Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
UNWTO: ożywienie turystyki przyspiesza nierównomiernie
Międzynarodowa turystyka nadal wykazuje oznaki silnego i stabilnego odrodzenia się po skutkach pandemii, pomimo znaczących problemów gospodarczych i geopolitycznych.
Według najnowszego Światowego Barometru Turystyki UNWTO, turystyka międzynarodowa odnotowała silne odbicie w pierwszych pięciu miesiącach 2022 roku, z prawie 250 milionami międzynarodowych przyjazdów. W porównaniu z 77 milionami przyjazdów zanotowanych w okresie od stycznia do maja 2021 roku oznacza to, że sektor odzyskał prawie połowę (46%) poziomów sprzed pandemii w 2019 roku.
Ożywienie turystyki nabrało tempa w wielu częściach świata, przetrwać wyzwania stojące na jej drodze - powiedział sekretarz generalny UNWTO Zurab Pololikaszwili. Jednocześnie zaleca ostrożność w związku z " zawirowaniami gospodarczymi i wyzwaniami geopolitycznymi, które mogą wpłynąć na sektor w pozostałej części 2022 roku i później".
Europa i obie Ameryki na czele ożywienia
Europa przyjęła ponad cztery razy więcej międzynarodowych przyjazdów niż w pierwszych pięciu miesiącach 2021 roku (+350%), pobudzona silnym popytem wewnątrzregionalnym i zniesieniem ograniczeń w podróżowaniu w coraz większej liczbie krajów. W regionie odnotowano szczególnie solidne wyniki w kwietniu (+458%), odzwierciedlające udany okres wielkanocny. W obu Amerykach liczba przyjazdów wzrosła ponad dwukrotnie (+112%). Odbicie porównywane jest jednak ze słabymi wynikami w 2021 r., a przyjazdy turystyczne pozostają ogólnie 36% i 40% poniżej poziomów z 2019 r. w obu regionach.
Ożywienie turystyki nabrało tempa w wielu częściach świata, opierając się wyzwaniom stojącym na jej drodze
Wzrost, w porównaniu z 2021 r. na Bliskim Wschodzie (+157%) i w Afryce (+156%) pozostał odpowiednio 54% i 50% poniżej poziomów z 2019 r., a region Azji i Pacyfiku prawie podwoił liczbę przyjazdów (+94%), choć liczby te były o 90% niższe niż w 2019 r., ponieważ niektóre granice pozostały zamknięte dla podróży innych niż istotne. W tym przypadku ostatnie złagodzenie ograniczeń można zauważyć w lepszych wynikach za kwiecień i maj.
Patrząc na subregiony, kilka z nich odzyskało od 70% do 80% poziomu sprzed pandemii, na czele z Karaibami i Ameryką Środkową, a następnie południową częścią Morza Śródziemnego, Europą Zachodnią i Północną. Warto zauważyć, że niektóre miejsca docelowe przekroczyły poziomy z 2019 roku, w tym Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, St. Maarten, Mołdawia, Albania, Honduras i Portoryko.
Międzynarodowe przyjazdy turystyczne
Rosnące wydatki na turystykę z głównych rynków źródłowych współgrają z obserwowanym ożywieniem. Wydatki turystów z Francji, Niemiec, Włoch i Stanów Zjednoczonych wynoszą obecnie od 70% do 85% poziomów sprzed pandemii, podczas gdy wydatki przyjezdnych z Indii, Arabii Saudyjskiej i Kataru przekroczyły już poziomy z 2019 r.
Jeśli chodzi o wpływy z turystyki międzynarodowej uzyskane w miejscach docelowych, coraz większa liczba krajów - Mołdawia, Serbia, Seszele, Rumunia, Macedonia Północna, Saint Lucia, Bośnia i Hercegowina, Albania, Pakistan, Sudan, Turcja, Bangladesz, Salwador, Meksyk, Chorwacja i Portugalia - w pełni odzyskała poziom sprzed pandemii.
Sprostanie rosnącym wyzwaniom
UWNTO spodziewa się się, że silny popyt w sezonie letnim na półkuli północnej umocni te pozytywne wyniki, zwłaszcza że coraz więcej kierunków łagodzi lub znosi ograniczenia w podróżowaniu. W 62 miejscach (z czego 39 w Europie) nie obowiązywały ograniczenia związane z COVID-19, a coraz więcej miejsc w Azji zaczęło je łagodzić (stan na 22 lipca).
Według Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) ogólne zmniejszenie zdolności przewozowej w 2022 r. będzie ograniczone do 20%-25% miejsc oferowanych przez linie lotnicze w porównaniu z 2019 r. Taka odporność znajduje również odzwierciedlenie we wskaźnikach obłożenia hoteli. Na podstawie danych firmy STR, globalne wskaźniki obłożenia wzrosły do 66% w czerwcu 2022 r., z 43% w styczniu.
Silniejszy niż oczekiwano popyt stworzył jednak znaczne wyzwania operacyjne, podczas gdy wojna na Ukrainie, rosnąca inflacja i stopy procentowe, a także obawy o spowolnienie gospodarcze nadal stanowią ryzyko dla ożywienia. Międzynarodowy Fundusz Walutowy wskazuje na globalne spowolnienie gospodarcze z 6,1% w 2021 roku do 3,2% w 2022 roku, a następnie do 2,9% w 2023 roku. W tym samym czasie UNWTO kontynuuje ścisłą współpracę ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) w celu monitorowania pandemii, a także pojawiających się sytuacji kryzysowych dotyczących zdrowia publicznego i ich potencjalnego wpływu na podróże.
Scenariusze regionalne na rok 2022
Scenariusze opublikowane przez UNWTO w maju 2022 r. wskazują, że międzynarodowe przyjazdy osiągną w 2022 roku 55% do 70% poziomów sprzed pandemii. Wyniki zależą od zmieniających się okoliczności, głównie zmieniających się ograniczeń w podróżowaniu, trwającej inflacji, w tym wysokich cen energii, oraz ogólnych warunków gospodarczych, rozwoju wojny na Ukrainie, a także sytuacji zdrowotnej związanej z pandemią. Nowsze wyzwania, takie jak braki kadrowe, poważne zatłoczenie lotnisk oraz opóźnienia i odwołania lotów, mogą również wpłynąć na liczbę turystów międzynarodowych.
Europa i obie Ameryki odnotowują najlepsze wyniki turystyczne, podczas gdy Azja i Pacyfik pozostają w tyle ze względu na bardziej restrykcyjne ograniczenia podróżowania. Międzynarodowe przyjazdy turystyczne w Europie mogą wzrosnąć do 65% lub nawet 80% poziomów z 2019 roku w 2022 roku, w zależności od różnych warunków, podczas gdy w obu Amerykach mogą osiągnąć 63% do 76% tych poziomów.
W Afryce i na Bliskim Wschodzie przyjazdy mogłyby osiągnąć około 50%-70% poziomów sprzed pandemii, podczas gdy w Azji i Pacyfiku pozostałyby, w najlepszym razie, na poziomie 30%, w porównaniu z 2019 r.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
Enter Air powiększa bazę
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
MSiT chce 10 strategii dla
Dział badania rynku i analizy:
Które paszporty są
Najlepsze prace magisterskie
Dział hotele, pensjonaty:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
MSiT chce 10 strategii dla
W poniedziałek rozpoczynają się ferie
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
Emirates przywracają loty do pięciu krajów afrykańskich
Za posiłek z dostawą można zapłacić bitcoinami
Wegański styczeń w liniach Emirates
Co się działo na targach Meet The Bidder?
agencja turystyczna dobrym pomysłem na biznas?
Kierownik/wychowawca/instrutor taniec/animator 19.08 - 31.08
Tyrol pozwany przez dużą grupę turystów
Nowa linia autobusowa na Węgry i Słowację
Pogoda nad Bałtykiem pomoże w sprzedaży wycieczek?
Apel o utworzenie unijnej grupy zadaniowej ds. hotelarstwa i gastronomii
IGHP: Hotele na dnie - tak źle jeszcze nie było
Egipt: darmowe wizy zostaną na dłużej