Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista od udanych wakacji :) w Azul Holiday
- Specjalista ds. Turystyki - Tarnowskie Góry
- Specjalista d.s. turystyki kolonijnej
- Specjalista ds.turystyki - Biuro Podróży...
- Praca Zdalna 100% - Konsultant ds. podróży...
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
- Rezydent/Asystent rezydenta EXIMTOURS w TUNEZJI
Cuda dawnej techniki czyli Muzeum Gazownictwa w Paczkowie
Muzeum stanowi jedyny w Polsce obiekt, gdzie zachowały się w całości urządzenia do produkcji gazu miejskiego. Oprócz ciekawych ekspozycji, w muzeum poznamy m.in. proces produkcji gazu z węgla.
Zmagamy się z żywiołem, każdy kolejny eksponat przynosi refleksję - rozwijamy się, doskonalimy każdego dnia. Spacerując po Muzeum nie zanurzamy się tylko w Historii. Napotykamy tu czynności znane i oczywiste, codzienne. Takie same od niepamiętnych czasów, tylko wykonane inaczej. Pewne są teraz tylko nasze emocje towarzyszące zwiedzaniu. Naszej ciekawej, pouczającej i dzisiaj niekończącej się podróży. - te słowa są przesłaniem, są opisem misji, jaką niesie swoim istnieniem ten obiekt. Dzięki trosce władz Polskiej Spółki Gazownictwa ta misja jest realizowana z rozmachem. W miejscu starej gazowni miejskiej funkcjonuje nowoczesny obiekt muzealny na trwałe już wpisany w szlaki turystyczne Opolszczyzny i dolnego Śląska.
Trochę historii
Historia tego miejsca zaczęła się na przełomie wieków XIX i XX . Mroźnego, zimowego dnia 31 grudnia 1901 roku ówczesny burmistrz Paczkowa Pan Bergmann dokonał uroczystego uruchomienia produkcji gazu w nowo wybudowanej gazowni. Budowa obiektu kosztowała 90 tys. marek niemieckich. Produkowany gaz zużywano głównie do oświetlania ulic oraz do podgrzewania i przygotowywania posiłków. W latach 30. z gazu korzystało około 700 odbiorców domowych, co stanowiło prawie 85% ogółu gospodarstw.
Paczków niewiele ucierpiał w czasie działań wojennych. Już w połowie 1945 roku działała gazownia i miejskie oświetlenie gazowe. Po wojnie gazownia weszła w skład utworzonego Przedsiębiorstwa Komunalnego. W latach 1953-56 gazownią kierował Jan Bargiel, który starym zwyczajem zamieszkiwał na terenie obiektu. Od 1957 roku funkcję kierownika pełnił Tadeusz Stygar. W 1969 roku w ramach scalania przemysłu gazowniczego, Przedsiębiorstwo Komunalne przekazało gazownię pod zarząd Zakładu Gazowniczego w Nysie. Kierownikiem został Adam Król. W dniu przekazania załoga gazowni liczyła 26 osób. W 1976 roku w wyniku dalszej reorganizacji gazownictwa połączono Zakłady Gazownicze w Nysie i w Opolu tworząc Zakład Gazowniczy Opole i podległy mu wydział Produkcji i Przesyłu Gazu w Nysie, do którego należała Gazownia w Paczkowie.
W tym czasie trwała już intensywna rozbudowa sieci przesyłowej gazu koksowniczego i związana z tym likwidacja gazowni produkcyjnych. Zbudowany został gazociąg wysokoprężny z Lewina Brzeskiego przez Nysę, Otmuchów do Paczkowa oraz stacja redukcyjna I stopnia na obrzeżach Paczkowa oraz II stopnia na terenie gazowni.
W paczkowskiej gazowni ostatni wózek koksu został ugaszony szampanem 15 lipca 1977 roku.
Wtedy to, w Zakładzie Gazowniczym w Opolu narodził się pomysł, aby jedną z gazowni klasycznych przeznaczyć na skansen. Ze względu na walory zabytkowe, turystyczne i krajobrazowe wybór padł na Paczków - miasto położone w południowo-zachodniej części województwa opolskiego.
Pierwsza wersja muzeum zakładała utrzymanie, jako skansenu urządzeń produkcyjnych oraz zorganizowanie izby pamięci. Po wielu dyskusjach postanowiono rozszerzyć zakres o wystawienie niektórych gazowych przyborów gospodarstwa domowego mających wartość historyczną. W starej gazowni oczyszczono teren ze smoły, pyłów i innych zanieczyszczeń poprodukcyjnych. Zabezpieczono również obiekty gazownicze i przeprowadzono konieczne prace remontowe. Odnowiono piece i urządzenia aparatowni oraz przygotowano budynek starego warsztatu i kuźni do urządzenia w nim sali ekspozycyjnej. Pod koniec lat 70-tych, w wyniku czasu zaburzeń społeczno - politycznych, sprawy muzeum zeszły na dalszy plan działalności zakładu. Nie mniej, w miarę możliwości trwały w gazowni drobne prace przygotowawcze. Sukcesywnie zbierane były stare gazomierze, sprzęt domowy oraz urządzenia techniki gazowej.
Reanimacja projektu pt. Muzeum Gazownictwa w Paczkowie nastąpiła w listopadzie 1991 roku. Muzeum na stałe wpisało się w turystyczne trasy Opolszczyzny, stale rozrastało się a gromadzona coraz większa ilość eksponatów wymagała lepszego wyeksponowania.
W latach 2005- 2007 głownie dzięki staraniom, vice-prezesa ds. Ekonomicznych Górnośląskiej Spółki Gazownictwa Jarosława Wróbla, podjęto modernizację obiektu. Zaangażowano do tego m.in. Pana Marka Mikulskiego współtwórcę Muzeum Powstania Warszawskiego.
12 października 2007 roku Muzeum Gazownictwa zaistniało w nowej formule.
Oprócz działań muzealnych, w obiekcie funkcjonuje baza konferencyjna, prowadzone są spotkania, szkolenia oraz konferencje z wielu dziedzin życia. Muzeum wpisuje się również w działania pro-społeczne, realizuje i wspiera wiele inicjatyw, spotkań z kulturą, koncertów, teatrów lalek, aktywizacji bezrobotnych itd. Na mapie Paczkowa i powiatu nyskiego stało się ważnym punktem wielu wydarzeń, nie tylko muzealnych, na stałe wpisując się w ciąg imprez lokalnych.
Komunikat firmy. Serwis nie odpowiada za treści nieredakcyjne.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
POT i PPL będą współpracować na rzecz promocji
Miasta upominają się o opłatę
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Dział atrakcje turystyczne:
POT i PPL będą współpracować na rzecz promocji
Starsze aktualności:
Przedłużenie kontroli na granicy z Niemcami problemem dla wielu
Grupa a&o zanotowała najlepszy rok w swojej
Wzrost cen wyjazdów turystycznych
ECTAA uruchamia program Ambasadorów Branży
eSky celuje w klientów biur
Polak najlepszym szefem kuchni w hotelach Select Services sieci
Zapraszamy na Germany Travel
Nowe Trendy w Turystyce - promocyjna wejściówka do
Czwarta edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu
Wakacje.pl kuszą doświadczonych
Rosną przychody Egiptu z turystyki
Dworzec Centralny przejdzie modernizację
TT-Line otwiera nowe połączenie z Polski
Taylor Swift da zarobić Warszawie
Promocja Polski podczas 75-lecia słynnych ogrodów Keukenhof
Jak majówka wpłynęła na sprzedaż w biurach podróży?
Rezerwacje na przewóz roweru za 1zł
Jak zmieniają się ceny w biurach podróży?
Związek Regionalnych Portów Lotniczych z większym zarządem na kolejną kadencję
Czy można ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot w walucie innej niż euro?
TUI podpisał umowę kredytu pomostowego
Rainbow wprowadza nową linię produktów
Jakie usługi dodatkowe najczęściej wybierają turyści?
Kto kupił salony Thomasa Cooka?
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wchodzi do gastronomii
PIT: turystyka wyjazdowa złapała oddech
Strata impetu Turcji i odbicie Bułgarii?
MROT zachęca mieszkańców Mazowsza do poznawania własnych okolic
Terroryzm i turystyka - Ankieta - praca licencjacka