Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Dokąd chcą latać Polacy?
W czasie wakacji 2023 Polacy planują, jeszcze liczniej niż w roku ubiegłym, wyjazdy do Francji, USA i Portugalii. eSky podsumował tegoroczne trendy w rezerwacjach biletów lotniczych.
Słoneczny początek maja przyniósł do Polski przedsmak wakacji. Tradycyjnie zaczynamy odliczać dni do odpoczynku, ale w tym roku zaczęliśmy robić to wcześniej niż zwykle. Wiele osób zaplanowało bowiem swój urlop z więcej niż kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Analitycy eSky.pl - platformy do organizacji podróży - zebrali wyszukiwania klientów na okres czerwiec-sierpień 2023 r. i dzielą się prognozami na tegoroczne hity urlopowe.
W sezonie 2023 najchętniej wyjedziemy do słonecznych Włoch, które od lat królują wśród osób samodzielnie organizujących urlop. W analizowanym okresie wyszukiwania do tego kraju odpowiadały za 27 proc. zapytań wśród 10 najpopularniejszych kierunków podróży. To wynik o 3 p.p. większy niż rok temu, co świadczy o tym, że z biegiem lat Italia tylko umacnia swoją pozycję na wakacyjnej mapie Polaków. Miasta, w których zaczniemy wakacyjną podróż, to głównie Rzym, Mediolan, Bari i Neapol, a także Katania i Palermo na Sycylii.
W ścisłej czołówce pozostają także Hiszpania (2. miejsce) i Grecja (3. miejsce) - udział tych krajów w rankingu dziesięciu najpopularniejszych kierunków wynosi odpowiednio 21 proc. i 13 proc. wyszukiwań. Barcelona, Alicante, Majorka i Malaga - to te miasta najbardziej interesowały Polaków w Hiszpanii. Z kolei w Grecji przyglądaliśmy się Atenom, Korfu, Chanii i wyspie Rodos.
Czwartą lokatę w rankingu topowych kierunków na tegoroczne wakacje zajmuje Francja, z lotami do Paryża i Nicei na czele. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się też Chorwacja (5. miejsce), która w tym roku przystąpiła do strefy euro. Warto zaznaczyć, że linie lotnicze uruchomiły nowe bezpośrednie połączenia do takich miast jak np. Split, Zadar czy Dubrownik.
Na 6. pozycji wakacyjnego zestawienia znajdziemy USA, w tym Nowy Jork i Los Angeles. - Wielu może się zdziwić, że Polacy chcą rezerwować bilety do Paryża czy Nowego Jorku w okresie letnim. Taki wybór nie powinien jednak zaskakiwać, gdyż miasta te mogą być świetną bazą wypadową do innych regionów wypoczynkowych - tłumaczy Deniz Rymkiewicz, rzecznik prasowy eSky.pl.
Portugalia, Bułgaria, Cypr i Malta - te cztery południowe kierunki zamykają listę czołowych destynacji wakacyjnych w tegorocznym sezonie letnim. Przykładowo ojczyzna portwajnu nad Atlantykiem (7. miejsce) odpowiada za 6 proc. zapytań w zestawieniu. Z kolei Słoneczny Brzeg w obwodzie Burgas czy Złote Piaski (8. miejsce) wygenerowały ponad 4 proc. wyszukiwań.
Z danych eSky.pl wynika, że w 2023 roku Polacy planowali swoje letnie podróże znacznie wcześniej niż w maju. Oferty typu last minute przestają mieć rację bytu. W tym roku tzw. okres wyprzedzenia wynosił nawet więcej niż kilka miesięcy do daty wylotu. Sytuacja wraca do stanu z 2019 roku, a jedną z przyczyn tej zmiany jest chęć organizacji dłuższych urlopów w niższych cenach, co teraz jest szczególnie istotne w obliczu wysokiej inflacji zaznacza Deniz Rymkiewicz.
Jak długo zamierzamy urlopować się w tym roku za granicą? Jak mówi Rymkiewicz, zależy to zarówno od cen biletów lotniczych, jak i aktualnych cen żywności czy noclegu w danym kraju. Na przykład w Bułgarii chcemy spędzić średnio dziesięć dni, podczas gdy we Francji już tylko pięć. Natomiast w pozostałych krajach planujemy zostać na około osiem czy dziewięć dni dodaje. Wyjątkiem w tej kategorii są Stany Zjednoczone, gdzie Polacy zamierzają wypoczywać przez ponad dwa tygodnie - przerwa między lotami tam i z powrotem wynosi bowiem średnio 17 dni.
Dane eSky.pl pokazują też, że w większości przypadków Polacy nie zamierzają podróżować w pojedynkę. Średnia liczba pasażerów dla listy najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wynosi bowiem ok. 2,5 osoby. W tej kategorii wyróżnia się jednak Bułgaria, gdzie przeciętna liczba pasażerów zbliża się do trzech. Może to wskazywać zarówno na rodzinny wyjazd z dzieckiem, jak i wakacyjny wypad w gronie przyjaciół.
Natomiast najniższy średni wskaźnik osób podróżujących odnotowaliśmy w przypadku Francji i Stanów Zjednoczonych, gdzie niemal na pewno wybierzemy się w towarzystwie tylko jednej osoby. Wzrost liczby osób samodzielnie organizujących swoje urlopy w okresie wakacyjnym wskazuje na to, że Polacy szukają oszczędności, co jest zdecydowanym atutem podróżowania na własną rękę.
Dane przedstawione w informacji prasowej dotyczą wyłącznie polskiego rynku i uwzględniają wyszukiwania lotów w obie strony z okresu 1.01-30.04.2023, przy których wylot miałby się odbyć z polskich lotnisk najwcześniej 1 czerwca 2023 r., a najpóźniej - 31 sierpnia 2023 r. Łączny udział zapytań dla 10 krajów uwzględnionych w rankingu najchętniej wybieranych kierunków podróży wakacyjnych wynosi 58,2 proc. wszystkich wyszukiwań z analizowanego okresu. Z kolei liczba analizowanych kierunków, z uwzględnieniem 10 najpopularniejszych, wyniosła 66 krajów.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
Enter Air powiększa bazę
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
Dział transport:
LOT wprowadza odroczone
Nowe połączenie z Katowice
Enter Air powiększa bazę
Emirates wprowadzają nowe uniformy dla obsługi pasażerów premium i
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
Komisja Europejska zgadza się na przejęcie części Air Berlin
Restauracje dostaną pieniądze za rezygnację z przyjmowania gotówki
ECTAA protestuje przeciwko zaostrzeniu warunków dla agentów IATA
Wakacje 2025 dobrze się zapowiadają
Europejska branża turystyczna apeluje o zniesienie kwarantanny
Stolica Kazachstanu zmienia nazwę
Nieprędko wyjaśni się, kiedy uczniowie wrócą do szkół
Albania krajem partnerskim targów ITB
Greckie lotniska obsłużyły więcej pasażerów, niż przez cały ubiegły rok
Powodzianie mogą liczyć na wypłaty z TFP
Dziś jest Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego!
Radom chce powołać lokalną organizację turystyczną
Ryanair porozumiał się z kolejnym związkiem zawodowym
Polacy wysoko w międzynarodowym rankingu zaufanych fachowców w branży eventowej
Grecja przedłuża ograniczenia podróży
Już 1200 ofiar trzęsienia ziemi na wyspie Celebes
Trwa rejestracja do kongresu etyki w turystyce w Krakowie