Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Drastyczne spadki liczby turystów w Polsce
Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące wykorzystania miejsc w obiektach noclegowych w maju i czerwcu. Nie jest dobrze.
W maju 2020 r. z turystycznych obiektów noclegowych skorzystało 387,2 tys. turystów, którym udzielono 925,2 tys. noclegów. W porównaniu z majem ubiegłego roku było to mniej odpowiednio o 88,2% i o 88,3%. Spadek liczby turystów w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku odnotowano również w czerwcu 2020 r.; według szacunków liczba osób korzystających z noclegów, była niższa o 62,7%.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r.1 od 4 maja dopuszczalne było wznowienie prowadzenia działalności związanej ze świadczeniem usług hotelarskich. Część obiektów noclegowych nie rozpoczęła jednak przyjmowania gości od początku maja lub nadal nie podjęła działalności. Pomimo tego, obserwuje się stopniowy wzrost liczby turystów korzystających z bazy noclegowej, co wpływa na poprawę wskaźników wykorzystania turystycznych obiektów noclegowych w kolejnych miesiącach w odniesieniu do analogicznych okresów 2019 r.
Jak wynika z danych GUS, w maju 2020 r. w turystycznych obiektach noclegowych zatrzymało się 387,2 tys. turystów i było to o prawie 2,9 mln osób mniej niż w maju 2019 r. Turyści krajowi (367,2 tys.) stanowili 94,8% i w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku było ich mniej o 85,9%; liczba turystów zagranicznych (19,9 tys.) zmniejszyła się o 97,1%. Najliczniejszą grupę turystów zagranicznych stanowili goście z Korei Południowej oraz Ukrainy (po 5,5 tys osób).
Spadek liczby turystów korzystających z noclegów odnotowano we wszystkich województwach. Największy wystąpił w obiektach noclegowych zlokalizowanych na terenie województwa małopolskiego (o 93,6%) i mazowieckiego (o 91,5%), zaś najmniejszy w obiektach położonych w województwie pomorskim (o 83,0%) i podkarpackim (o 83,2%).
Najwięcej osób skorzystało z noclegów w województwie pomorskim (49,0 tys.), a następnie w województwach dolnośląskim i mazowieckim (po 44,6 tys.). Najmniej turystów przebywało w obiektach zlokalizowanych w województwie opolskim (5,0 tys.), świętokrzyskim (7,5 tys.) i podlaskim (9,4 tys.).
W maju 2020 r., w turystycznych obiektach noclegowych udzielono 925,2 tys. noclegów (o 88,3% mniej niż w maju ub. r. - 7,9 mln noclegów), w tym turystom zagranicznym - 101,7 tys. (o 93,8% mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego - 1,6 mln noclegów).
Największy spadek liczby udzielonych noclegów odnotowano na terenie województwa małopolskiego (o 93,6%), natomiast najmniejszy w województwie lubuskim (o 77,9%). Stopień wykorzystania miejsc w obiektach noclegowych w maju 2020 r. wyniósł 7,8% i w porównaniu z majem 2019 r. był niższy o 32,1 p. proc.
Według szacunków w czerwcu 2020 r. z noclegów w turystycznych obiektach noclegowych skorzystało prawie 1,3 mln turystów, w tym 1,2 mln turystów krajowych i 0,1 mln turystów zagranicznych. W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, liczba turystów ogółem była niższa o 62,7%, przy czym liczba turystów krajowych zmniejszyła się o 56,9%, a turystów zagranicznych o 85,9%. Wśród zagranicznych gości najliczniejsi byli turyści z Niemiec, którzy stanowili ok 16% ogółu turystów z zagranicy.
Według wstępnych danych w czerwcu 2020 r. spadek liczby turystów w obiektach noclegowych w porównaniu z analogicznym okresem ub. r. odnotowano we wszystkich województwach, w tym największy w mazowieckim (o 76%). Najmniejszy spadek zaobserwowano w województwie zachodniopomorskim (o 46%).
Główny Urząd Statystyczny szacuje, że czerwcu 2020 r. turystom udzielono 3,5 mln noclegów, tj. o 62,8% mniej niż przed rokiem. Turyści krajowi skorzystali z 3,2 mln noclegów, natomiast turyści zagraniczni z 0,3 mln i było to odpowiednio o 58,2% i o 82,6% mniej niż w czerwcu 2019 r.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Drastyczne spadki w obiektach noclegowych
[2020-08-11 16:43 167.114.102.*]
A w tym czasie odpowiedzialna za przyjazdy zagraniczne Polska Organizacja Turystyczna, pod pretekstem bonu turystycznego, radośnie zatrudnia w Wieliczce funkcjonariuszy PiS, członków ich rodzin i sprawdzonych ideologicznie znajomych.
Będzie kolejna strefa wolna od LGBT ;)) odpowiedz »
Dział hotele, pensjonaty:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Dział badania rynku i analizy:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
POT zachęca do podróżowania śladami Jana Pawła II
Młodzi sommelierzy zmierzą się w hotelu Mercure Gdańsk Stare Miasto
Poznaliśmy tegoroczną najlepszą destynację turystyczną w Polsce
Qatar Airways wykupił udziały czołowych chińskich linii lotniczych
Niebawem rozpoczynają się Smaki Regionów w Poznaniu
Ponad 2 mln turystów w Toruniu
Co drugi Polak pojedzie na wakacje bez ubezpieczenia
Brytyjska gazeta doceniła polskie miasta
Ceny zimowych wyjazdów do Egiptu niższe niż przed rokiem
Ecco Holiday zakończyło kolejną edycję spotkań z kluczowymi agentami
Jak koronawirus wpłynął na ceny w biurach i u niskokosztowych przewoźników?
Przywracanie obostrzeń zniechęca do podróżowania