Ogłoszenia
Ogłoszenia
- specjalista ds turystyki
- Anex - Pracownik Działu Obsługi Agencyjnej
- PILOCI POSZUKIWANI NA WYJAZDY ZAGRANICZNE
- PRODUCT MANAGER/OPIEKUN KLIENTA VIP
- Specialista ds. skarg w dziale Customer Service
- Wakacje.pl Poznań Galeria Panorama-specjalista...
- Pilot do Drezna - 1-4.05.2025
- SZUKAM PILOTA WŁOCHY
- PRACOWNIK BIUROWY - OBSŁUGA KLIENTA
- Rezydent Turystyczny Turcja
Dane GUS potwierdzają fatalną sytuację hotelarzy
Dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają, jak fatalne dla hotelarzy były marzec i kwiecień.
W marcu 2020 r. z turystycznych obiektów noclegowych skorzystało 881,4 tys. turystów, którym udzielono 2,5 mln noclegów. W porównaniu z marcem 2019 r. było to mniej odpowiednio o 63,3% i o 56,7%. Spadek liczby turystów odnotowano również w kwietniu br. Według szacunków liczba osób korzystających z noclegów w porównaniu z analogicznym miesiącem roku poprzedniego była niższa o ok. 97,5%.
Ostateczne wyniki badania wykazały, że w marcu br. w turystycznych obiektach noclegowych, posiadających 10 lub więcej miejsc noclegowych zatrzymało się 881,4 tys. turystów i było to o prawie 1,5 mln osób mniej niż w marcu 2019 r. (szacunki wskazywały na 65% spadek). Liczba turystów krajowych korzystających z noclegów w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego zmniejszyła się o 61,7% (z 1,9 mln do 722,1 tys.), natomiast turystów zagranicznych o 69,1% (z 515,9 tys. do 159,2 tys.). Spadek liczby osób korzystających z noclegów wynika z wprowadzonych 14 marca ograniczeń w przemieszczaniu się osób oraz funkcjonowaniu turystycznych obiektów noclegowych, miejsc krótkotrwałego zakwaterowania, jak również działalności w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego w związku z ogłoszonym stanem zagrożenia epidemicznego.
Spadek liczby turystów korzystających z noclegów w marcu br. odnotowano we wszystkich województwach. Największy wystąpił w obiektach noclegowych zlokalizowanych na terenie województw łódzkiego (o 69,8%), lubelskiego (o 67,6%) i podkarpackiego (o 66,0%), zaś najmniejszy w obiektach położonych w województwie śląskim (o 59,6%) oraz zachodniopomorskim (o 59,9%). Najwięcej turystów korzystało z noclegów w obiektach położonych w województwach mazowieckim (149,2 tys.) oraz małopolskim (132,6 tys.), jednak w porównaniu z marcem 2019 r. było ich mniej po ok. 65%.
W odniesieniu do marca ub. roku najbardziej, bo o ponad 70%, zmniejszyła się liczba turystów przebywających w schroniskach, zaś w najmniejszym stopniu - liczba przebywających w zakładach uzdrowiskowych i pokojach gościnnych; odpowiednio o 46,0% i o 55,9%. Liczba turystów korzystających z noclegów w hotelach spadła o 64,0% (z 1,7 mln osób do 629,3 tys.).
W turystycznych obiektach noclegowych w marcu 2020 r. udzielono 2,5 mln noclegów (o 56,7% mniej niż w marcu 2019 r.), w tym turystom zagranicznym - 473,4 tys. (o 63,8% mniej). Największy spadek liczby udzielonych noclegów odnotowano na terenie województw łódzkiego (o 62,8%), małopolskiego (o 60,2%) i warmińsko-mazurskiego (o 59,0%). Noclegi udzielone w marcu 2020 r. turystom zagranicznym we wszystkich turystycznych obiektach noclegowych stanowiły 19,3% ogółu, natomiast w marcu 2019 r. ich udział w strukturze wynosił 23,1%. Stopień wykorzystania miejsc w obiektach noclegowych w marcu 2020 r. wyniósł 18,4% i w porównaniu z analogicznym miesiącem roku poprzedniego był niższy o 15,4 p.proc.
W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii od 1 kwietnia została ograniczona działalność związana z prowadzeniem usług hotelarskich. Z turystycznych obiektów noclegowych w ww. miesiącu mogły korzystać jedynie osoby kończące swój pobyt w obiekcie rozpoczęty w marcu lub wykonujące obowiązki zawodowe, w tym przebywające w delegacji.
Według szacunkowych danych w kwietniu 2020 r. z noclegów skorzystało prawie 61 tys. turystów, w tym 10,3 tys. turystów zagranicznych i 50,4 tys. krajowych. W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku liczba turystów ogółem była niższa o 97,5%, przy czym liczba turystów zagranicznych zmniejszyła się o 98,2%, natomiast krajowych o 97,3%.
Spadek liczby turystów w obiektach noclegowych przekraczający średnią dla kraju odnotowano w 6 województwach, w tym największy w małopolskim (o 99,5%), warmińsko-mazurskim (o 98,3%) i mazowieckim (o 98,1%). Najmniejszy spadek wystąpił w województwie opolskim (o 94,9%).
W turystycznych obiektach noclegowych w kwietniu br. udzielono ok. 240 tys. noclegów (o 96,0% mniej niż w kwietniu 2019 r.), w tym turystom krajowym - 173,6 tys. (o 96,2% mniej) oraz zagranicznym - 66,5 tys. (o 95,3% mniej).
Komentarze
Tagi:
Dział hotele, pensjonaty:
Accor pokazuje trendy w rezerwacjach na
Dział badania rynku i analizy:
Które paszporty są
Najlepsze prace magisterskie
Starsze aktualności:
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
eSky chwali się tanimi pakietami na
Kto dołączył do Polskich Marek
Flixbus: 55 mln podróżnych w
Wakacje.pl rozszerzają
Turyści szukają
Zachodniopomorscy przedsiębiorcy zadowoleni z ferii
Flix Bus uruchamia Ukraine
Nocowanie.pl: Zimowy wypoczynek w Polsce przyciąga węgierskich
Czy długi weekend miał wpływ na sprzedaż w biurach?
Koniec lotów z Lublina do Barcelony
NET: Zastąpienie kwarantanny testami kluczowe dla turystyki
Site Poland powołuje Radę Dyrektorów na nową kadencję
Touroperatorzy optymalnie dostosowali podaż wyjazdów do popytu
Coffeedesk nawiązuje współpracę ze Zjedz.my
Służby porządkowe pilnują rzymskiego zabytku
Kraków gospodarzem polskiej selekcji konkursu Bocuse d`Or
Rządy muszą uwzględniać również pozazdrowotne aspekty walki z COVID-19
Rosja nie wpuści obywateli Chin
Kolejny przewoźnik kończy działalność
Słowackie festiwale winiarskie okażą się magnesem na turystów?
Ryanair przeniesie 3 trasy z Polski loty na drugie sztokholmskie lotnisko
Czy masz kliencie wiedzę, z czego.....