TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Nocne zwiedzanie dla każdego - weekendowa Noc Muzeów

Przedostatni majowy weekend upłynie pod znakiem licznych atrakcji turystycznych - odbędzie się Noc Muzeów. W większości miast impreza odbędzie się w nocy z 20 na 21 maja. Już tradycyjnie wyjątkiem stanie się Kraków, gdzie wydarzenie będzie się odbywać dzień wcześniej, tj. z piątku na sobotę (19/20 maja).


Noc Muzeów stała się marką samą w sobie. Z roku na rok ta impreza kulturalna zyskuje na popularności. W tę noc zbiory muzeów udostępniane są za darmo, bądź za symboliczną opłatą. Wiele placówek przygotowuje również dodatkowe, niedostępne normalnie, atrakcje. Aby ułatwić zwiedzanie, w miastach zostają wprowadzane wzmocnienia w komunikacji miejskiej.

Geneza tej imprezy związana jest z Berlinem, kiedy to w 1997 roku po raz pierwszy zorganizowano tego typu wydarzenie. Duże zainteresowanie turystów spowodowało, iż inne miasta wzięły przykład z Berlina. Kolejne edycje Nocy Muzeów miały miejsce kolejno, w Paryżu i Amsterdamie. Aktualnie Noc Muzeów organizowana jest w około 120 europejskich miastach. W Polsce pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się w poznańskim Muzeum Narodowym w 2003 roku. Przyjrzeliśmy się jakie atrakcje zaplanowane są z tej okazji w kilku polskich miastach.

Warszawa

Najnowszą atrakcją jest gra miejska "Nie śpij, zwiedzaj, zagraj!" W grze weźmie udział 15 placówek, które zgłosiły się do Nocy Muzeów. Uczestnicy muszą wykazać się wiedzą, szybkością działania i zręcznością. W ramach gry, korzysta się z aplikacja Huntly. Już od poniedziałku 15 maja pojawiły się pierwsze zadania online w formie konkursowej rozgrzewki. Główna część gry odbędzie się 20 maja, od godziny 19.00 do 23.00 a ogłoszenie wyników oraz wręczenie upominków nastąpi o godzinie 23.30 na placu Defilad.

W tym roku ta edycja Nocy Muzeów będzie szczególna, bowiem swoją działalność wznawiają dwie historyczne placówki: Muzeum Warszawy oraz Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie zaczyna o godz. 19 projekcją filmów o Marii Skłodowskiej-Curie, a o 20 odbędzie się spotkanie autorskie z Natachą Henry dotyczące książki "Uczone siostry. Rodzinna historia Marii i Broni Skłodowskich". Do godz. 1 zwiedzający będą mogli zobaczyć doświadczenia chemiczne, wziąć udział w konkursie wiedzy o Skłodowskiej-Curie. Nieprzeciętną atrakcją może okazać się glow-box, gdzie dzieci będą mogły przekonać się, jak wygląda praca chemika jądrowego.

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów zbiegła się ze 155. urodzinami Muzeum Narodowego w Warszawie. Już od godz. 19 rozpocznie się zwiedzanie głównego gmachu razem z pracowniami muzealnymi i magazynami (grupy zwiedzających wyruszają co 30 minut).

Po raz pierwszy podczas Nocy Muzeów, będzie możliwość odwiedzenia Muzeum Bursztynu, które znajduję się na Rynku Starego Miasta. Placówka oferuję zwiedzanie od godz 18 do 2 w nocy. Odwiedzający będą mieli możliwość zobaczenia stałej ekspozycji poświęconej historii powstawania bursztynu i sposobom jego przetwarzania. Dodatkowo muzeum wychodzi z propozycją warsztatów bursztynniczych, gdzie będzie można spróbować obsługi replik średniowiecznych narzędzi jubilerskich.

Muzeum Figur Stalowych zaprasza w godzinach do 19-1 w nocy. Będzie można tam zobaczyć rzeźby, przedstawiające bohaterów bajek, filmów i postacie ze świata polityki i show-biznesu, wykonane z elementów recyklingu złomu stalowego. Po raz pierwszy w Warszawskim Muzeum Tańca odwiedzający będą mieli możliwość zobaczenia tanecznych pokazów inspirowanych twórczością Poli Nireńskiej i innych gwiazd tańca przedwojennej Warszawy. Pokazy odbędą się o godz. 20.00, 21.00 i 2.00.

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zobaczyć będzie można celę rotmistrza Witolda Pileckiego i Pawilon X z budynkiem o nazwie Pałac Cudów, gdzie komunistyczni funkcjonariusze przesłuchiwali więźniów.

Szczegółowy plan warszawskiej Nocy Muzeów w stolicy dostępny w pliku


Możesz także pobrać plik: turinfo_20170519_noc-muzeow-2017-broszura.pdf


Kraków

W Krakowskiej Nocy Muzeów biletem wstępu jest specjalnie wybita na tę okazję pamiątkowa moneta w symbolicznej cenie 1 złotego. Moneta upoważnia do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej od godz17.00 do 2.00 w nocy. Krakowianie i turyści będą mieli okazję odwiedzić m.in.: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila", Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

W tego rocznej edycji po raz pierwszy w Nocy Muzeów zaprezentuję się Muzeum Witrażu, gdzie specjalnie na tę noc przygotowane zostało oprowadzanie po przestrzeni pracowni Szlakiem światła i koloru. . W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego będzie można zobaczyć "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci. Natomiast w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa o godz. 19.00 i 19.45, W Sali Miedzianej odbędzie się pokaz multimedialny Arrasy wawelskie przedstawiający burzliwe losy największych polskich skarbów narodowych w czasie II wojny światowej. W Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie na uwagę zasługują warsztaty o godz. 20.30 Jak w prosty sposób uzyskać efekt hologramu? Uczestnicy wykonają z folii ekran, a następnie wykorzystując własne smartfony lub tablety będą mogli oglądać wyświetlany film z efektem 3D. Na warsztatach z warsztaty sitodruku uczestnicy dowiedzą się o metodzie i wykonają odbitkę z użyciem sita do sitodruku. Na ceremonie herbacianą zaprasza Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha". W tej placówce odbędzie się pokaz i warsztaty malarstwa tuszowego sumi-e.

Plan Nocy Muzeów w Krakowie dostępny w pliku pdf

Możesz także pobrać plik: turinfo_20170519_242343_0.pdf


Wrocław

Bardzo ciekawy program przygotowało Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Nietypową atrakcją jest gra dla zwiedzających w każdym wieku Na tropie tajemnic, w której można wziąć udział od godz.16.00 do 23.00. Od godz. 19.00 równolegle odbywają się tematyczne spacery po muzeum: "Muzealne tajemnice i osobliwości", "W świecie legend, baśni i mitów", "Piekielne stwory i anielskie duchy". O godz 20:00 zaczyna się oprowadzanie kuratorskie po wystawie w ramach Biennale Sztuki Mediów WRO 2017 z udziałem obecnych artystów.

W Muzeum Odry jest możliwość obejrzenia statków Muzeum Odry, maszynowni i kotłowni holownika parowego Nadbor, maszynownia i siłownia dźwigu pływającego Wróblin. Przez cały czas będzie puszczany film "Kapitańskie Opowieści".

Panie coś dla siebie znajdą w Muzeum Farmacji Wydziału Farmaceutycznego UM. O godz.16 odbędzie się wykład "Farmacja i uroda". Warsztaty poruszą tematy o tym jak działają substancje chemiczne występujące w kosmetykach, które były dostępne w aptekach w przeszłości i w tych obecnych dzisiaj. Zaś o godz 17.00 rozpocznie się wykład "Farmacja na polu bitwy". Uczestnicy usłyszą o substancjach psychoaktywnych i żołnierzach, którzy się nimi wspomagali w świecie bitew i walk.

Centrum Kultury "Zamek" zachęca swoją odmiennością. swoim programie placówka oferuje pokaz dawnej japońskiej sztuki wojennej (bushi/samurai), warsztaty tworzenia lampionów, ozdób i talizmanów, pokaz lampionów i świateł, czy warsztaty szycia i noszenia strojów tradycyjnych (kimono/obi)

W wrocławskim "Hydropolis. Centrum wiedzy o wodzie." uczestnicy Nocy Muzeów dowiedzą się między innymi jak powstają kwaśne deszcze, zajrzą na kroplę wody po mikroskopem.

Pełny program dostępny tutaj

Możesz także pobrać plik: turinfo_20170519_noc-muzeow-2017-broszura.pdf


Gdańsk

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, ludzi będzie zachęcało możliwością przymierzenia strojów i ozdób z dawnych epok. O godz 19.30 Galicia Folk Band zaprezentuję swój repertuar. Będzie szansa na zrobienie sobie zmywalnego tatuażu scytyjskiego. W Piwnicy Romańskiej można historię Kępy Dominikańskiej.W grupach dziesięcioosobowych jest możliwość zwiedzenia podziemi pod Placem Dominikańskim. Centrum Hewelianum w tę noc zamieni się w rycerską fortece, w której będzie możliwość obejrzenia pokazów rycerskich. Dla najodważniejszych śmiałków będą takie atrakcje jak: przymierzanie zbroi, średniowieczna manufaktura, warsztaty garncarskie, wybijanie pamiątkowych monet, czerpanie papieru, kaligrafia, szycie średniowiecznej odzieży.

Podczas tego wydarzenia, po raz pierwszy będzie można zajrzeć w najbardziej tajemnicze zakątki w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz obejrzeć dawną halę turbin. W terenie Gdańska również będą rozgrywały się różne gry terenowe. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, aranżuje grę pt. "Tajemnice Szańca Wschodniego" i noc z Brunonem Zwarrą. Otwarta zostanie Twierdza Wisłoujście, a także atrakcje będą na Westerplatte.

Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na Plenerową Ekspozycję Broni i Uzbrojenia Morskiego. Ciekawą propozycją dla miłośników marynistyki będzie zwiedzanie okrętu ORP Błyskawica.

Cały program Nocy Muzeów dostępny w pliku pdf

Możesz także pobrać plik: turinfo_20170519_program-europejska-noc-muze_w-2017-1.pdf


Poznań

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów w Poznaniu zrzesza 30 jednostek, instytucji, galerii i organizacji ze stolicy Wielkopolski i okolic oraz bogata oferta wydarzeń towarzyszących. Muzeum Historii Miasta Poznania (Ratusz) zachęca do uczestnictwa w wystawie "Zgaduj Zgadula." Na wystawie zostaną zaprezentowane tajemnicze eksponaty ze zbiorów, które były używane w życiu codziennym (np. brzytwy, metalowe lokówki, nożyczki do przycinania świec, maszynki do lodów, klamerki do zapinania butów itp.) i nie są też na co dzień pokazywane na stałej ekspozycji Muzeum.

Natomiast w programie Muzeum Archeologicznego znajdziemy między innymi inscenizację pogrzebu wezyra. Poprowadzony również będzie wykład na temat polskich wykopalisk w Sakkarze. Miasto zaaranżowało wycieczkę "Byli Żydzi w Poznaniu" po Starym Mieście, a w miejscowym barber shopie Adama Szulca na Ratajach, panom proponuje się profesjonalny pokaz strzyżenia i golenia brzytwą.

Bardzo interesującą formą warsztatów może pochwalić się Muzeum Etnograficzne, które organizuje Warsztaty plastyczne pt. "Posoci. Cygańskie Kieszenie". Odwiedzający będą mogli ozdobić kieszeń cygańską - elementu stroju, spełniającego rolę torebki na różne rekwizyty. Miłośników tańca może zainteresować pokaz i nauka tańców cygańskich. Muzeum Unitry zaprezentuje gramofony produkowane przez Unitrę w połączeniu z zestawami wieżowymi. Ponadto prezentowane będą komputery z lat 80.

Całość imprezy w pliku

Możesz także pobrać plik: turinfo_20170519_program-europejska-noc-muze_w-2017-1.pdf




Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
Noc Muzeów muzeum narodowe turyści zwiedzanie atrakcja




Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję