TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter






Zimowe wyjazdy tańsze niż przed rokiem

Średnie ceny zimowych wyjazdów spadły, w porównaniu z ubiegłym rokiem. Które kierunki najmocniej taniały?


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje pierwsze w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie zimowym 2020/21 definiowanym jako trzeci pełny tydzień stycznia 2021 roku (18.01-24.01.2021), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego. Ceny zostały zebrane 1 października i porównane z cenami dla tego samego tygodnia z 24 września, a w porównaniach rok do roku z cenami z 3 października 2019 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 18-24 stycznia 2021, średnie ceny wzrosły wobec poprzedniego tygodnia o 44 złote. Największe zwyżki cen wystąpiły na Fuerteventurze - o średnio 169 złotych, a nieco mniejsze na Synaju i Gran Canarii - o 150 i 112 złotych. Tygodniowe spadki cen były mniej liczne i bardziej ograniczone w skali, a największe z nich miały miejsce w Portugalii - o średnio 80 złotych oraz w Hurghadzie i Marsa Alam - o 15 i 5 złotych.

W analogicznym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie ceny wycieczek również rosły o odpowiednio 121 i 78 złotych.





Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2020 (okres 10-16 lutego) i 2021 (okres 18-24 stycznia) pokazuje, że obecna średnia cena jest niższa wobec średniej ceny sprzed roku o 326 złotych. Najbardziej w skali rocznej obniżyły się ceny wycieczek na hiszpańską wyspę Lanzarote - o średnio aż 1075 złotych, a bardzo znacznie staniały również wyjazdy na Maltę i Gran Canarię - o średnio 818 i 626 złotych.

W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty notowano wzrosty cen rok do roku o odpowiednio 266 i 73 złote.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz dwudziesty szósty z rzędu była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu, przy czym skala pozytywnych korzyści była rekordowo wysoka.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 1,70 zł/litr wobec 2,79 zł/litr przed rokiem, co oznacza roczny spadek o 39,1 procent, zaś przed tygodniem cena była niższa o 40,8 procent, a przed dwoma o 39,0 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była jednak w ostatnim tygodniu po raz czwarty z rzędu słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, tym razem o ponad 0,5 procent, podczas gdy przed tygodniem była słabsza o około 1,9 procent, a przed dwoma tygodniami o około 0,9 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek tym razem rekordowo sprzyjał organizatorom, gdyż zawierał się w przedziale -160/-170 złotych, a zatem wyraźnie korzystniejszym niż przed tygodniem i przed dwoma, gdy wynosił odpowiednio -115/-125 oraz -125/-135 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka.





Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) mniejsza zniżka cen rok do roku miała miejsce w Egipcie, gdzie ceny spadły wobec cen z okresu ferii zimowych 2020 o średnio 193 złote, podczas gdy w poprzednim sezonie roczny wzrost cen wyniósł 197 złotych. Najwyraźniej w skali roku obniżyły się ceny pobytu w Marsa Alam - o średnio 265 złotych, a w podobne do siebie wielkości rocznej przeceny odnotowano w Hurghadzie i na Synaju - o średnio 163 i 151 złotych.

Na Wyspach Kanaryjskich spadek średnich cen rok do roku był istotnie większy i wyniósł średnio 478 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie miał miejsce roczny wzrost cen w wysokości 135 złotych.

Spośród wysp na tym kierunku największą roczną przecenę odnotowano na Lanzarote - o 241 złotych, mniejsze na Gran Canarii i Teneryfie - o średnio 626 i 267 złotych, a na Fuerteventurze średnie ceny pobytu nawet wzrosły - o 55 złotych.

Na mniej masowych kierunkach największe spadki średnich cen wycieczek rok do roku odnotowano na Malcie - o 818 złotych, mniejsze w Portugalii i na Tureckiej Riwierze - o średnio 477 i 343 złote, a jeszcze mniejsze w Maroku i w Tunezji (Dżerba) - o 145 i 83 złote. W okresie ostatniego roku ceny pobytu wzrosły jedynie na Cyprze - o średnio 116 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie na dwóch wiodących kierunkach zimowych kosmetyczny wzrost średnich cen wycieczek wykazał Egipt - o 4 złote, zaś na kierunkach kanaryjskich ceny mocno spadły - o 343 złote. Na mniej licznie odwiedzanych kierunkach największe i jedyne dwuletnie spadki cen pobytu odnotowano na Malcie i w Portugalii - o 231 i 181 złotych Na pozostałych ceny w tym ujęciu wzrosły, zdecydowanie najbardziej na Cyprze - o średnio 586 złotych, a w dużo mniejszej skali w Tunezji (Dżerba), na Tureckiej Riwierze i w Maroku - o odpowiednio 133, 93 i 73 złote.

Duży spadek cen paliwa w dużym stopniu przyczynił się do istotnie niższych niż przed rokiem cen egzotyki, gdyż przy dalekich przelotach jego ceny odgrywają bardzo istotna rolę. W najmniejszym stopniu spadły ceny wycieczek do stosunkowo najmniej odległej Kenii - o średnio 640 złotych, większy był spadek cen wycieczek na Dominikanę - o około 1400 złotych, a jeszcze większy do odległego Meksyku - o średnio 1890 złotych.
Pewien wpływ na spadek cen mogą wywierać niższe często ceny hoteli, a także potencjalnie ograniczony popyt. Ten ostatni czynnik może z biegiem czasu grać coraz większą rolę, gdyż systematycznie pogarszająca się sytuacja epidemiczna w naszym kraju będzie prawdopodobnie czynnikiem zniechęcającym do dalekich i długotrwałych podróży.

Sytuacja epidemiczna w samych egzotycznych krajach docelowych jest zróżnicowana. Najmniej korzystna jest w silnie zainfekowanym Meksyku, w którym obecny tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń nie jest już zbyt wysoki i wynosi 254 (rekord 380 w dniu 3 sierpnia), ale bardzo wysoki jest wskaźnik zgonów - w minionym tygodniu 20,4 (rekord 43,3 w dniu 28 czerwca). Na niekorzyść Meksyku przemawia też mała liczba przeprowadzanych testów, która jest relatywnie 6-krotnie mniejsza niż w Polsce.

Korzystniejsza jest sytuacja epidemiczna na Dominikanie, gdzie obecny wskaźnik nowych zakażeń (240) jest wprawdzie podobny jak w Meksyku, ale jest w wyraźniejszym trendzie spadkowym (rekord 970 w dniu 1 sierpnia), a znacznie mniejszy jest wskaźnik zgonów, który wyniósł w minionym tygodniu 2,57 (rekord 16,1 w dniu 3 września). Wiarygodności dodaje Dominikanie dość duża liczba przeprowadzanych testów, która jest relatywnie 3-krotnie większa niż w Meksyku, czyli tylko 2 razy mniejsza niż w Polsce.

Teoretycznie najkorzystniejsza sytuacja epidemiczna panuje w Kenii, w której ostatni tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń jest na bardzo niskim poziomie 22 (rekord 88 w dniu 5 sierpnia), a wskaźnik zgonów wyniósł zaledwie 0,78 (rekord 1,81 w dniu 3 sierpnia). Na niekorzyść Kenii wyraźnie przemawia jednak bardzo mała liczba przeprowadzanych testów, która jest 4,5-krotnie mniejsza niż na Dominikanie, a zatem 9-krotnie mniejsza niż w Polsce.

W pierwszym tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z ubiegłym sezonem jedyny i to kosmetyczny wzrost średnich cen wyjazdów (Hurghada) odnotowano w ofercie biura Sun & Fun - o około 5 złotych. Średnie ceny w ofertach innych dużych i średnich organizatorów były poniżej cen zeszłorocznych. Najbardziej spadły średnie ceny wycieczek w biurze TUI Poland - o około 485 złotych, w nieco mniejszej skali w biurze Itaka - o blisko 410 złotych, a w jeszcze mniejszej i dość podobnej do siebie skali w biurach Coral Travel i ETI (po około 330 złotych) oraz Exim Tours (około 315 złotych). Jeszcze mniejsze były średnie zniżki cen ofertowych w biurze Prima Holiday (około 240 złotych) oraz Best Reisen i Rainbow, czyli o około 70 i 40 złotych.

W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to - podobnie jak przed rokiem - pozycję lidera zajmowało biuro TUI Poland - 16 ofert (przed rokiem 17, a przed dwoma 11 ofert), które wyprzedziło biura Rainbow - 11 ofert (przed rokiem 9, a przed dwoma też 9 ofert oraz Itaka - 10 ofert (przed rokiem 7, a przed dwoma 10 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i Best Reisen - 5 i 4 oferty, zaś na kierunkach kanaryjskich biura Itaka i TUI Poland - po 7 ofert oraz Rainbow - 4 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland zachowało status quo, biuro Rainbow wzmocniło swoją pozycję w Egipcie, a Itaka na Wyspach Kanaryjskich.

Instytut Traveldata przedstawia również tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.

Ponieważ jest to pierwsze zestawienie dla sezonu zima 2020/21, nie można się na jego podstawie odnieść do sytuacji sprzed tygodnia. Na czele inauguracyjnego w tym sezonie zestawienia widnieje biuro Coral Travel posiadające dość znaczącą przewagę nad następnymi biurami Exim Tours i TUI Poland, którą zawdzięcza w głównej mierze bardzo korzystnej ofercie na kierunkach egipskich. Warto też zauważyć, że trzy pierwsze pozycje zajmują biura należące do grup kapitałowych, które dysponują też istotną własną bazą hotelową. W obecnych trudnych czasach dla turystyki pozwala to na oferowanie pobytów opartych w pewnej mierze również o kalkulacje uwzględniające koszty krańcowe.







Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
wyjazd zima turystyka itaka tui egipt portugalia rainbow




Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję