Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Wyjazdy na Gran Canarię znów potaniały
Wyjazdy na Gran Canarię ponownie tańsze niż przed tygodniem - wynika z danych Instytutu Traveldata.
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje trzydzieste czwarte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 21 lipca 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 14 lipca, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 22 lipca 2021 roku.
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 142 złote. W poprzednich zestawieniach średnie ceny rosły o 77 i 96 złotych, wcześniej spadły o 58 złotych, a jeszcze wcześniej wzrastały, z jednotygodniowym wyjątkiem jedenaście razy z rzędu o 72, 11, 90, 78, 68, 70, 150, 10, 27, 28 i 167 złotych.
W minionym tygodniu największe spadki średnich cen wycieczek odnotowano na tunezyjskiej Dżerbie i Gran Canarii (ponownie) - o 157 i 142 złote, a nieco mniejsze w Maroku (poprzednio ceny na nim silnie wzrosły) - o 96 złotych. Największe wzrosty cen miały miejsce Lanzarote - o średnio 870 złotych, a mniejsze były zwyżki cen wyjazdów w tureckim regionie Dalaman i na Majorkę - o 632 i 597 złotych.
W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 157 i spadły o 65 złotych.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.
W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022 wzrosły na wszystkich wiodących kierunkach. Zdecydowanie największy wzrost średnich cen miał miejsce na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji - o średnio 246 i 175 złotych mniejsze były zwyżki cen w Grecji i Bułgarii - o 99 i 60 złotych, a najmniejsze miały miejsce w Egipcie - o 30 złotych.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 939 złotych. Poprzednio roczna zwyżka cen wyniosła 917 złotych, a w poprzednich 10 zestawieniach roczne zwyżki cen wyniosły 859, 826, 893, 818, 861, 930, 1009, 876, 815 i 736 złotych.
Najbardziej w okresie roku podniosły się ceny wyjazdów na Majorkę - o średnio 1524 złote, natomiast nieco mniejszy był wzrost cen wycieczek na Synaj i półwysep Chalcydycki - o średnio 1414 i 1398 złotych. W minionym tygodniu na żadnym z monitorowanych kierunków średnie ceny wycieczek nie spadły.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 603 złote.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu sytuacja z punktu widzenia organizatorów była już po raz siedemdziesiąty szósty z rzędu mniej korzystna niż miało to miejsce w odniesieniu do tego samego okresu sprzed roku.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 5,32 zł/litr wobec 2,74 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 94,2 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była wyższa o 93,7 procent, a przed dwoma o 103,4 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w porównaniach rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była w ostatnim tygodniu istotnie silniejsza niż miało to miejsce w tygodniu poprzednim. Tym razem skala osłabienia spadła do prawie 7,6 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o 10,4 procent, a przed dwoma o około 10,3 procent.
W tej sytuacji sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, ale w ostatnim tygodniu skala ich negatywnego wpływu z powodu silniejszego złotego uległa zmniejszeniu. Tym razem zawierał się on w przedziale +580/+590 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to +650/+660 złotych, a przed dwoma tygodniami rekordowe +680/+690 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.
Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty cen wycieczek kolejny raz wystąpiły w Egipcie - o średnio 1246 złotych, na kolejnych miejscach pod tym względem znalazły się Turcja, Grecja i Wyspy Kanaryjskie z wzrostami cen o 848, 838 i 823 złote, zaś najmniej w skali rocznej wzrosły ceny wycieczek do Bułgarii - o 638 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe wzrosty cen wycieczek w ujęciu rocznym odnotowano na Majorce i w Portugalii - o 1524 i 1251 złotych, nieco mniejsze zwyżki odnotowano w Hiszpanii kontynentalnej, Albanii, na Malcie i Cyprze - o odpowiednio 1111, 981, 966 i 948 złotych, a najmniejsze w Tunezji i we Włoszech - o średnio 794 i 722 złote.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) na głównych kierunkach kolejny raz najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie - o aż 2009 złotych. Na kolejnych miejscach ze wzrostami cen o 1515 i 1434 złotych znalazły się Grecja i Turcja, zaś najmniejsze były w tym ujęciu zwyżki cen wyjazdów do Bułgarii i Egiptu - o 1226 i 1136 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wycieczek miał miejsce na Majorce, w Portugalii i we Włoszech - o średnio 2256, 2136 i 1073 złote. Mniejsze były zwyżki cen wycieczek na Cypr, do Albanii, na Maltę, do Hiszpanii kontynentalnej - o odpowiednio 1785, 1603, 1404 i 1262 złote, a najmniejsze w Tunezji - o 754 złote.
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach Grecos i Rainbow - o około 510 i 550 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 710 złotych (biuro Coral Travel) do ponad 1530 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez znaczną większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 49 ofert (poprzednio 47 ofert, przed rokiem 32, a przed dwoma laty też 32 oferty). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 35 ofert (poprzednio 40 ofert, przed rokiem 30, a przed dwoma laty 19 ofert) i Rainbow z liczbą 26 ofert (poprzednio 18 ofert, przed rokiem 22, a przed dwoma laty 20 ofert).
Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel - 6 i 5 ofert, a na kierunkach greckich przodowało biuro Rainbow - 9 ofert oraz biura Itaka i TUI Poland - po 8 ofert. Na Wyspach Kanaryjskich ponownie najwięcej atrakcyjnych ofert miało biura TUI Poland - 9 ofert oraz Itaka - 7 ofert, a na tureckich biura TUI Poland i Coral Travel - po 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura TUI Poland i Sun & Fun - 4 i 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland - 3 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, Tunezji, Turcji oraz na Wyspach Kanaryjskich, biuro Itaka w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Rainbow również w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W trzydziestym czwartym zestawieniu dla sezonu lato 2022 skład pierwszej piątki nie uległ zmianie. W takiej sytuacji istotniejszym zdarzeniem stało się objęcie pozycji lidera tabeli przez biuro TUI Poland, które awansowało na nią z pozycji drugiej. Awansowały także biura Grecos (z miejsca trzeciego na drugie) i Coral Travel (z pozycji piątej na trzecią). W tym ostatnim przypadku było to rezultatem znaczącej obniżki średnich ofertowych cen wycieczek.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
Enter Air powiększa bazę
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
Dział badania rynku i analizy:
Które paszporty są
Najlepsze prace magisterskie
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
Powróciły kontrole na granicach Polski
KLM udostępni internet na trasach europejskich
Przychody Sfinksa niższe niż przed rokiem
Przedsiębiorcy zaniepokojeni powrotem obostrzeń i brakiem narzędzi do ich egzekwowania
Litwa znosi obostrzenia i otwiera się na turystów
Izrael dopłaci do przylatujących turystów
19 postulatów Rady Przedsiębiorczości w sprawie pomocy dla firm
Ponad 1,2 tysiąca mazowieckich przedsiębiorców skorzysta z dotacji płynnościowych z UE
Tajlandia wprowadzi opłatę turystyczną
Ceny w biurach nieco odbijają w dół
Lokalność i autentyczność powinny być rdzeniem produktów turystycznych
Łódzki segment biurowy i hotelowy rośnie w siłę
Otwarto pierwszą w Polsce psią kawiarnię
USA najpotężniejszym rynkiem turystycznym
Wakacje.pl umożliwią odroczenie płatności
Ruszyła budowa centrum symulatorowo-treningowego Ryanair
120 biur podróży z zakazem działalności?
Powstanie hotel dla miłośników piwa
sprzedam duze ilosci kosmetykow Avon