Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista od udanych wakacji :) w Azul Holiday
- Specjalista ds. Turystyki - Tarnowskie Góry
- Specjalista d.s. turystyki kolonijnej
- Specjalista ds.turystyki - Biuro Podróży...
- Praca Zdalna 100% - Konsultant ds. podróży...
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
- Rezydent/Asystent rezydenta EXIMTOURS w TUNEZJI
Wyjazdy na Maltę i Rodos tańsze niż przed tygodniem
Ceny letnich wyjazdów turystycznych w ostatnich tygodniach rosną.
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje dwudzieste szóste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 26 maja 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 19 maja, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 27 maja 2021 roku.
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 78 złotych. W poprzednich zestawieniach średnie ceny wzrosły siedem razy z rzędu o 68, 70, 150, 10, 27, 28 i 167 złotych, w zestawieniach wcześniejszych ceny spadły o 10 i 31 złotych, a w jeszcze wcześniejszych wzrastały o 54, 49, 46 i 19 złotych.
W minionym tygodniu największe wzrosty średnich cen wycieczek odnotowano na Sycylii - o 395 złotych, a w mniejszej skali na Fuerteventurze i ponownie na Gran Canarii - o średnio 294 i 227 złotych. Największy spadek cen wystąpił na Malcie (poprzednio ceny tam silnie wzrosły) - o 233 złote, a wyraźnie mniejsze na półwyspie Chalcydyckim i Rodos - o średnio 62 i 56 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie bieżące ceny wycieczek ogółem odpowiednio wzrosły o 10 i spadły o 7 złotych.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.
W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022 ponownie wzrosły na wszystkich wiodących kierunkach turystycznych. Najbardziej znaczące zwyżki miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii - o 196 i 166 złotych, nieco mniejsze w Turcji - o 110 złotych, a najmniejsze w Grecji i Egipcie - o 84 i 59 złotych.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 1009 złotych, co jednocześnie po raz kolejny oznacza największy roczny wzrost cen w sezonie letnim 2022. W poprzednich 10 zestawieniach roczne zwyżki cen wyniosły 876, 815, 736, 679, 692, 649, 635, 435, 499, 533 i 467 złotych.
Najbardziej w skali roku kolejny raz podniosły się ceny wyjazdów na hiszpańskie wybrzeże Costa de la Luz - o średnio 1521 złotych, a niewiele mniejsze były wzrosty cen w Maroku i na Synaju - o 1463 i 1367 złotych. W minionym tygodniu na żadnym z monitorowanych kierunków średnie ceny wycieczek nie spadły.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 119 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu sytuacja z punktu widzenia organizatorów była już po raz sześćdziesiąty ósmy z rzędu mniej korzystna niż miało to miejsce w odniesieniu do okresu sprzed roku.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 5,06 zł/litr wobec 2,48 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 104,0 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była wyższa o 112,7 procent, a przed dwoma o 120,9 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniach rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była nieco silniejsza niż w poprzednim tygodniu. Tym razem skala osłabienia wyniosła niecałe 6,3 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o 6,7 procent, a przed dwoma o około 7,0 procent.
W tej sytuacji sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, ale w ostatnim tygodniu skala ich negatywnego wpływu z powodu tańszego paliwa i silniejszego złotego zauważalnie się zmniejszyła. Tym razem zawierał się on w przedziale +520/+530 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to dotychczas rekordowe +565/+575, a przed dwoma +605/+615 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.
Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty cen wycieczek kolejny raz wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 1157 złotych i w Egipcie - o 1156 złotych. Mniejsza była skala zwyżek cen w Turcji - o 923 złote, a najmniejsza w Grecji i Bułgarii - o 855 i 813 złote.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe wzrosty cen wycieczek w ujęciu rocznym odnotowano w Maroku, Hiszpanii kontynentalnej i we Włoszech - o 1463, 1328 i 1306 złotych. Zwyżki w nieco mniejszej skali wystąpiły w Portugalii i na Cyprze - o 1188 i 998 złotych, a w jeszcze mniejszej w Albanii, Tunezji i na Majorce - o odpowiednio 840, 737 i 555 złotych. Kierunkiem, na którym kolejny raz odnotowano najmniejszy wzrost cen wycieczek była Malta, na której wyniósł on 431 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) na głównych kierunkach kolejny raz najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie i do Egiptu - o 1096 i 918 złotych. Mniejsze były w tym ujęciu wzrosty cen wyjazdów do Grecji i Bułgarii - o 786 i 776 złotych, a najmniej w okresie 2 lat podniosły się ceny wypoczynków w Turcji - o średnio 726 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków wyraźnie największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce na Maroku oraz we Włoszech, w Portugalii i Hiszpanii kontynentalnej i wyniósł tam odpowiednio 1193, 1072, 1071 i 1060 złotych. Mniejsze były w tym ujęciu wzrosty cen wyjazdów do Albanii i na Cypr - o 1022 i 920 złotych, a jeszcze mniejsze do Tunezji i na Majorkę - o średnio 628 i 603 złote. Kierunkiem gdzie tradycyjnie ceny wycieczek w tym ujęciu zmieniły się w najmniejszym stopniu była Malta, na której dwuletnia zwyżka cen wyniosła 63 złote.
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach Prima Holiday oraz Best Reisen i Grecos - o około 720, 800 i 820 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 930 złotych (biuro TUI Poland) do ponad 1360 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez znaczną większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 47 ofert (poprzednio 54 oferty, przed rokiem 48, a przed dwoma laty 32 oferty). Organizator ten, wyprzedzał biura Itaka z liczbą 25 ofert (poprzednio też 25 ofert, przed rokiem 29, a przed dwoma laty 31 ofert) oraz Coral Travel z liczbą 23 ofert (poprzednio 21 ofert, przed rokiem 24, a przed dwoma laty 20 ofert).
Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel - 7 i 6 ofert, zaś na kierunkach greckich przodowało biuro Itaka - 8 ofert oraz biura Exim Tours i Coral Travel - po 6 ofert. Na kierunkach kanaryjskich ponownie najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland oraz Itaka - 11 i 9 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - 9 i 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura TUI Poland - 5 ofert oraz biuro Coral Travel i Exim Tours - po 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland - 3 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich, biuro Itaka w na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, a biuro Coral Travel w Egipcie.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W dwudziestym szóstym zestawieniu dla sezonu lato 2022 sklad organizatorów w tabeli uległ jednej zmianie, gdyż tabelę opuściło biuro Prima Holiday (z pozycji piątej), a na jego miejsce weszło biuro Best Reisen (z pozycji ósmej). Nowym liderem zestawienia zostało biuro Coral Travel, a wiceliderem biuro Exim Tours, zaś poprzedni lider biuro TUI Poland z powodu dość znaczących zwyżek cen ofertowych przesunął się na miejsce trzecie.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
POT i PPL będą współpracować na rzecz promocji
Miasta upominają się o opłatę
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Dział badania rynku i analizy:
Najlepsze prace magisterskie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
Starsze aktualności:
Przedłużenie kontroli na granicy z Niemcami problemem dla wielu
Grupa a&o zanotowała najlepszy rok w swojej
Wzrost cen wyjazdów turystycznych
ECTAA uruchamia program Ambasadorów Branży
eSky celuje w klientów biur
Polak najlepszym szefem kuchni w hotelach Select Services sieci
Zapraszamy na Germany Travel
Nowe Trendy w Turystyce - promocyjna wejściówka do
Czwarta edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu
Wakacje.pl kuszą doświadczonych
Wakacje w Polsce - gdzie i za ile?
Kuchnia Bliskiego i Dalekiego Wschodu zyskuje na popularności
Brytyjski przewoźnik został sprzedany
Trzy hotele z PHH dołączą do sieci Best Western
123 kierunki w nowym rozkładzie z Pyrzowic
Jeśli pasażer sam załatwi sobie lot zastępczy, może nie dostać odszkodowania za opóźnienie
Nowy skład Rady Polskiej Organizacji Turystycznej
UOKiK z wątpliwościami co do inwestycji w aparthotele
Nowa lokalizacja targów EuroGastro i WorldHotel
Branża turystyczna domaga się cofnięcia zakazu wstępu do Puszczy Białowieskiej
Kiwi.com analizuje wielkanocne podróże
Ministrowie turystyki krajów G-20 opracowali ramy rozwoju sektora
Zadbaj o dane swoich klientów!
Gdzie Polacy wybierają się na urlop egzotyczny?
jakas masakra z tymi centrami i itaka ze dała przyzwolenie
Terroryści zaatakowali w Wielkiej Brytanii
Rusza najdłuższe połączenie lotnicze świata
Bułgaria zapowiada wsparcie dla organizatorów turystyki
Nowy członek zarządu PKS Polonus
Komisja Europejska chce wydłużenia ograniczeń podróży
Otworzono największą podwodną restaurację
Omnia Trawel zatrudnia bandytów