów
ETC: Europejska turystyka nabierze rozpędu
Modlin zostanie dokapitalizowany
Autobusem na południe Hiszpanii