Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
- Przewodnik, pilot po USA
- Opiekun klienta - turystyka kolonijna
- Poprowadź z nami biuro podróży
- Poszukiwany pilot po Dreźnie
- wychowawca na zimowisku
- Specjalista ds. Turystyki
- specjalista ds. turystyki
- Specjalista ds. turystyki
- KRAKÓW - Specjalista ds. Sprzedaży Podróży
Henley: Polski paszport mocniejszy od amerykańskiego
Sześć krajów może pochwalić się najsilniejszymi paszportami na świecie - wynika z najnowszej edycji rankingu przygotowanego przez Henley i Partners.
Na szczycie Indeksu Paszportów Henleya 2024,cztery państwa członkowskie UE Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania dołączyły do Japonii i Singapuru i mogą pochwalić się najpotężniejszymi paszportami na świecie, dzięki którym ich obywatele mogą odwiedzić 194 z 227 miejsc na całym świecie bez wiz. Przez ostatnie pięć lat te dwa kraje azjatyckie zajmowały pierwsze miejsce w indeksie (który rankinguje wszystkie paszporty świata według liczby miejsc, do których ich posiadacze mogą uzyskać dostęp bez wcześniejszej wizy).
Dr Christian H. Kaelin, prezes Henley & Partners i twórca koncepcji indeksu paszportowego, twierdzi, że choć ogólna tendencja w historii 19-letniego rankingu zmierzała w stronę większej swobody podróżowania, globalna luka w mobilności pomiędzy tymi na górze i na dole indeksu jest teraz większa niż kiedykolwiek. Średnia liczba miejsc docelowych, do których podróżni mogą dotrzeć bez wiz, wzrosła prawie dwukrotnie z 58 w 2006 r. do 111 w 2024 r. Jednak wraz z wkroczeniem w nowy rok kraje znajdujące się na czołowych miejscach mogą teraz podróżować do oszałamiającej liczby 166 kolejnych miejsc docelowych bez wiz niż Afganistan, który znajduje się na dole rankingu i ma dostęp do zaledwie 28 krajów bez wizy - uważa Christian H. Kaelin.
Na drugim miejscu znalazły się Korea Południowa, Finlandia i Szwecja, oferując ruch bezwizowy do 193 miejsc docelowych, a kolejne cztery kraje UE - Austria, Dania, Irlandia i Holandia - zajęła trzecie miejsce z dostępem do 192 miejsc. Pozostała część pierwszej dziesiątki została w dużej mierze zdominowana przez kraje europejskie, przy czym Wielka Brytania awansowała o dwa miejsca na 4 miejsce z ruchem bezwizowym do 191 miejsc docelowych w porównaniu z zaledwie 188 rok temu. Na piątym miejscu w rankingu znalazły się Grecja, Malta i Szwajcaria. Z kolei Polska, Czechy, Australia i Nowa Zelandia zajęły 6 miejsce ze 189 miejscami docelowymi objętymi ruchem bezwizowym, podczas gdy Stany Zjednoczone utrzymały 7 lokatę z dostępem do 188 miejsc docelowych bez konieczności wcześniejszego posiadania wizy. Minęło dziesięć lat, odkąd Wielka Brytania i Stany Zjednoczone wspólnie zajmowały pierwsze miejsce w indeksie w 2014 r.
Największe wzloty i spadki
Zjednoczone Emiraty Arabskie w ciągu ostatniej dekady zanotowały największy skok w Henley Passport Index, dodając imponujące 106 kierunków do swojego wyniku ruchu bezwizowego od 2014 r., co oznacza skok o 44 miejsca w rankingu z 55. na 11. miejsce.
Ukraina i Chiny znajdują się także w pierwszej piątce krajów, które w ciągu ostatnich 10 lat uzyskały największą poprawę w rankingach (każdy z nich łącznie zyskał 21 miejsc), a w zeszłym roku oba kraje awansowały o kolejne dwa miejsca. Ukraina zajmuje obecnie 32. miejsce ze 148 kierunkami objętymi ruchem bezwizowym, a Chiny zajmują 62. miejsce w rankingu z dostępem do 85 kierunków bez wizy (w porównaniu z zaledwie 44 w 2014 r.). Choć w ciągu ostatniej dekady Rosja odnotowała wzrost netto w zakresie 24 kierunków, jej wynik i ranking ruchu bezwizowego niewiele zmieniły się od 2017 r. i obecnie zajmuje 51. miejsce z dostępem do 119 kierunków.
Poniżej można zapoznać z się Henley Passport Index
Możesz także pobrać plik: turinfo_20240118_henley_passport_index_2024_january_global_ranking.pdf
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Wakacje 2025 dobrze się
Rainbow inwestuje w hotel z
Dokąd można nadać bagaż
Sebastian Ebel pozostanie na czele
Dział badania rynku i analizy:
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
USA najpotężniejszym rynkiem
Dział przewodnicy i piloci:
Rozpoczęto starania o nowy, polski wpis na listę
Liczba i wielkość statków wycieczkowych podwoiła się od 2000
Małopolska rozpoczyna nowy projekt
Rzeczniczka MŚP apeluje o podniesienie kwoty limitu zwolnienia z
Starsze aktualności:
Obowiązkowe e-faktury jeszcze nie tak
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
Rosyjskie linie lotnicze na unijnej czarnej liście
Lotnisko Chopina z planami rozbudowy
TUI uśmiecha się do klientów Thomasa Cooka
Novotel udostępni gościom gry w rozszerzonej rzeczywistości
Wynajmujesz turystom to musisz mieć firmę
IHG Hotels wdraża nowy program czystości
17 greckich plaż traci Błękitną Flagę
Miliony spotów firm turystycznych w internecie
Na Teneryfie zarządzono ewakuacje z budynków
TSUE: Swoboda świadczenia usług nie koliduje z obowiązkiem informacyjnym
PTTK organizuje konferencję poświęconą turystyce rowerowej
Ryanair podaje wyniki finansowe za I kwartał
Użytkownicy Pyszne.pl wybrali najlepsze restauracje
Mocne wejście SmartWings na polski rynek