Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Biuro franchisingowe BP ITAKA.
- Specjalista od udanych wakacji :) w Azul Holiday
- Specjalista ds. Turystyki - Tarnowskie Góry
- Specjalista d.s. turystyki kolonijnej
- Specjalista ds.turystyki - Biuro Podróży...
- Praca Zdalna 100% - Konsultant ds. podróży...
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
Egipt droższy, Cypr tańszy niż przed rokiem
Wyjazdy na Cypr sporo tańsze niż przed rokiem - wynika z analizy cen przygotowanej przez Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata. Jakie inne kierunki najmocniej zmieniały ceny?
Zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2020 definiowanym jako pierwszy pełny tydzień sierpnia (03.08-09.08 2020), zebranych w dniu 25 czerwca 2020 z cenami dla tego samego okresu zebranych w dniu 18 czerwca 2020, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi w dniu 27 czerwca 2019 roku.
W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020 spadła o 28 złotych. Poprzednio cena spadła o 56 złotych, a w dwóch zestawieniach wcześniejszych wzrosła o 42 i 7 złotych.
Największe zniżki średnich cen wycieczek odnotowano w ubiegłym tygodniu na Malcie - o 483 złote (poprzednio ceny na tym kierunku znacznie wzrosły) oraz na Gran Canarii (ponownie) i na Fuerteventurze - o średnio 165 i 143 złote. Największe zwyżki cen wyjazdów wystąpiły na greckich wyspach Zakynthos, Kreta i Rodos (na tej ostatniej ponownie) o odpowiednio 115, 86 i 72 złote.
W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek odpowiednio wzrosły o 6 i spadły o 40 złotych.
Czwarty tydzień czerwca dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 przyniósł na najważniejszych kierunkach ponownie przewagę spadków, ale nie tak znaczną jak w tygodniu poprzednim. Najbardziej obniżyły się ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie - o średnio 143 złote osiągając tym samym najniższy poziom w tym sezonie, co jest widoczne na załączonym pod mapką wykresie. Umiarkowane zniżki miały miejsce w Grecji i Egipcie - o średnio 45 i 29 złotych.
Nieduże wzrosty cen wyjazdów odnotowano na kierunkach tureckich - o średnio 19 złotych, a dość znaczące w Bułgarii - o 47 złotych. na tym ostatnim kierunku średnie ceny wycieczek osiągnęły najwyższy poziom w tym sezonie turystycznym.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 69 złotych, podczas gdy przed tygodniem była niższa o 37 złotych, zaś przed dwoma tygodniami roczna zmiana cen wyniosła +51 złotych. Była to druga największa roczna zniżka średnich cen wycieczek w tym sezonie. Dotychczasowy największy ich wzrost wystąpił przed 28 tygodniami i wyniósł 224 złote, a największy spadek miał miejsce przed pięcioma tygodniami i osiągnął 74 złote.
W minionym tygodniu największe roczne spadki cen trzeci raz z rzędu odnotowano na Cyprze - o średnio 546 złotych, a również znaczne na Malcie i Korfu (ponownie) - o 511 i 293 złote. Największe roczne wzrosty cen też po raz trzeci z rzędu miały miejsce na Synaju - o średnio 314 złotych oraz w Marsa Alam i Portugalii - o 243 i 196 złotych. W wielu ostatnich zestawieniach Synaj, Marsa Alam i Półwysep Chalcydycki znajdują miejsce w pierwszej trójce najbardziej drożejących kierunków, zaś Cypr i Korfu wśród najmocniej przecenianych.
Przed rokiem i dwoma średnie ceny wycieczek rosły o 192 i spadały o 137 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz dwunasty z rzędu była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu, choć skala pozytywnych korzyści w ostatnich tygodniach istotnie malała i obecnie stała się już niewielka.
Cena paliwa lotniczego wyniosła w ubiegłym tygodniu 1,77 zł/litr wobec 2,56 zł/litr przed rokiem, a zatem była od niej niższa o 30,9 procent, podczas gdy przed tygodniem była niższa o 31,2 procent, a przed dwoma o 34,8 procent. Jednocześnie w relacji z euro i amerykańskim dolarem złoty w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych nadal pozostawał słabszy w nieco większym stopniu niż w dwóch wcześniejszych tygodniach, czyli o około 5,0 procent, a w poprzednich dwóch zestawieniach był słabszy o około 4,6 i 4,3 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal sprzyjał organizatorom i tym razem zawierał się w przybliżeniu w przedziale -5/-15 złotych, a zatem już coraz mniej korzystnym w porównaniu z dwoma wcześniejszymi tygodniami, gdy wynosiły one -10/-20 złotych oraz -25/-35 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
W minionym tygodniu jedynym z wiodących kierunków, który był droższy niż przed rokiem ponownie był Egipt - o średnio 221 złotych, natomiast na pozostałych kierunkach ceny w porównaniach rocznych spadały. Wyraźnie najmniej obniżyły się one w Turcji i Bułgarii - o średnio zaledwie 13 i 14 złotych, umiarkowanie na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 77 złotych., zaś wyraźnie najgłębszą roczną przecenę ponownie odnotowano na kierunkach greckich - o średnio 161 złotych.
Na mniej popularnych kierunkach w minionym tygodniu w skali rocznej bardzo wyraźnie obniżyły się średnie ceny wyjazdów na Cypr, Maltę i do Albanii - o odpowiednio 546, 511 i 327 złotych. Umiarkowaną roczną zniżkę odnotowano w Maroku - o 133 złote, a niewielką na Majorce - o 41 złotych. Stosunkowo nieduży roczny wzrost cen miał miejsce w Tunezji - o średnio 27 złotych, a wyraźnie największy wystąpił w Portugalii - o średnio 196 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2018 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) nadal zdecydowanie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu - o średnio 371 złotych. W łagodniejszym stopniu drożały w tym ujęciu wycieczki do Turcji - o średnio 177 złotych, a na pozostałych kierunkach dwuletnie wzrosty cen były jeszcze mniejsze i wyniosły w Grecji 105 złotych, a w Bułgarii, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji odpowiednio 75, 74 i 46 złotych.
Wśród mniej masowych kierunków zdecydowanie największy średni wzrost cen w ujęciu dwuletnim wystąpił w Portugalii - o 452 złote, a już znacząco mniejszy w Maroku - o 181 złotych. Niezbyt duża była skala wzrostów na Cyprze i w Albanii - o 70 i 66 złotych, oraz spadku na Majorce - o 53 złote. Kierunkiem, na którym w ujęciu dwuletnim ceny wróciły do bardzo zdecydowanej skali przecen była Malta, gdzie spadły one o średnio 888 złotych.
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów, w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach ETI i Exim Tours- o około 480 i 320 złotych. Pierwsze biuro powrót na pozycję lidera rocznych przecen zawdzięcza bardzo istotnej zniżce cen dokonanej w ostatnim tygodniu. Bardzo zbliżoną skalę rocznych spadków cen prezentują teraz oferty biur Itaka, Grecos, TUI Poland oraz Itaka- o odpowiednio około 205, 205 i 200 złotych. Nieco atrakcyjniejsza niż przed rokiem była też oferta biura Coral Travel - o około 30 złotych, zaś w pozostałych biurach ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 120 do 330 złotych.
W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to w minionym tygodniu na czele organizatorów nadal pozostawało biuro TUI Poland z liczbą 49 ofert (poprzednio też 49 ofert, przed rokiem 39, a przed dwoma laty 26 ofert). Wyprzedziło ono biura Exim Tours z liczbą 24 ofert (poprzednio 25 ofert, przed rokiem 10, a przed dwoma laty 16 ofert) oraz Itaka z liczbą 19 ofert (poprzednio 25 ofert, przed rokiem 19, a przed dwoma laty 26 ofert).
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel - 7 i 4 oferty, na kierunkach greckich biura TUI Poland oraz Itaka - 12 i 7 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland - 8 ofert oraz Itaka - 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - po 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Exim Tours - 6 i 3 oferty, natomiast w Bułgarii również biura Exim Tours i TUI Poland- 3 i 2 oferty.
W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję ofertową w Egipcie, Grecji i w Turcji, biuro Exim Tours w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Bułgarii, a biuro Itaka na Wyspach Kanaryjskich.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.
W trzydziestym pierwszym zestawieniu dla sezonu letniego 2020 sytuacja w zakresie składu i kolejności w pierwszej piątce biur podróży nieco różniła się od poprzedniego tygodnia. Z powodu bardzo istotnej obniżki cen do zestawienia powróciło biuro ETI przesuwając się od razu na pozycję trzecią, a w tej sytuacji opuściło je biuro Grecos.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Ryanair popiera politykę zerowej
Długie weekendy w 2025 zachęcają do
POT i PPL będą współpracować na rzecz promocji
Dział badania rynku i analizy:
Najlepsze prace magisterskie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
Starsze aktualności:
Branża piwowarska liczy na
PIG: Miało być wsparcie dla turystyki i gastronomii, a jest miesiąc
Tajlandia dofinansuje leczenie
Wszystkie hotele należące do Clustra IHG Hotels and Resorts z certyfikatem Green
Przedłużenie kontroli na granicy z Niemcami problemem dla wielu
Grupa a&o zanotowała najlepszy rok w swojej
Wzrost cen wyjazdów turystycznych
ECTAA uruchamia program Ambasadorów Branży
eSky celuje w klientów biur
Polak najlepszym szefem kuchni w hotelach Select Services sieci
Zapraszamy na Germany Travel
Nowe Trendy w Turystyce - promocyjna wejściówka do
Czwarta edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu
Niemcy wprowadzają kwarantannę dla przyjeżdżających z niektórych regionów Polski
Słowacja: kwarantanna dla niezaszczepionych przyjeżdżających
Dolny Śląsk podsumowuje promocję regionu
Lotnisko w Bydgoszczy zapowiada nowe inwestycje
Ryanair uznaje kolejny związek zawodowy
Wizz Air zapowiada największą rekrutację w swojej historii
WTTC: można przyspieszyć odradzanie się turystyki
AccorHotels rozpoczyna współpracę z Orient Express
Sieć B&B zakupiła kolejne hotele
Raport TUI Group może zmartwić wielu z organizatorów turystyki
Senat wprowadził poprawki do Tarczy Antykryzysowej, Sejm je odrzucił
Jak działa Turystyczny Fundusz Pomocowy?
Rząd rozważa obowiązkowe szczepienia m.in dla pracowników gastronomii
Krakowski Tramwaj Wodny rozpoczął sezon
Szykuje się czwarty miliarder w polskiej branży turystycznej?
Tajlandia: zaszczepieni turyści pojadą na Phuket bez kwarantanny
Czechy będą promować się na Przystanku Woodstock
Jak zorganizować wyjazd firmowy?