Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Tegoroczne przecenione lasty droższe wobec firstów niż przed rokiem?
Jednym z większych zmartwień touroperatorów jest obawa, że tegoroczne przeceny last minute, które rozpowszechniły się od połowy kwietnia, a zwłaszcza po majówce, zniechęcą w nowym sezonie klientów do kupowania wycieczek w pierwszym okresie sprzedaży - twierdzą analitycy TravelDATA.
Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej publikuje Analizę Cen Imprez Turystycznych dotyczącą wyjazdów w sezonie letnim 2018. Obejmuje ona okres pierwszego pełnego tygodnia sierpnia, czyli 6-12 sierpnia 2018 roku.
Ostatni tydzień w statystykach sieci Wakacje.pl
Grecja: wzrost o 0,12% - szesnasty z rzędu wzrost udziałów rynkowych tego kierunku po wcześniejszym 13-tygodniowym trendzie spadkowym trwającym do połowy kwietnia, ale tym razem po raz trzeci znacznie mniej dynamiczny niż w tygodniach do połowy lipca.
Bułgaria: wzrost o 0,07% - ósmy tydzień wzrostu udziałów rynkowych po wcześniejszych 9 tygodniach spadków. W kierunku lepszych pespektyw dla Bułgarii w dużym stopniu działa jednoczesny wyraźnie słabszy okres dla sprzedaży konkurencyjnych wobec niej kierunków jakimi są Turcja i Egipt oraz pewne wyhamowywanie sprzedaży Grecji.
Tunezja: wzrost o 0,04% - kierunek ten regularnie zyskiwał na znaczeniu od czwartego tygodnia stycznia do końca marca, co mogło wynikać z relatywnie bardzo niskich cen oraz odłożonego popytu z trzech poprzednich sezonów.
Albania: bez zmian - bardzo duże obniżki cen wycieczek do Albanii, rozpoczęte w drugim tygodniu czerwca zdecydowanie przyspieszyły tempo sprzedaży. W minionym tygodniu Albania nie zyskiwała już w lipcu z powodu wysokiego stopnia wyprzedania, ale nieco zyskiwała w sierpniu i wrześniu
Hiszpania: spadek o 0,10% - traciła udziały rynkowe już po raz trzynasty z rzędu, choć w wyraźnie mniejszej skali niż w tygodniach poprzednich.
Egipt: spadek o 0,11% - jedenasty kolejny tydzień relatywnie słabej sprzedaży wycieczek do tego kraju, który w tym roku do trzeciej dekady kwietnia zdecydowanie zyskiwał na znaczeniu.
Turcja: spadek o 0,13% - Kierunek ten już od końca marca wykazuje bardzo znaczne wahania tempa sprzedaży. Od połowy czerwca w następstwie relatywnie korzystniejszych cen nieco poprawiło tempo sprzedaży tego kierunku, choć było ono pod presją znacznych zniżek cen w pobliskiej Grecji.
Tegoroczne przecenione lasty droższe wobec firstów niż przed rokiem
Jednym z większych zmartwień touroperatorów jest obawa, że tegoroczne przeceny last minute, które rozpowszechniły się od połowy kwietnia, a zwłaszcza po majówce, zniechęcą w nowym sezonie klientów do kupowania wycieczek w pierwszym okresie sprzedaży. Rzecz jednak w tym, że poziomy cenowe przecenionych lastów są i tak znacznie wyższe niż dla wycieczek sprzedawanych w okresie first minute. Jeszcze ciekawszą wiadomością (i dobrą dla organizatorów) jest sytuacja, że różnica cen lastów wobec firstów była w tym sezonie nawet większa od tej jaka miała miejsce w sezonie poprzednim.
Poniżej przedstawiono mapkę z niestandardowymi datami porównań. Mapka porównuje ceny z niniejszego materiału (czyli z 2 sierpnia) z cenami w dacie 16 października 2017, czyli w początkowym okresie sprzedaży świeżo przygotowanych przez organizatorów programów czarterowych.
Różnica standardowo obliczanej średniej ceny pomiędzy lastami, a firstami wyniosła w tym sezonie 416 złotych, a w poprzednim 374 złote. Różnica nie jest może duża, ale jednak podtrzymuje tezę, że kupowanie w firstach najczęściej mocno się opłaca, a skala tej opłacalności - pomimo dużej zawieruchy cenowej - w tym sezonie nawet wzrosła. Oczywiście nadal w mocy pozostaje również argument, że w firstach wybór możliwości jest często znacznie większy, a i samą decyzję można podjąć rozważniej i spokojniej.
Kolejnym wnioskiem może być też pogląd, że w tym sezonie firsty mogły być nieco zbyt tanie, co w jakiś sposób koreluje z nadzwyczajnym popytem na wycieczki w początkowym okresie sprzedaży.
Istotne kwestie z zakresu cen imprez turystycznych
Niniejsze zestawienie obejmuje po raz trzydziesty drugi w sezonie i dwudziesty szósty w roku kalendarzowym porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2018 definiowanym jako pierwszy pełny tydzień sierpnia (06.08-12.08 2018). Ceny zostały zebrane 2 sierpnia i porównane z cenami zebranymi 26 lipca, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 3 sierpnia 2017. Jest to jednocześnie ostatnie zestawienie na ten okres wylotów w tegorocznej serii materiałów, a kolejne będą dokonywane na bazie wylotów w pierwszym tygodniu września.
W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 6 i 12 sierpnia, średnie ceny wzrosły o 15 złotych (poprzednio wzrosły o 53 i 24 złote, wcześniej spadły o 47 złotych, a jeszcze wcześniej wzrosły o 13 złotych i spadły o 40, 48, 13 i 6 złotych). Największe zwyżki cen w ostatnim tygodniu zanotowano w Portugalii - o 396 złotych oraz na Teneryfie i Majorce - o średnio 291 i 222 złote. Największe zniżki wystąpiły na Korfu - o średnio 498 złotych oraz w Turcji Egejskiej i na tunezyjskiej Dżerbie - o 268 i 176 złote. W tym samym czasie przed rokiem oraz przed dwoma laty średnie ceny wycieczek odpowiednio spadły o 58 i wzrosły o 61 złotych.
Miniony tydzień przyniósł zdecydowanie wyższe od przeciętnego (czyli od 15 złotych) wzrosty średnich cen wycieczek na Wyspy Kanaryjskie i do Bułgarii - o 122 i 98 złotych, przy czym na tym pierwszym kierunku jest to już trzeci silny wzrost z rzędu - poprzednio ceny wzrosły tam o 78 i 73 złote. Na pozostałych wiodących kierunkach ceny w minionym tygodniu spadały - stosunkowo niewiele w Egipcie - o średnio 15 złotych, a w zdecydowanie większym stopniu w Grecji i w Turcji - o 91 i 128 złotych, przy czym w tym ostatnim kraju było to skutkiem znacznych spadków cen w Turcji Egejskiej, podczas gdy średnie ceny wycieczek na Turecką Riwierę nawet nieco wzrosły.
Ceny w Tunezji po ośmiu zwyżkach z rzędu (łącznie o prawie 300 złotych) i późniejszych ośmiotygodniowych wahaniach, dwukrotnie dość zdecydowanie spadły (o 41 i 80 złotych), potem nieznacznie wzrosły (o 15 i 1 złoty), a w minionym tygodniu powróciły do znaczących spadków - o 63 złote. Sprzyjać to może ożywieniu sprzedaży tego kierunku i w rezultacie Tunezja po raz drugi od kwietnia zwiększyła swój udział w rynku, choć o nadal bardzo skromne 0,04 procent (poprzednio o 0,03 procent).
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego pełnego tygodnia sierpnia 2018 pokazuje, że bieżąca średnia cena wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu była niższa o 132 złote (poprzednio ceny były niższe o 140, 248, 262, 164, 137 i 79 złotych, wcześniej były wyższe o 4 złote i nie odnotowały zmiany, a jeszcze wcześniej były wyższe o 13, 2, 22, 2, 20 i 6 złotych). Przed rokiem, czyli w tygodniu na przełomie lipca i sierpnia 2017, średnia cena w porównaniu rok do roku była wyższa o 45 złotych.
Po raz kolejny (czternasty) w tym sezonie czynniki o charakterze kosztotwórczym działały w kierunku zmniejszenia marż ze sprzedaży wycieczek. Cena paliwa lotniczego w minionym tygodniu nadal była zdecydowanie wyższa niż przed rokiem (2,82 wobec 2,20 zł/litr, czyli o 28,2 procent), a jej wpływ dodatkowo wzmacniał tańszy złoty, który osłabł w skali 12 miesięcy dla rozliczeń turystycznych o około 1,1 procent. W rezultacie czynniki zmian cen paliwa i kursów złotego działały w kierunku powiększania średniego poziomu kosztów wycieczek, choć w nieco mniejszej skali niż w wielu z minionych tygodni, a mianowicie około 110/120 złotych (poprzednio wpływ ten wynosił 95/105 złotych, a wcześniej 150/160, 130/140, 130/140, 135/145, 110/120, 125/135, 120/130, 135/145, 120/130, 115/125, 50/60 i 45/55 złotych oraz był neutralny, a jeszcze wcześniej czynniki te działały odwrotnie, czyli w kierunku obniżenia cen o około 25/35, 60/70, 35/45, 30/40, 50/60, 85/95 złotych).
Należy pamiętać, że wpływ zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora jest mniej lub więcej opóźniony (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich wpływ należy traktować raczej w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Na wykresie widoczne jest kolejne rekordowe umocnienie się Egiptu na pozycji lidera wzrostów cen wycieczek rok do roku, na której pozostaje już ósmy tydzień z rzędu i jest to nadal jedyny duży kierunek, który jest droższy niż przed rokiem. Bardzo znaczne przeceny dotknęły pozostałe wiodące kierunki letnich turystycznych wyjazdów naszych turystów, przy czym w nieco mniejszej skali popularną w tzw. Polsce B i wśród młodszego pokolenia Bułgarię - o 194 złote, na której ceny bieżące w minionym tygodniu nawet wzrosły (o 98 złotych). Większe były roczne przeceny na Wyspach Kanaryjskich oraz w Grecji i Turcji, gdzie średnie ceny obniżyły się w skali roku o 298, 369 i 398 złotych, przy tak duża różnica na tym ostatnim kierunku wynika głównie z bardzo wysokiego wzrostu cen w końcowej fazie last minute przed rokiem. Podobna sytuacja, choć w mniejszej skali odnosi się do Bułgarii - stąd wynika zwiększenie skali przeceny na tym kierunku pomimo bieżącego wzrostu cen wycieczek (patrz wyżej).
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie nadal najmocniej drożeje Turcja (o aż 565 złotych), wyprzedzając w tym względzie Egipt (216 złotych). Nieznacznie w okresie ostatnich dwóch lat staniała Bułgaria - o średnio 13 złotych, a dużo istotniej Grecja i Wyspy Kanaryjskie - o średnio 341 i 373 złote.
Z mniejszych kierunków kierunkami, które w skali roku zdrożały najbardziej były w minionym tygodniu Portugalia i Malta, gdzie średnie wzrosty ceny wycieczek wyniosły 472 i 403 złote. Mniejsze zwyżki miały miejsce w Maroku i w Tunezji - o średnio 236 i 27 złotych, a zniżek cen rok do roku doświadczyły Majorka, Albania i Cypr - odpowiednio o 84, 183 i 343 złote.
W zestawieniu z ostatniego tygodnia wśród dużych i średnich organizatorów największy spadek średnich cen wobec ubiegłego sezonu wykazała -po bieżącej zniżce i przy wysokich cenach przed rokiem - oferta biura Prima Holiday, która jest tańsza o średnio około 650 złotych i tym samym wysunęło się pod tym względem przed biuro Net Holiday - mniej kosztowne po kolejnej obniżce cen o około 420 złotych. Istotnie tańsze rok do roku były w ostatnim tygodniu również oferty biur, Exim Tours , Grecos Holiday i Rainbow - o odpowiednio około 280, 260 i 215 złotych oraz biura TUI Poland, Itaka i 7islands, które były tańsze o około155, 95 i 105 złotych. Warto zauważyć, że skala przecen u częstego lidera w tej kategorii, czyli TUI Poland zwykle wyraźnie maleje wraz ze zbliżaniem się do terminu wylotu, co może być skutkiem stosowania dużych obniżek cen wycieczek już na etapie relatywnie wczesnych okresów sprzedaży. Oferty pozostałych organizatorów pozostawały droższe niż przed rokiem w granicach od 30 do 225 złotych.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
Enter Air powiększa bazę
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
Dział aktualności dnia:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
MSiT chce 10 strategii dla
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
Emirates zaczął latać do Meksyku
IATA przewiduje, jakie straty spowoduje koronawirus
Jakie są koszty i wymagania Polish Prestige Hotels dla obiektów?
Rozstrzygnięto konkurs Teraz Polska Turystyka
Nowy turecki minister turystyki ujawnia swoje cele
Masters of Travel przewiduje spadek liczby podróży służbowych
Wycieczka objazdowa Śladami II Korpusu Polskiego Włochy 2015
Travelist: rezerwacje wystrzeliły po konferencji premiera
Bilety Szwagropolu dostępne w aplikacji SkyCash
IATA: Decyzja Komisji Europejskiej oderwana od rzeczywistości
Czechy podsumowują sezon narciarski
Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń: zostajemy pozostawieni bez wsparcia
Niepewna przyszłość linii Joon
SPRZEDAM KONTENER(PRZYCZEPA) GASTRONOMICZNA
weekend majowy 2010 Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie, Grand Cana
Szansa na usprawnienie procedury wizowej do krajów Schengen
Apel o ochronę przedsiębiorców turystycznych przed zajęciem komorniczym
IATA niezadowolona z decyzji Parlamentu Europejskiego
Jest zgoda na większą pomoc dla małych przedsiębiorstw i mikrofirm
Które kierunki najmocniej drożeją?
Trasa turystyczna w Kopalni Soli Wieliczka zostanie ponownie otwarta
Zgoda w formie aktu notarialnego obojga rodziców