Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Komisja zatwierdziła polski program pożyczek i gwarancji o wartości 700 mln euro
Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy o wartości 3,5 mld złotych (około 700 mln euro), który ma wesprzeć gospodarkę w kontekście pandemii wywołanej przez koronawirusa.
Program zatwierdzono jako element tymczasowych ram w zakresie pomocy państwa, przyjętych przez Komisję 19 marca 2020 r., zmienionych 3 kwietnia 2020 r.
Zatwierdzony polski program o wartości 700 mln euro umożliwi wsparcie polskiej gospodarki w okresie pandemii wywołanej przez koronawirusa, dzięki udzielaniu gwarancji publicznych na zabezpieczenie pożyczek oraz dopłat do oprocentowania pożyczek. W ten sposób przedsiębiorstwa będą mogły pokrywać bezpośrednie potrzeby w zakresie płynności środków i kontynuować swoją działalność w tych trudnych czasach. W dalszym ciągu ściśle współpracujemy z państwami członkowskimi, gdyż zależy nam na szybkim, skoordynowanym i skutecznym wprowadzaniu krajowych środków wsparcia, zgodnie z przepisami UE - powiedziała odpowiedzialna za politykę konkurencji, wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej, Margrethe Vestager.
Po zatwierdzeniu przez Komisję polskiego programu gwarancji Polska zgłosiła Komisji w dniu 3 kwietnia br. nowy program pomocy dla przedsiębiorstw w trudnej sytuacji spowodowanej pandemią wywołaną przez koronawirusa na podstawie tymczasowych ram. Nowy program będzie współfinansowany w ramach zarządzania dzielonego, z funduszy Unii Europejskiej - przede wszystkim z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.
W ramach zatwierdzonego programu władze polskie będą mogły udzielać wsparcia polskim przedsiębiorstwom dotkniętym skutkami pandemii wywołanej przez koronawirusa, przyznając im pomoc na utrzymanie płynności finansowej w formie gwarancji na zabezpieczenie pożyczek i dopłat do oprocentowania pożyczek.
Komisja uznała, że środek zgłoszony przez władze polskie jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach. Przede wszystkim ograniczono kwotę pożyczki przypadającą na przedsiębiorstwo do tego, co jest niezbędne do zaspokojenia jego potrzeb związanych z płynnością w najbliższej przyszłości, a opłaty gwarancyjne i stopy procentowe odpowiadają minimalnym poziomom określonym w tymczasowych ramach. Gwarancje i pożyczki będą udzielane do końca bieżącego roku, na okres nieprzekraczający sześciu lat. Pomoc może zostać przyznana wyłącznie tym przedsiębiorstwom, które nie znajdowały się w trudnej sytuacji przed dniem 31 grudnia 2019 r., których w znaczący sposób dotknęły skutki pandemii wywołanej przez koronawirusa. Polska szacuje, że z udzielanych w ramach programu pożyczek i gwarancji, których łączną wysokość określono na poziomie 3,5 mld złotych (0,7 mld euro), skorzysta około 20 tys. przedsiębiorstw.
Komisja uznała, że środek jest konieczny, właściwy i proporcjonalny, biorąc pod uwagę konieczność zaradzenia poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego, zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. b) TFUE i warunkami określonymi w tymczasowych ramach.
W związku z tym Komisja zatwierdziła środek na podstawie unijnych zasad pomocy państwa.
Na początku kwietnia, Komisja Europejska zatwierdziła także inny polski program wsparcia dla przedsiębiorców, o wartości 22 mld. euro, który polega na tym, że Bank Gospodarstwa Krajowego, będzie udzielał gwarancji publicznych na pożyczki inwestycyjne i obrotowe. Będą mogły z niego skorzystać duże i średnie polskie przedsiębiorstwa ze wszystkich sektorów gospodarki. Jego celem jest ograniczanie ryzyka, jakie wiąże się z udzielaniem pożyczek przedsiębiorstwom, które są najbardziej dotknięte skutkami gospodarczymi obecnego kryzysu. Program ma pomóc przedsiębiorstwom zaspokoić pilne zapotrzebowanie na środki obrotowe lub inwestycyjne, a także zapewnić płynność, tak by mogły kontynuować działalność.
Komentarze
Tagi:
Dział gastronomia:
Długie weekendy listopadowe również
Dział biura turystyczne:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Podzielone opinie w sprawie tramwaju pod Wawelem
Darmowe mapki dla turystów jak świeże bułeczki
Coraz bliżej powołania Rzecznika Praw Pasażerów
Po wypadku, władze Wenecji zabronią wstępu wielkim statkom wycieczkowym?
Kraków na ostatnim etapie starań o organizację prestiżowego kongresu
Dobrze wykorzystany sezon w Szczytnie
Sektor lotniczy cierpi na deficyt kadr
Dodaj swoją ofertę noclegową lub transportową do serwisu. ROK GRATIS DLA KAŻDEGO
Trzy firmy chętne do rozbudowy gdańskiego lotniska
Wyniki Enter Air za pierwszy kwartał
KE: Zniesienie opłat roamingowych bardzo przysłużyło się turystom
Rego-Bis: Pokażemy bogactwo Albanii
Rząd pozwoli na otwarcie hoteli
Wszystkie trasy turystyczne w Morawskim Krasie ponownie otwarte
Koleje Dolnośląskie wzmacniają tabor
polecam biuro Trendy Travel z Krakowa
Jak Orbis realizuje strategię zrównoważonego rozwoju?
Rzecznik Finansowy przyjrzał się ubezpieczeniom turystycznym
Światowy Dzień Przemysłu Spotkań tym razem online
Przewoźnik chciał wypłacić odszkodowanie za dyskryminację, ale bez orzekania o winie