Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca Zdalna 100% - Konsultant ds. podróży...
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
- Rezydent/Asystent rezydenta EXIMTOURS w TUNEZJI
- Almatur Katowice - praca w turystyce
- Szukam partnera: trekkingi w Himalaje
- Rezydent w hotelu
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
UNWTO: 3 scenariusze dla turystyki
Pandemia COVID-19 spowodowała 22% spadek przyjazdów turystów międzynarodowych w pierwszym kwartale 2020 roku - pokazują najnowsze dane Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO).
Według wyspecjalizowanej agencji ONZ ds. turystyki, kryzys może doprowadzić do rocznego spadku o 60% do 80% w porównaniu z rokiem 2019. Stanowi to zagrożenie utraty środków do życia przez miliony ludzi na świecie i grozi cofnięciem postępów w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
Świat stoi w obliczu bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego i gospodarczego. Turystyka bardzo ucierpiała, a miliony miejsc pracy są zagrożone. - powiedział sekretarz generalny UNWTO Zurab Pololikaszwili.
Według najnowszego Barometru Turystyki Światowej UNWTO, dostępne dane według destynacji wskazują na 22% spadek przyjazdów w pierwszych trzech miesiącach roku. Przyloty w marcu spadły gwałtownie o 57% po rozpoczęciu blokady w wielu krajach, a także po powszechnym wprowadzeniu ograniczeń w podróżowaniu oraz zamknięciu lotnisk i granic państwowych. Przekłada się to na stratę 67 mln międzynarodowych przyjazdów i około 80 mld USD wpływów.
Chociaż region Azji i Pacyfiku wykazują największe straty, zarówno w wartościach względnych i bezwzględnych (-33 mln przyjazdów), straty w Europie, choć mniejsze w ujęciu procentowym, są również duż4 (-22 mln).
Przyjazdy turystów międzynarodowych, 2019 i 1kwartale 2020 (zmiana w %) Źródło: UNWTO
Scenariusze dla międzynarodowej turystyki 2020
Perspektywy na ten rok były wielokrotnie obniżane od czasu wybuchu epidemii, a niepewność nadal dominuje. Obecne scenariusze wskazują na możliwe spadki przyjazdów o 58% do 78% w skali roku. Zależą one od tempa powstrzymywania i czasu trwania ograniczeń w podróżowaniu oraz zamykania granic. Poniższe scenariusze na rok 2020 opierają się na trzech możliwych terminach stopniowego otwierania granic międzynarodowych.
- Scenariusz 1, oparty na założeniu stopniowego otwierania granic międzynarodowych i łagodzeniu ograniczeń w podróżowaniu na początku lipca, przewiduje spadki w ruchu turystycznym sięgające 58 proc.
- Scenariusz 2 oparty na założeniu stopniowego otwierania granic międzynarodowych i łagodzeniu ograniczeń w podróżowaniu na początku września, przewiduje spadki w ruchu turystycznym sięgające 70 proc.
- Scenariusz 3 oparty na założeniu stopniowego otwierania granic międzynarodowych i łagodzeniu ograniczeń w podróżowaniu dopiero na początku grudnia, przewiduje spadki w ruchu turystycznym sięgające 78 proc.
Przyjazdy turystów międzynarodowych w 2020 r.: trzy scenariusze (zmiana miesięczna, %. Rzeczywiste dane do marca obejmują szacunki dla krajów, które jeszcze nie przekazały danych. Źródło: UNWTO
Scenariusze przedstawione na tym wykresie nie są prognozami. Przedstawiają one alternatywne miesięczne zmiany w przyjeździe oparte na stopniowym otwieraniu granic państwowych i znoszeniu ograniczeń w podróżowaniu w różnych terminach, nadal obarczone dużą niepewnością.
W ramach tych scenariuszy wpływ utraty popytu na podróże międzynarodowe może się przełożyć na opłakane skutki:
- stratę 850 mln do 1,1 mld turystów zagranicznych
- Strata 910 mld USD do 1,2 biliona USD w przychodach z turystyki
- 100-120 mln miejsc pracy w turystyce bezpośrednio zagrożonych
Jest to zdecydowanie najgorszy kryzys, z jakim boryka się międzynarodowa turystyka po II wojnie światowej. Skutki kryzysu będą odczuwalne w różnym stopniu w różnych regionach świata i w różnych okresach czasu, przy czym w pierwszej kolejności oczekuje się odbicia Azji i Pacyfiku.
Eksperci widzą ożywienie w 2021 r.
Zgodnie z badaniem ekspertów UNWTO, oczekuje się, że podróże krajowe odrodzą się wcześniej niż międzynarodowe. Większość spodziewa się oznak ożywienia do ostatniego kwartału 2020 roku, ale głównie w 2021 roku. W oparciu o poprzednie kryzysy, oczekuje się, że podróże w celach rekreacyjnych, szczególnie w odwiedziny do rodziny i przyjaciół, powrócą do normy szybciej niż podróże służbowe.
Szacunki dotyczące ożywienia w zakresie podróży międzynarodowych są bardziej pozytywne w Afryce i na Bliskim Wschodzie, a większość ekspertów przewiduje, że ożywienie to nastąpi jeszcze w 2020 roku. Eksperci w obu Amerykach są najmniej optymistyczni i najmniej skłonni uwierzyć w ożywienie gospodarcze w 2020 roku, podczas gdy w Europie i Azji opinie są podzielone, a połowa ekspertów spodziewa się ożywienia gospodarczego w tym roku.
Komentarze
Tagi:
Dział gastronomia:
GUS: Pomorze Zachodnie z dwucyfrowym
Długie weekendy listopadowe również
Sierpień będzie lepszy od
Dział hotele, pensjonaty:
Jakie trendy w europejskich
Listopad trochę rozczarował, a grudzień nie wygląda
Dział biura turystyczne:
Wakacje.pl doceniają
Dokąd polecą Polacy w okresie
Starsze aktualności:
Zapraszamy na Germany Travel
Nowe Trendy w Turystyce - promocyjna wejściówka do
Czwarta edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu
Wakacje.pl kuszą doświadczonych
Nocowanie.pl bez optymizmu o
Krok w stronę uruchomienia połączeń z Polski do
Jak ubezpieczają się wyjeżdżający na
Raport Travelplanet pokazuje
Jakie nastroje ma pomorska branża
Gmina Mielno zbadała turystykę
GPW zawiesza obrót akcjami Orbisu
Turcję odwiedza coraz więcej turystów zagranicznych
Air China zmniejszy częstotliwość lotów do Korei Północnej
Branża turystyczna wchodzi w nową erę obsługi płatności
Jest szansa na dobre wyniki touroperatorów w sezonie
Itaka przedłużyła okres wypowiedzenia umowy z Wakacje.pl
Przewoźnik ukarany za zmuszanie kandydatek do pracy do robienia testów ciążowych
Fiskus bacznie przygląda się gastronomii
Kraków Airport wprowadza dogoterapię dla bojących się latać