Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
- Przewodnik, pilot po USA
- Opiekun klienta - turystyka kolonijna
- Poprowadź z nami biuro podróży
- Poszukiwany pilot po Dreźnie
- wychowawca na zimowisku
- Specjalista ds. Turystyki
- specjalista ds. turystyki
- Specjalista ds. turystyki
- KRAKÓW - Specjalista ds. Sprzedaży Podróży
Prezydent podpisał ustawę o wsparciu Igrzysk Europejskich
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wsparciu przygotowania Igrzysk Europejskich, które mają się odbyć w 2023 roku w Krakowie.
Na mocy tych przepisów będziemy dokonywali modernizacji i tworzenia obiektów sportowych, które później będą użytkowane przez naszych sportowców, będą służyły kolejnym wydarzeniom sportowym, które - mam nadzieję - będą miały miejsce w naszym kraju: w Krakowie, Małopolsce, w woj. śląskim; że wiele obiektów sportowych, które dzisiaj są w trudnej sytuacji, zostanie zmodernizowanych, unowocześnionych. Będą mogły w związku z tym właśnie jako obiekty nowoczesne i piękne służyć ludziom, służyć młodzieży, która będzie chciała się rozwijać sportowo.
To także poprawa infrastruktury, również komunikacyjnej - tego wszystkiego, co potrzebne, by takie wielkie wydarzenie realizować. Oczywiście wśród bardzo wielu inwestycji komunikacyjnych, które od lat toczą się już w Krakowie i Małopolsce, te będą miały walor dodatkowy. Poprawa połączeń pomiędzy Śląskiem a Małopolską i Krakowem także wpisuje się właśnie w ten program przygotowania do europejskich igrzysk olimpijskich. - powiedział prezydent Duda podczas uroczystego uroczystego podpisania ustawy.
Zasadniczym celem ustawy jest stworzenie regulacji prawnej umożliwiającej organizację III Igrzysk Europejskich Kraków 2023, których gospodarzem zostały Miasto Kraków, Województwo Małopolskie oraz Województwo Śląskie. Wymienione podmioty oraz Polski Komitet Olimpijski, a także Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (OEC) będą stronami umowy Host City Region Contract. Zgodnie z postanowieniami tej umowy właściwe organy utworzą - zgodnie z prawem polskim - spółkę celową, która będzie pełnić rolę Komitetu Organizacyjnego Igrzysk, odpowiedzialnego za całokształt działań związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem Igrzysk.
Ustawa wprowadza rozwiązania prawne mające zapewnić efektywne działanie organizatorów w zakresie sprawnego przygotowania, zorganizowania i przeprowadzenia Igrzysk, w szczególności określa:
- warunki realizacji przedsięwzięć w zakresie projektowania, budowy, przebudowy lub remontu stadionów i innych obiektów budowlanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej niezbędnych do przeprowadzenia Igrzysk oraz wskazuje podmioty, które będą mogły je realizować;
- sposób finansowania lub dofinansowania niektórych kosztów organizacji Igrzysk oraz przygotowania i realizacji przedsięwzięć;
- zasady udzielania i realizacji zamówień publicznych podmiotom realizującym przedsięwzięcia związane z organizacją Igrzysk;
- zasady tworzenia i działania spółki celowej oraz warunki i treść umowy o powierzeniu tej spółce realizacji zadań związanych z przygotowaniem Igrzysk;
- zasady obowiązujące w postępowaniach administracyjnych dotyczących realizowanych przedsięwzięć.
Zgodnie z ustawą, Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, wykaz przedsięwzięć niezbędnych do przeprowadzenia Igrzysk. Będą one stanowiły "cel publiczny" w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2021 r. poz. 1899) i "inwestycje celu publicznego" w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2021 r. poz. 741, z późn. zm.).
W myśl ustawy, przedsięwzięcia w zakresie przygotowania i realizacji inwestycji dotyczących dróg publicznych będą przygotowywane i realizowane zgodnie z ustawą z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1363, z późn. zm.).
Ustawa przewiduje możliwość utworzenia przez Województwo Małopolskie, na zasadach określonych w ustawie z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1668, z późn. zm.) spółki celowej, której zadaniem będzie przygotowanie i realizacja przedsięwzięć oraz wykonywanie zadań związanych z organizacją Igrzysk.
Powierzenie spółce celowej realizacji zadań związanych z organizacją Igrzysk oraz przygotowaniem i realizacją przedsięwzięć nastąpi w drodze umowy zawartej na piśmie między spółką a podmiotami realizującymi przedsięwzięcia tj.: jednostką samorządu terytorialnego, organem administracji rządowej, spółką komunalną, państwową osobą prawną. Ustawa określa szczegółowo zakres przedmiotowy umowy powierzającej spółce celowej zadania związane z przygotowaniem lub realizacją przedsięwzięć, wprowadzając przy tym szczególne wymagania w odniesieniu do umowy, którą powierzać się będzie koordynowanie i kontrolę przedsięwzięć oraz innych przygotowań do Igrzysk.
W ustawie uregulowano także odrębności w zakresie postępowania administracyjnego. Zaproponowane rozwiązania mają na celu przede wszystkim skrócenie czasu trwania ewentualnych postępowań administracyjnych.
W ustawie określono, jakie dokumenty i opinie podmiot realizujący przedsięwzięcie będzie obowiązany złożyć do wojewody wraz z wnioskiem o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji przedsięwzięcia.
Komentarze
Tagi:
Dział gastronomia:
Dział biura turystyczne:
Wakacje 2025 dobrze się
Starsze aktualności:
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
POT: Połowa Polaków planuje wyjazdy w sezonie
Najpopularniejsze kierunki citybreak w 2023
Większość Polaków wyjedzie w
TSUE rozpatrzył skargę Wizz Air na pomoc dla linii
Państwo może nakładać obowiązki na dostawców usług internetowych z siedzibą w innym kraju
IATA: Najgorszy rok w historii lotnictwa
Polski Holding Hotelowy kupi Interferie
Większe mandaty za kąpiel w włoskich fontannach
Ewakuowano dwie miejscowości na greckiej wyspie
Greckie problemy z certyfikatami
Litwa wprowadza kwarantannę dla przyjeżdżających z Polski
POT rozpoczęła akwizycję na narodowe stoisko na ITB
Bon turystyczny do odstrzału, czy redukcji?
Minister Gut-Mostowy podpisał Dekalog dobrych praktyk OSAT-u
Opolszczyzna zaprezentuje swoje kulinarne skarby
Sukces internetowej rezerwacji w kolejnym parku narodowym
Jakie trendy widać w majówkowych rezerwacjach?
Wielka Brytania zniesie zakaz lotów do Szarm el-Szejk?