Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Anex - Pracownik Działu Obsługi Agencyjnej
- PILOCI POSZUKIWANI NA WYJAZDY ZAGRANICZNE
- PRODUCT MANAGER/OPIEKUN KLIENTA VIP
- Specialista ds. skarg w dziale Customer Service
- Wakacje.pl Poznań Galeria Panorama-specjalista...
- Pilot do Drezna - 1-4.05.2025
- SZUKAM PILOTA WŁOCHY
- PRACOWNIK BIUROWY - OBSŁUGA KLIENTA
- Rezydent Turystyczny Turcja
- Poszukujemy pilota do Włoch
Stabilne ceny w biurach podróży
Ceny wyjazdów turystycznych niewiele zmieniły się w porównaniu z wcześniejszym tygodniem.
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje jedenaste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 21 stycznia 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 14 stycznia 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 23 stycznia 2020 roku.
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 sierpnia 2021 spadła o 2 złote. W ostatnich zestawieniach ceny wzrosły o 4 i 11 złotych, wcześniej spadły o 31 złotych, a w trzech jeszcze wcześniejszych średnie ceny wzrastały o 11, 16 i 19 złotych. W ostatnim tygodniu największe zniżki cen wycieczek wystąpiły na Majorce - o średnio 84 złote oraz na greckiej wyspie Kos i na Tureckiej Riwierze - o 45 i 42 złote. We wzrostach cen wyjazdów ponownie przodowała Sycylia, na której podniosły się one o średnio 115 złotych oraz Półwysep Chalcydycki (też ponownie) i Maroko - o średnio 67 i 51 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek spadły i wzrosły odpowiednio o 1 i 48 złotych.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.
W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym wzrosły w przypadku wycieczek na Wyspy Kanaryjskie i do Grecji - o 15 i 5 złotych. Na pozostałych kierunkach odnotowano zniżki, przy czym stosunkowo nieduże miały miejsce dla wyjazdów do Bułgarii i do Egiptu - o średnio 7 i 8 złotych, a nieco większe dla wycieczek do Turcji - o 20 złotych.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 65 złotych. W poprzednich trzech zestawieniach ceny były niższe od cen sprzed roku o 66, 48 i 36 złotych, a we wcześniejszym wyższe o 9 złotych. Największe roczne spadki cen wycieczek odnotowano na Malcie - o 281 złotych, a nieco mniejsze na Majorce i Teneryfie - o 261 i 224 złote. Najbardziej w skali rocznej i to trzeci raz z rzędu wzrosły ceny wyjazdów do Portugalii - o średnio 140 złotych oraz na wyspę Lanzarote i do Albanii - o średnio 63 i 30 złotych.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 169 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz czwarty od trzydziestu czterech tygodni nie była już korzystniejsza niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,21 zł/litr wobec 2,60 zł/litr przed rokiem, co oznacza spadek o 15,0 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 20,8 procent, a przed dwoma o 23,1 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była w ostatnim tygodniu już po raz piętnasty z rzędu słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, ale tym razem w nieco większym stopniu (o około 4,4 procent) niż przed tygodniem (o 4,9 procent), a w takim samym jak przed dwoma tygodniami (o 4,4 procent).
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz czwarty z rzędu (od trzydziestu czterech tygodni) nie sprzyjał już organizatorom i zawierał się on w przybliżeniu w przedziale +30/+40 złotych, podczas gdy przed tygodniem i dwoma wynosił odpowiednio +15/+25 oraz +5/-5 złotych.
W drugiej połowie ostatniego tygodnia ceny ropy zaczęły wykazywać tendencje do nieśmiałych zniżek, co w zestawieniu ze wzrostem kursu eurodolara stwarza nadzieję do spadków cen paliwa i powrotu rocznej zmiany kosztu wycieczek w pobliże wartości neutralnych. Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.
Wśród wiodących kierunków największe roczne spadki cen wycieczek ponownie miały miejsce w Egipcie, gdzie średnie ceny były o 117 złotych niższe od cen sprzed roku. Mniejsze, ale dość istotne były roczne przeceny w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich w których ceny spadły o 77 i 67 złotych. Umiarkowanie niższe ceny wycieczek niż przed rokiem odnotowano w Turcji - o średnio 25 złote, a kolejny raz z rzędu jedynym z tych kierunków, w którym w ujęciu rocznym ceny wycieczek wzrosły była Bułgaria, gdzie średni wzrost cen - tak jak przed tygodniem - wyniósł 16 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek miały miejsce na Malcie i Majorce - o 281, 261 złotych, a znacząco mniejsze były roczne spadki cen wycieczek w Maroku i Tunezji - o 91 i 68 złotych. Nieznacznie (o 2 złote) wzrosły ceny wyjazdów na Cypr, a w Albanii i Portugalii ich ceny były wyższe o 30 i 140 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej podniosły się średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie - o 161 złotych. W niewiele mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Turcji, Bułgarii i Grecji - o odpowiednio 136, 126 i 102 złote, a kolejny raz w najmniejszym stopniu podniosły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Egiptu - o 65 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wycieczek ponownie miały miejsce w Portugalii, na Cyprze i w Tunezji - o średnio 282, 183 i 157 złotych, znacznie mniejsza były w tym ujęciu zwyżka średnich cen wyjazdów do Maroka - o średnio 54 złote. W bardzo niewielkim stopniu podniosły się ceny imprez do Albanii i na Majorkę - o 11 i 3 złote, a jedynym kierunkiem o niższych cenach niż przed rokiem była Malta - o 554 złote.
W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz obniżyły się one w najbardziej znaczącym stopniu w biurze Rainbow - o około 340 złotych. Znaczne były też roczne zniżki cen w biurach Exim Tours i Coral Travel - o średnio około 270 i 255 złotych, mniejsze miały miejsce w biurach Grecos i Best Reisen - o średnio około 150 i 90 złotych, natomiast zupełnie nieznaczne w biurze TUI Poland - o około 10 złotych. W pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 120 do 220 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 51 ofert (poprzednio też 51, przed rokiem 44, a przed dwoma laty 39 ofert). Organizator ten wyprzedzał biura Rainbow, które odnotowało 35 takich ofert (poprzednio 38 ofert, przed rokiem 13, a przed dwoma laty 24 oferty) oraz biuro Coral Travel z liczbą 25 ofert (poprzednio 20 ofert, przed rokiem 14, a przed dwoma laty 16 ofert).
Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30 czyli o jedną czwartą.
W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland - po 5 ofert oraz Exim Tours - 4 oferty, na kierunkach greckich przodowało biuro Rainbow -10 ofert, przed biurami Coral Travel i TUI Poland - po 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland - 9 ofert oraz Rainbow i Itaka - 5 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel - 8 ofert i TUI Poland - 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland - 4 oferty oraz Coral Travel i Exim Tours - po 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland - 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku, biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Tunezji i w Turcji, biuro Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, a biuro Coral Travel w Grecji, Tunezji i w Turcji.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W jedenastym w tym sezonie letnim zestawieniu zarówno skład czołowej piątki, jak i kolejność zajmowanych w niej pozycji pozostały wobec poprzedniego zestawienia bez zmian. Wynikało to z niewielkich zmian cen wycieczek ogółem, a także w ofertach poszczególnych touroperatorów. Biuro Coral Travel powiększyło w niedużym stopniu przewagę nad pozostałymi, gdyż średnie ceny w jego ofercie nieznacznie spadły podczas, gdy u pozostałych w niewielkim stopniu wzrosły.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Accor pokazuje trendy w rezerwacjach na
Ecco Travel rozpoczyna WIELKĄ
Dział badania rynku i analizy:
Które paszporty są
Najlepsze prace magisterskie
Starsze aktualności:
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
eSky chwali się tanimi pakietami na
Kto dołączył do Polskich Marek
Flixbus: 55 mln podróżnych w
Wakacje.pl rozszerzają
Turyści szukają
Zachodniopomorscy przedsiębiorcy zadowoleni z ferii
Flix Bus uruchamia Ukraine
Nocowanie.pl: Zimowy wypoczynek w Polsce przyciąga węgierskich
Sanepid skontrolował pomorskie smażalnie ryb
Airbnb.com z gospodarzami wspiera uchodźców
Wezyr Holidays z Certyfikatem Jakości ISO
Wenecja ograniczy wstęp dla turystów?
Lotnisko Poznań Ławica płaci mieszkańcom miliony
LOT skorzysta z technologii Sabre
Asfalt w podkrakowskim parku krajobrazowym
Hiszpania otwiera granice dla zaszczepionych
Pełne statystyki polskich lotnisk za 2018 rok
Krajowy rynek lotniczy rośnie szybciej niż prognozowano
Kto został liderem światowego ruchu lotniczego?
Czechy wprowadzają ponowny lockdown
Grecja próbuje odzyskać marmury z Partenonu
Ilu pasażerów obsłużyły polskie lotniska w 2019 roku?