Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Krótkie pobyty dominowały wśród zimowych rezerwacji w Noclegowo.pl
Branża turystyczna już od roku zmaga się z pandemią koronawirusa. Ostatniego Sylwestra, jak i typowy dla wcześniejszych lat okres ferii, przeżyliśmy bez możliwości zorganizowania wyjazdu na zimowy wypoczynek.
Portal Noclegowo.pl przeanalizował, jak na podróże zapatrywali się Polacy podczas wyjątkowego sezonu zimowego - między grudniem 2020 r.
a lutym 2021 r.
Niektórzy z niecierpliwością wyczekiwali otwarcia obiektów noclegowych, inni woleli snuć plany na wakacje, co zaowocowało 35-procentowym wzrostem zainteresowania rezerwacjami w styczniu 2021 r. Luty przyniósł ogromną radość tym, którzy nie wyobrażają sobie zimy bez białego szaleństwa. Dane pokazują, że od zniesienia restrykcji dotyczących turystyki, zainteresowanie rezerwacjami - w stosunku do ubiegłego roku - poszybowało w górę o 68 proc. Najpopularniejsze miejscowości, wybierane przez Polaków tej zimy to m.in. Gdańsk i Zakopane. Liderem rezerwacji w portalu Noclegowo.pl okazał się jednak Karpacz, gdzie pobyt zabukowało aż 12 proc. wszystkich rezerwujących (od grudnia 2020 do lutego 2021 r.). Trendy w turystyce, które obserwowane są od początku pandemii, wciąż mają się dobrze. Przykładem jest tu chociażby wybór lokalizacji - aż 79 proc. Polaków zdecydowało się na wyjazd do małej lub średniej miejscowości czy wsi. Duże miasta wybiera zaledwie 20 proc. podróżujących.
Ze względu na wprowadzane sukcesywnie restrykcje, grudzień ubiegłego roku był trudny dla branży turystycznej. Mimo wszystko, Polacy do końca mieli nadzieję na spędzenie sylwestra poza miejscem zamieszkania, w góralskich domkach. Jednocześnie wciąż poszukiwane były aktualne informacje na temat obostrzeń. Urlopowicze coraz częściej zwracali uwagę na politykę anulacji w obiekcie, czyli w praktyce - możliwość odwołania pobytu w razie nieprzewidzianych sytuacji. Od początku stycznia znacznie zwiększyło się zainteresowanie pobytami, ale ponad 51 proc. rezerwacji na przestrzeni całego sezonu zimowego dokonano miesiąc później. Od 5 lutego 2021 r. - kiedy ogłoszono złagodzenie obostrzeń - aż 33 proc. rezerwacji dotyczyło kolejnych weekendów lutego oraz marca. Chętnie rezerwowano termin odległy o około tydzień, jednak najczęstszą praktyką okazało się bukowanie domku lub pokoju do trzech dni przed wyjazdem. Same wyjazdy nie trwały zbyt długo. Wśród zapytań gości dominowały te o pobyty 3-dniowe (27 proc.). Na podium stanęły również wypady 5-dniowe (21 proc.). Na podstawie dostępnych danych można też wnioskować, że w wakacje przeważać będą urlopy 10-dniowe.
Zimą najwięcej rezerwacji dotyczyło kwater dla dwojga dorosłych (40 proc.). Drugą pozycję - z identycznym w porównaniu do sezonu letniego wynikiem - zajęły rezerwacje dla 2 osób dorosłych z 2 dzieci. Na trzecim miejscu znalazły się natomiast rezerwacje dla 4 osób dorosłych (z wynikiem 7 proc.). To kontrast w stosunku do sezonu letniego, gdzie trzecią pozycję zajmowała konfiguracja 2 osoby dorosłe z 1 dzieckiem (11 proc.). Między grudniem 2020 a lutym 2021 roku na zabukowanie pobytu z dziećmi zdecydowało się łącznie 33 proc. Polaków. W styczniu najpopularniejsze były noclegi z bonem turystycznym nad morzem, a także w domkach letniskowych nad jeziorem, najlepiej na uboczu, a następnie w górach - z dwukrotnym wzrostem w porównaniu do zeszłego roku. Podobnie było w lutym, jednak częściej niż w poprzednim miesiącu poszukiwano wolnych miejsc nad morzem i na Mazurach.
Po decyzji o otwarciu noclegów, w lutym, 54 proc. osób dokonywało rezerwacji terminów last minute, aby wyjechać na upragnione ferie. Drugą, najliczniejszą grupę stanowiły osoby, które decydowały się na wcześniejsze zabukowanie pobytu wakacyjnego (37 proc.). Na majówkę zdecydowało się 4 proc. Polaków, a inne daty wybierało 5 proc. Jednocześnie na początku marca portal Noclegowo.pl zaobserwował 29-procentowy wzrost zaciekawienia ofertami na długi weekend majowy, w nadmorskich okolicach. Można więc przypuszczać, że Polacy spodziewają się poluzowania obostrzeń na wakacje, jednak decyzję co do wypadów na Wielkanoc czy majówkę będą podejmować w ostatniej chwili.
Komentarze
Tagi:
Dział hotele, pensjonaty:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Dział dla turystów:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
TFG: zwrócono podróżnym 85 mln zł. Wciąż występują rozbieżności we wnioskach
Dokąd Polacy chcą lecieć jesienią?
Lufthansa wzmacnia partnerstwo z globalnym internetowym biurem podróży
Wizz Air spodziewa się zysku, ale zapowiada zwolnienia
Francja nałoży podatek ekologiczny na bilety lotnicze
Wakacje z dojazdem własnym - Skisun Travel zaprasza do współpracy
CPK wydrenuje porty regionalne?
IATA: konieczne szybsze łagodzenie ograniczeń podróży
Powstanie Szczecińska Kolej Metropolitarna
Lotnisko w jednej z europejskich stolic zostanie czasowo zamknięte
Air France wprowadza nową markę na rynek lotniczy
Dane GUS pokazują skalę spadków w obiektach noclegowych
Rusza pierwsza tzw. `bańka turystyczna`
Zmiany w czołówce rankingu najsilniejszych paszportów
Najlepsze półrocze dla turystyki od lat?
Turecka turystyka skorzysta na rosnących kosztach życia w Europie?
Sieć hotelarska przystępuje do Lokalnej Organizacji Turystycznej
Buty Nike Adidas Puma- Niska cena! Podkarpacie - wysyłka!