Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista od udanych wakacji :) w Azul Holiday
- Specjalista ds. Turystyki - Tarnowskie Góry
- Specjalista d.s. turystyki kolonijnej
- Specjalista ds.turystyki - Biuro Podróży...
- Praca Zdalna 100% - Konsultant ds. podróży...
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
- Rezydent/Asystent rezydenta EXIMTOURS w TUNEZJI
Jak działa Turystyczny Fundusz Pomocowy?
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przygotował informacje dotyczące funkcjonowania Turystycznego Funduszu Pomocowego.
Od 1 stycznia tego roku przedsiębiorcy turystyczni mają obowiązek przekazywania składek na Turystyczny Fundusz Pomocowy. Środki gromadzone na rachunku Turystycznego Funduszu Pomocowego wspierają organizatorów turystyki umożliwiając im zwrot podróżnym pieniędzy za imprezy niezrealizowane z powodu wystąpienia w Polsce lub w miejscu realizacji imprezy turystycznej nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności, takich jak na przykład pandemia. Nowy Fundusz można zatem nazwać funduszem przygotowanym na wypadek wszelkiego rodzaju katastrof. Jak wskazuje UFG, jego zadaniem Funduszu jest bowiem ochrona obydwóch stron umowy o imprezę turystyczną, a tym samym budowa zaufania klientów do polskiego sektora turystycznego.
Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) jest jednym z rozwiązań służących wsparciu turystyki zawartych w ustawie z dnia 17 września 2020 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 1639). Z technicznego punktu widzenia TFP stanowi wyodrębniony rachunek w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Środki gromadzone w ramach Turystycznego Funduszu Pomocowego pochodzą m.in. ze składek organizatorów turystyki. Fundusz ma za zadanie wspierać przedsiębiorców turystycznych w przypadku zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności, o których mowa w art. 4 pkt 15 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Są to takie zdarzenia, jak pandemia, ale i inne nadzwyczajne zdarzenia losowe - m.in. wybuch wojny, erupcja wulkanu uniemożliwiająca loty, trzęsienie ziemi, fala tsunami, itd.
Od początku tego roku organizatorów turystyki obowiązuje odprowadzanie składek na TFP. Składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy jest naliczana od każdego podróżnego z tytułu zawartej umowy o udział w imprezie turystycznej a jej wysokość ustalona jest w rozporządzeniu Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z 22 grudnia 2020 r. w sprawie określenia wysokości składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy (Dz. U. 2020 poz. 2379). Składka jest należna z dniem zawarcia umowy lub z dniem dokonania płatności przez podróżnego na rzecz organizatora turystyki, jeżeli jest
on wcześniejszy niż dzień zawarcia umowy. W większości przypadków wysokość składki na TFP jest analogiczna do składki na TFG, również odprowadzanej przez organizatorów turystyki. Stawki składek na TFP są różne w zależności od rodzaju umowy o udział w imprezie turystycznej i w związku z tym wynoszą od 0 do 15 zł tytułem każdego podróżnego. Składki powinny być naliczane dla umów zawartych od 1 stycznia 2021 r., zaś pierwsze formularze wyliczenia składki wraz z należnymi składkami wynikającymi z ww. przepisów będzie trzeba złożyć do 21 lutego 2021 r. za styczeń 2021 r. wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem konta posiadanego przez przedsiębiorcę turystycznego na Portalu TFG. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przygotowuje aktualnie dodatkową funkcjonalność, która oprócz już istniejącej możliwości złożenia deklaracji i wyliczenia składki na TFG umożliwi w łatwy sposób wyliczenie składki na TFP. Składka przekazana na Turystyczny Fundusz Pomocowy nie podlega zwrotowi ani zarachowaniu na poczet kolejnych składek należnych na TFP. Jest to odmienne podejście niż w przypadku składek na TFG.
Ze zgromadzonych środków Turystyczny Fundusz Pomocowy zapewni organizatorom turystyki wypłaty na pokrycie zwrotów podróżnym wydatków za imprezy turystyczne, które nie zostały, lub nie zostaną zrealizowane z powodu ogłoszenia albo wystąpienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub w miejscu realizacji imprezy turystycznej nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności, o których mowa w art. 4 pkt 15 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2139). O uruchomieniu środków z TFP decyduje minister odpowiedzialny za turystykę we współpracy z ministrem finansów.
Wypłaty z Turystycznego Funduszu Pomocowego będą realizowane w przypadku, gdy organizator turystyki nie jest w stanie zapewnić podróżnym zwrotów należności. Procedura wypłaty środków na rzecz podróżnych jest analogiczna, jak w przypadku obecnych wypłat z Turystycznego Funduszu Zwrotów dokonywanych na rzecz podróżnych z tytułu imprez turystycznych niezrealizowanych z powodu pandemii COVID-19. Środki wykorzystane przez przedsiębiorstwo w ramach TFP będą podlegały zwrotowi, stanowią rodzaj pożyczki, która ma wesprzeć funkcjonowanie organizatora turystyki w warunkach nieprzewidzianego zdarzenia. TFP stanowi tym samym uzupełnienie funkcjonującego już Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, czyli tzw. II filaru zabezpieczeń finansowych w turystyce. Pierwszym filarem są gwarancje bankowe oraz gwarancje i polisy ubezpieczeniowe pokrywające koszty powrotu uczestników imprez z wakacji oraz zwrot środków za nieodbyte imprezy w przypadku bankructwa organizatora turystyki. W sytuacji, gdy środki z polisy lub gwarancji zostaną wyczerpane, uruchamiany jest tzw. II filar, a w nim środki z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (pochodzące ze składek organizatorów turystyki).
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
UFG przygotował informacje na temat TFP
[2021-01-21 09:02 172.107.20.*]
To jakaś dywersja!!!!!
Czy chodzi o to, aby pod pozorem tzw. pomocy, dorżnąć branżę turystyczną??? odpowiedz »UFG przygotował informacje na temat TFP
[2021-01-21 09:50 95.40.30.*]
Polecam organizację wycieczek jednodniowych bez noclegu. Nie trzeba płacić na TFG ani TFP, nie potrzeba gwarancji ani ubezpieczenia, nie musimy uzyskiwać wpisu do rejestru działalności regulowanej, brak kontroli z marszałkatu... Same plusy! odpowiedz »
UFG przygotował informacje na temat TFP
[2021-02-01 14:22 46.171.176.*]
Proszę o odpowiedź czy jako właściciel ośrodka wczasowego gdy sprzedaję klientowi pokój 2osobowy plus wyżywienie (może wybrać czy 1 czy 2 posiłki) to łączna sprzedaż noclegu i wyżywienia stanowi imprezę turystyczna ? odpowiedz »
Jak działa Turystyczny Fundusz Pomocowy?
[2021-02-01 16:50 95.174.53.*]
Ciężko jest branży turystycznej, myślę, że w mało której branży jest aż tak źle, no może bary, ale one się przynajmniej na chwilę otwarły. Jeśli nic się nie zmieni, to zostaną tylko najwięksi gracze jak Rainbow, reszta padnie. odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
POT i PPL będą współpracować na rzecz promocji
Miasta upominają się o opłatę
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Dział prawo i podatki:
Miasta upominają się o opłatę
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Etykieta emisja lotniczych przyjęta przez Komisję
Starsze aktualności:
Przedłużenie kontroli na granicy z Niemcami problemem dla wielu
Grupa a&o zanotowała najlepszy rok w swojej
Wzrost cen wyjazdów turystycznych
ECTAA uruchamia program Ambasadorów Branży
eSky celuje w klientów biur
Polak najlepszym szefem kuchni w hotelach Select Services sieci
Zapraszamy na Germany Travel
Nowe Trendy w Turystyce - promocyjna wejściówka do
Czwarta edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu
Wakacje.pl kuszą doświadczonych
Ponad 360 tys. polskich turystów odwiedziło Turcję
10 regularnych nowości w nowym rozkładzie z Wrocławia
Cypr idealny dla niepełnosprawnych nurków?
Grecja przyjęła rekordową liczbę turystów
Neckermann wstrzymuje sprzedaż
Dofinansowania wycieczek dla szkół za 70 mln złotych
Enter Air: Lato na pełnych obrotach
Oslo - przywiozę polskie papierosy
Kto tak naprawdę stracił na kosztownym wyjeździe do Egiptu?
Ryanair i Wizzair ukarani za zmianę zasad przewozu bagażu ręcznego
Konferencja dotycząca turystyki winnej odbędzie się w Mołdawii
Rusza trzecia edycja konkursu Teraz Polska Turystyka
MSZ chce ekspresowo wydawać wizy
Branża piwowarska liczy na odbicie
Muzeum Stutthof zmienia zasady dla przewodników
Nocowanie.pl: Nad morzem sporo turystów w weekendy, w środku tygodnia nieco gorzej
Jakie kierunki rezerwowali użytkownicy RateHawk?
Jeszcze w tym tygodniu rząd przedstawi plan dalszego luzowania ograniczeń
Bialy dunajec - obóz Młodziezowy 8 Lipiec