Komisja Europejska zdecydowała o pomocy dla Condora
Komisja Europejska podjęła decyzję w sprawie dalszej pomocy dla czarterowych linii lotniczych Condor.
KE uznała, że gwarantowana przez państwo pożyczka publiczna w wysokości 550 mln EUR na rzecz niemieckiego czarterowego przewoźnika jest zgodna z przepisami UE dotyczącymi pomocy państwa. Środek ten ma na celu częściowe zrekompensowanie przewoźnikowi lotniczemu szkód poniesionych w wyniku wybuchu koronawirusa.
Gwarantowana przez państwo pożyczka w wysokości 550 mln euro pozwoli Niemcom na zrekompensowanie przedsiębiorstwu, działającemu w szczególnie ciężko doświadczonym sektorze lotnictwa, części szkód poniesionych w wyniku wybuchu koronawirusa. Współpracujemy z państwami członkowskimi w celu znalezienia wykonalnych rozwiązań, które będą wspierać przedsiębiorstwa w tych trudnych czasach, zgodnie z przepisami UE - skomentowała odpowiedzialna za politykę konkurencji, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Margrethe Vestager.
Niemcy zgłosiły Komisji środek pomocy mający na celu częściowe zrekompensowanie liniom Condor strat poniesionych w związku z odwołaniem lub zmianą rozkładu lotów w wyniku nałożenia ograniczeń w podróżowaniu wprowadzonych przez Niemcy i wiele krajów docelowych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Wsparcie przyjmie formę gwarantowanej przez państwo pożyczki publicznej w wysokości 550 mln EUR, udzielonej za pośrednictwem niemieckiego banku rozwoju Kreditanstalt fur Wiederaufbau (KfW).
Dokładne szkody poniesione przez Condor w wyniku wybuchu epidemii zostaną określone ilościowo po kryzysie, na podstawie wyników operacyjnych linii lotniczych za rok 2020. Metoda zastosowana w celu ilościowego określenia szkód będzie wymagała uprzedniej zgody Komisji.
Jeżeli wsparcie publiczne w Niemczech przekroczy wysokość szkód faktycznie poniesionych przez Condor w wyniku wybuchu koronawirusa, uruchomiony zostanie mechanizm wycofania. Całe wsparcie publiczne otrzymane przez przewoźnika, które przekroczy faktycznie poniesione szkody będzie musiało zostać zwrócone.
Komisja oceniła środek na podstawie art. 107 ust. 2 lit. b) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), który umożliwia Komisji zatwierdzenie środków pomocy państwa przyznanych przez państwa członkowskie w celu zrekompensowania określonych przedsiębiorstw lub określonych sektorów (w formie programów) za szkody spowodowane bezpośrednio przez zdarzenia nadzwyczajne.
Komisja uważa, że epidemia COVID-19 kwalifikuje się jako zdarzenie nadzwyczajne, ponieważ jest to zdarzenie nadzwyczajne, nieprzewidywalne i mające znaczące skutki gospodarcze. W związku z tym uzasadnione są nadzwyczajne interwencje państw członkowskich mające na celu zrekompensowanie szkód związanych rozprzestrzenianiem się choroby.
Komisja stwierdziła, że niemiecki środek zrekompensuje część szkód poniesionych przez Condor, które są bezpośrednio związane z wybuchem epidemii COVID-19, Komisja stwierdziła również, że środek ten jest proporcjonalny, ponieważ przewidywane odszkodowanie nie przekracza kwoty niezbędnej do naprawienia szkód.
Komisja stwierdziła zatem, że środek jest zgodny z przepisami UE dotyczącymi pomocy państwa.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
PAŻP i Ryanair będą współpracować
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział prawo i podatki:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Otwarto pierwszą w Polsce psią kawiarnię
USA najpotężniejszym rynkiem turystycznym
Wakacje.pl umożliwią odroczenie płatności
Ruszyła budowa centrum symulatorowo-treningowego Ryanair
120 biur podróży z zakazem działalności?
Powstanie hotel dla miłośników piwa
Włosi strajkują - uciążliwy piątek nie tylko dla turystów
KLM udostępni internet na trasach europejskich
Przychody Sfinksa niższe niż przed rokiem
Przedsiębiorcy zaniepokojeni powrotem obostrzeń i brakiem narzędzi do ich egzekwowania
Litwa znosi obostrzenia i otwiera się na turystów
19 postulatów Rady Przedsiębiorczości w sprawie pomocy dla firm
Ponad 1,2 tysiąca mazowieckich przedsiębiorców skorzysta z dotacji płynnościowych z UE
Tajlandia wprowadzi opłatę turystyczną
Ceny w biurach nieco odbijają w dół
Lokalność i autentyczność powinny być rdzeniem produktów turystycznych
Łódzki segment biurowy i hotelowy rośnie w siłę
Wrocław. Praca w biurze podróży dla osoby z doświadczeniem