Ogłoszenia
Ogłoszenia
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Pilot Praga-Wiedeń-Bratysława
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
- Almatur Katowice - praca w turystyce
- Szukam partnera: trekkingi w Himalaje
- Rezydent w hotelu
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Projekt/Event Manager
Rada Przedsiębiorczości: Rząd naruszył umowę społeczną
Rząd nie trzyma się zasad, które sam nałożył. Nieprzewidywalność jego decyzji popycha zdesperowanych przedsiębiorców do otwierania swoich firm pomimo zakazów - uważa Rada Przedsiębiorczości, w skład której wchodzą m.in. Krajowa Izba Gospodarcza, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Pracodawcy RP, Polska Rada Biznesu, Konfederacja Lewiatan, czy Business Centre Club.
Poniżej publikujemy stanowisko Rady Przedsiębiorczości, która nawołuje do zakończenia lockdownu i większej przejrzystości w podejmowaniu decyzji przez rząd.
Rada Przedsiębiorczości wyraża stanowczy sprzeciw wobec działań rządu naruszających umowę społeczną dotyczącą ograniczeń wykonywania działalności gospodarczej w okresie epidemii COVID-19. Przedsiębiorcy zaakceptowali surowe obostrzenia, często jednoznaczne z zawieszeniem funkcjonowania ich firm, gdyż miały one być utrzymywane jedynie na czas utrzymywania się bardzo wysokiej dobowej liczby zachorowań. Zgodnie z przedstawionym przez rząd kompleksowym planem działania, w obecnych warunkach na obszarze znacznej części kraju powinna obowiązywać strefa żółta, co oznaczałoby istotne złagodzenie ograniczeń w stosunku do ich obecnego poziomu restrykcyjności. Rząd nie zastosował się jednak do ustalonych przez siebie zasad i przedłużył okres obowiązywania bardzo daleko idących obostrzeń aż do końca stycznia.
Coraz trudniejsza sytuacja finansowa spowodowana przez wydłużający się lockdown i brak przewidywalności decyzji władz publicznych, popycha w ostatnich dniach coraz więcej firm do decyzji o wznowieniu swojej działalności mimo nadal obowiązujących ograniczeń. Jest to akt desperacji przedsiębiorców, którzy tylko w ten sposób mogą uchronić się przed bankructwem oraz zabezpieczyć byt swoich rodzin i pracowników. Część przedstawicieli rządu oraz instytucji publicznych zareagowała na te działania groźbami, że firmom usiłującym w ten sposób ratować swoje istnienie, zostanie odebrane prawo do ubiegania się o udzielenie wsparcia w ramach programów antykryzysowych. Uważamy takie wypowiedzi i działania za wysoce nieetyczne. Obie strony w obecnej bezprecedensowej sytuacji podjęły określone zobowiązania. To rząd nie wywiązał się z tej umowy, postępując w sposób niezgodny z wyznaczonymi przez siebie regułami. W tej sytuacji, rząd powinien dążyć do załagodzenia sytuacji oraz odbudowy zaufania, zamiast straszyć przedsiębiorców konsekwencjami za podejmowanie próby ratowania swoich firm.
Dalsze utrzymywanie restrykcji, które w odniesieniu do działalności hotelarskiej zostały jeszcze silniej zaostrzone, przynosi coraz większe straty gospodarcze oraz paraliżuje funkcjonowania państwa. Konsekwencją niemal całkowitego zakazu świadczenia usług hotelarskich jest
poważne utrudnienie lub wręcz uniemożliwienie m.in. udziału stron i ich pełnomocników w postępowaniu przygotowawczym, podatkowym czy karnoskarbowym, protokolarnych odbiorów obiektów i dostaw, rozgraniczania nieruchomości, otwierania ofert w postępowaniach przetargowych, wizji lokalnych w inwestycjach publicznych i prywatnych, czy też sporządzania raportów oddziaływania na środowisko.
W związku z powyższym apelujemy do rządu o wdrożenie wiarygodnego planu działania, zakładającego uzależnienie stopnia obostrzeń od sytuacji epidemiologicznej, która oceniana byłaby w oparciu o obiektywne kryteria - co już w obecnej chwili pozwoliłoby na częściowe odmrożenie działalności wielu branż. Konieczne jest bowiem przywrócenie zaufania do realizowanej strategii walki z epidemią, która równoważyłaby względy zdrowotne i ekonomiczne. Ponawiamy ponadto apel o intensyfikację akcji szczepień, która jest najpewniejszym sposobem na przezwyciężenie epidemii i zakończenie lockodownu.
Komentarze
Tagi:
Dział gastronomia:
GUS: Pomorze Zachodnie z dwucyfrowym
Długie weekendy listopadowe również
Dział biura turystyczne:
Wakacje.pl doceniają
Dokąd polecą Polacy w okresie
Starsze aktualności:
Nowe Trendy w Turystyce - promocyjna wejściówka do
Czwarta edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu
Wakacje.pl kuszą doświadczonych
Nocowanie.pl bez optymizmu o
Krok w stronę uruchomienia połączeń z Polski do
Jak ubezpieczają się wyjeżdżający na
Raport Travelplanet pokazuje
Jakie nastroje ma pomorska branża
Sąd UE kwestionuje pomoc dla
Kraków Airport wprowadza dogoterapię dla bojących się latać
POT rusza z nową kampanią kulinarną
Ferie na stoku, czy pod palmami?
Rekordowy 2018 rok na Heathrow
Sejm przyjął ustawę o usługach turystycznych
Pierwsze food trucki przyjechały pod Tatry
Rosyjscy turyści wrócą do Egiptu?
Kayak analizuje dodatkowe usługi w LCC
Nowy trend szansą dla obiektów
POT nagradza dobre praktyki w turystyce wiejskiej
PAŻP i CPK będą współpracować przy planowaniu i budowie nowego lotniska
Zima 2020: gdzie ceny rosną, a gdzie spadają?
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni powietrznej
Mniej procentów, więcej jakości - jakie piwo wybierali Polacy?
Wydarzenia dla branży na Tour Salonie
Niewielki efekt strajku pilotów Ryanaira w Niemczech
Z jakich rezerwacji klienci nie mogą się wycofać?
IGHP rozpoczyna kampanię promującą pobyt w hotelach