Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Obsługa klienta w biurze podróży
- Warszawa - project manager - incentive & event
- specjalista ds turystyki
- REZYDENT HOTELOWY - TUNEZJA
- Anex - Pracownik Działu Obsługi Agencyjnej
- PILOCI POSZUKIWANI NA WYJAZDY ZAGRANICZNE
- PRODUCT MANAGER/OPIEKUN KLIENTA VIP
- Specialista ds. skarg w dziale Customer Service
- Wakacje.pl Poznań Galeria Panorama-specjalista...
Iluzoryczne odmrożenie targów i konferencji?
Limity zapowiedziane po 6 czerwca nie pozwolą na odmrożenie konferencji, targów i kongresów - alarmuje Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń. Branże najdłużej zamrożone apelują o automatyczne przedłużenie pomocy sektorowej o maj i czerwiec 2021 r.
W środę 2 czerwca 2021 r. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na kolejne poluzowanie obostrzeń, które wreszcie objęło sektor spotkań i wydarzeń. Targi, konferencje i wystawy od 6 czerwca mogą się odbywać z limitem 1 os. na 15m2. Niestety, optymistyczne wiadomości o odmrożeniu konferencji, targów i kongresów doprawione zostały przez Ministra Niedzielskiego chochlą dziegciu w postaci limitów, które
z automatu powodują, że większość tego typu spotkań traci zupełnie sens ze względu na ich rentowność i logistykę realizacji - komentuje Małgorzata Musiał-Bzowska, Sekretarz Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń.
Rada przekonuje, że przyjęte przez Ministerstwo limity są dla organizatorów niezrozumiałe, zwłaszcza że stawiają nieuzasadniony znak nierówności pomiędzy imprezami organizowanymi de facto w tych samych przestrzeniach. Dla przykładu - na sali o powierzchni 500 m2 może odbyć się impreza okolicznościowa dla grupy do 150 gości, ale w przypadku konferencji organizator może przyjąć w takiej samej sali zaledwie 33 osoby, zgodnie z limitem 1 os. na 15m2. To samo tyczy się wydarzeń kongresowych czy targowych, które z ogłoszonymi dziś limitami, nie mają szansy się spiąć budżetowo, odbywając się na pół gwizdka - uzasadnia Musiał-Bzowska.
Równie niezrozumiałe jest wprowadzone już w zeszłym tygodniu ograniczenie udziału do 250 osób w wydarzeniach typu koncerty plenerowe czy imprezy sportu masowego organizowane na otwartej przestrzeni. Tymczasem występy czy mecze, organizowane w obiektach z miejscami siedzącymi, mogą przecież już odbywać się z dwudziestotysięczną widownią, zapełnioną w 50% miejsc siedzących, tak jak wtorkowy mecz kadry narodowej na Stadionie Wrocław - zauważają dalej przedstawiciele branży.
Wprowadzona regulacja oznacza, że wiele koncertów i innych imprez planowanych na lato 2021 r. w przestrzeniach otwartych nie odbędzie się, gdyż nie będą w stanie się zbilansować - komentuje Mikołaj Ziółkowski ze Stowarzyszenia Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych. Czy rozporządzenie z 25 maja oznacza, że w obiekcie sportowym mogę zorganizować imprezę z kilkunastotysięczną widownią, ale gdy chcę zrobić podobną imprezę w parku lub w lesie, to mogę zaprosić maksymalnie 250 uczestników w grupach co 30 minut oraz zaszczepionych? - pyta Michał Drelich ze Związku Organizatorów Sportu Masowego.
Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń apeluje do rządzących o modyfikację ograniczeń tak, aby dawały one rzeczywiście możliwość rozpoczęcia odbudowywania strat z ostatnich 15 miesięcy. Przy obecnych obostrzeniach jest ona w praktyce iluzoryczna, zarówno dla hoteli, które po 6 czerwca nadal związane są limitem obłożenia 50% gości, jak i koncertów w plenerze do 250 osób, czy kongresów z limitem 1 osoby na 15m2.
Członkowie Rady postulują między innymi, aby ogłoszone w środę 2 czerwca 2021 r. odmrożenie konferencji, kongresów, eventów i targów odbyło się choć na takich zasadach, jak w przypadku obecnych zasad dla kultury i imprez sportowych organizowanych pod dachem, czyli z ograniczeniem do 50% obłożenia widowni lub powierzchni, z wyłączeniem z limitów osób zaszczepionych oraz obsługi. Ważne również, aby spotkania biznesowe nie podlegały limitom zgromadzeń, analogicznie do tych wytycznych, które były już w zastosowaniu we wrześniu 2020 r.
Członkowie Rady podkreślają, że środowa zapowiedź wyłączenia osób w pełni zaszczepionych z limitów jest bardzo właściwym kierunkiem, pytając równocześnie o szczegóły wprowadzenia tego zapisu w życie, m.in. w ujęciu formalno-prawnym, zwłaszcza, że informacje o dobrowolnym szczepieniu podlegają pod tzw. dane wrażliwe, chronione przepisami RODO.
W odróżnieniu od odmrożonej już branży gastronomicznej czy beauty, odbudowa popytu i przychodów w sektorze spotkań i wydarzeń będzie długotrwałym procesem. Wydarzenia o skali kongresów, koncertów, imprez sportu masowego, konferencji czy targów to przedsięwzięcia przygotowywane tygodniami, więc od momentu odmrożenia do potwierdzenia zleceń, potem ich realizacji, a dopiero na końcu rozliczenia zysku minie jeszcze ładnych parę miesięcy. Co z wsparciem i rekompensatą finansową dla tych najpóźniej odmrażanych branż? - alarmuje Musiał-Bzowska.
Przypomnieć należy, że pomoc publiczna z tarczy branżowej skończyła się na kwietniu 2021 r., co oznacza, że firmy z sektora spotkań, które przez cały maj nadal były zamrożone, w czerwcu muszą zacząć już płacić składki ZUS, mimo braku lub drastycznego spadku dochodów, spowodowanego obostrzeniami. Nabory do tarczy finansowej PFR 2.0 skończyły się w połowie marca i choć w samej branży targowej skorzystało z niej ok. 80% firm, to przy przedłużającym się przestoju pozyskane wsparcie jest dla nich niewystarczające, nawet na pokrycie kosztów bieżących. Tymczasem przed nami wakacje, kiedy takich realizacji sezonowo jest i tak dużo mniej.
Z naszej perspektywy tarcza branżowa i finansowa powinny być dla tych branż/wg kodów i/lub spadków przedłużone z automatu minimum o maj i czerwiec 2021 i o to apelujemy do strony rządowej od tygodni - reasumuje Musiał-Bzowska. Przedstawiciele rządu niestety uparcie milczą w temacie opcji przedłużenia narzędzi pomocowych dla tych, którzy de facto są na dzień dzisiejszy nadal zamknięci.
Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń podkreśla, że problemy ciągle zmrożonych branż rozwiązać by mogła ustawa odszkodowawcza, autorstwa Senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego. Projekt z założenia apolityczny, ma służyć wyrównaniu szans na pomoc przedsiębiorcom, którzy mimo wysokich strat z powodu pandemii, nie mogli z różnych powodów skorzystać z narzędzi pomocowych (tj. Tarcza branżowa, Tarcza PFR 2.0). Regulacja dałaby im możliwość szybkiego ubiegania się o odszkodowania od Skarbu Państwa, z potrąceniem uzyskanej już pomocy publicznej, bez konieczności wchodzenia na ścieżkę sądową. Byłaby to forma ugody, która ostatecznie uregulowałaby rozliczenia Państwa z przedsiębiorcami poszkodowanymi skutkami pandemii. Projekt został pod koniec maja przegłosowany w sejmowej komisji gospodarki stosunkiem głosów 18 do 12 i czeka na głosowanie w posiedzeniu plenarnym.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Branża MICE dalej nie może działać?
[2021-06-07 10:49 5.174.99.*]
Pompowanie kasy w nieefektywne branże - a pięcioprocentowa inflacja już puka do drzwi! odpowiedz »
Branża MICE dalej nie może działać?
[2021-06-07 11:23 46.204.54.*]
jakby były nieefektywne, to nie przynosiłyby tyle kasy do budżetu(wystarczy sprawdzić żeby zobaczyć jakie to kwoty, które nawiasem mówiąc wydawane były i są na posadki dla partyjnych miernot). Poza tym nie ma potrzeby 'wywalać pieniędzy w błoto' Wystarczy zrównać limity wydarzeń np. kościelnych z biznesowymi .. odpowiedz »
Branża MICE dalej nie może działać?
[2021-06-07 12:58 5.174.99.*]
A jakie to olbrzymie kwoty odprowadza ta branża do budżetu? Mógłbyś zaspokoić moją niezdrową ciekawość? odpowiedz »
Branża MICE dalej nie może działać?
[2021-06-08 10:53 46.204.49.*]
sprawdź sobie sam, najlepiej u kolesi z rządu, bo oni mają darmowe źródła informacji od podległych instytucji utrzymywanych z podatków także z branży MICE .. odpowiedz »
Branża MICE dalej nie może działać?
[2021-06-08 16:13 37.249.216.*]
Więc nie potrafisz wskazać konkretów, a tylko bijesz pianę. Co do inflacji, to mam dla cię interesującą informację - wg Eurostatu (sprawdź sobie, co to jest :-) ) inflacja w Polsce osiągnęła już 5,1 % rdr.
PS: nie mam żadnych kolesi w rządzie ani w żadnej z rządowych agend. odpowiedz »Branża MICE dalej nie może działać?
[2021-06-11 13:35 46.204.33.*]
i kto tu bije pianę strasząc inflacją, którą 'napompowali' rządzący ?! po to by ograbić podatników ... także z branży MICE .. odpowiedz »
Branża MICE dalej nie może działać?
[2021-06-11 21:34 37.7.95.*]
Nie straszę inflacją, tylko o niej informuję. A można ją uznać za "podatek", który zapłacimy wszyscy - i ci, którzy się nadmiernej inflacji obawiają, i ci, którzy na nią gwiżdżą. Nadmiernej inflacji, bowiem umiarkowana wspiera wzrost gospodarczy. a jeśli Ty uważasz to za przysłowiowe bicie piany, to świadczy tylko o poziomie Twej wiedzy... odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
Accor pokazuje trendy w rezerwacjach na
Ecco Travel rozpoczyna WIELKĄ
Dział prawo i podatki:
TSUE: Tożsamość płciowa klienta nie należy do danych niezbędnych do zakupu
Modlin inwestuje i zwiększy
Miasta upominają się o opłatę
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Starsze aktualności:
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
eSky chwali się tanimi pakietami na
Kto dołączył do Polskich Marek
Flixbus: 55 mln podróżnych w
Wakacje.pl rozszerzają
Turyści szukają
Zachodniopomorscy przedsiębiorcy zadowoleni z ferii
Flix Bus uruchamia Ukraine
Nocowanie.pl: Zimowy wypoczynek w Polsce przyciąga węgierskich
Thomas Cook wznawia loty w rejon Morza Czerwonego
Stan wyjątkowy w Tunezji przedłużony
Popyt w turystyce wyjazdowej kuleje nie tylko w Polsce
50 gmin uzdrowiskowych otrzyma dofinansowanie
Port w Gdańsku stawia na rozwój turystyki
Dokąd Polacy chcą polecieć w 2023?
Rego-Bis umożliwi bezkosztową zmianę rezerwacji
UNWTO udostępnia darmowe narzędzie do śledzenia zmian w turystyce
Traveldata: Thomas Cook bardzo drogą lekcją dla turystyki
O ile ceny spadają jesienią? I od kiedy jest taniej?
Skąd Polacy przylecą na Święta?
Ryanair rozpoczyna sprzedaż biletów na trasach długodystansowych