Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Polski rynek lotniczy notuje coraz mniej opóźnień
Marzec to drugi z rzędu miesiąc, gdy polski rynek lotniczy notuje coraz mniej odwołanych i opóźnionych o ponad 3 godziny lotów.
W marcu swoje statystyki poprawiły wszystkie duże porty lotnicze w naszym kraju, jednak zdecydowanie uwagę zwraca wynik katowickiego portu lotniczego, którego GIVT Index w porównaniu do marca zeszłego roku poprawił się aż o 85 proc.
Ogólny indeks dla Polski wyniósł w 1 kwartale 2019 roku 11,4 wobec 13,3 w analogicznym okresie 2018 roku. Oznacza to, że liczba lotów odwołanych i opóźnionych o ponad 3 godziny spadła o 14,3 proc. W rozbiciu na poszczególne miesiące - wartość styczniowego indeksu to 14,67; w lutym było to 9,93 a w marcu 9,53. Indeks kwartalny dla Polski jest nieco lepszy niż zbiorczy wynik wszystkich krajów Unii Europejskiej (indeks kwartalny dla UE wyniósł 13,8; indeks miesięczny w styczniu wyniósł 16,58; w lutym 13,44 a w marcu 11,55).
W pierwszym kwartale ubiegłego roku o dużym pechu mogli mówić francuscy pasażerowie. Strajk francuskich służb kontroli ruchu w ciągu zaledwie dwóch marcowych dni wygenerował prawie 100 tys. minut opóźnień, co miało również odzwierciedlenie w naszym zestawieniu. Do tego doliczyć można również problemy techniczne na lotnisku w Bordeaux oraz prace utrzymaniowe wieży w porcie lotniczym Paryż Orly, które z kolei przełożyły się na dodatkowe 27 tys. minut opóźnień. Pierwszy kwartał 2019 roku okazał się z kolei trudny dla pasażerów w Niemczech. Tym razem strajkowały służby ochrony w 8 niemieckich portach lotniczych, co skutkowało odwołaniem ponad tysiąca operacji. Powtórnie strajkowano także we Francji, jednak tym razem wygenerowane opóźnienia były mniejsze.
Brytyjski GIVT Index w głównej mierze odzwierciedla to, co dzieje się na czterech londyńskich lotniskach - Heathrow, Luton, Gatwick i Stansted. W ich przypadku opóźnienia wynikają z dwóch powodów - wykorzystania przepustowości oraz warunków pogodowych. W pierwszym kwartale 2018 roku utrzymywały się one bardzo długo, przez co Heathrow co miesiąc znajdowało się na podium wśród europejskich lotnisk z największymi opóźnieniami wynikającymi z lokalnych warunków atmosferycznych. Z kolei Stansted i Gatwick były w czołówce najbardziej zatłoczonych portów lotniczych. Na tym tle wyróżnia się zwłaszcza styczeń 2019, gdy Londyn nie miał swojego
przedstawiciela wśród 20 europejskich lotnisk z największymi opóźnieniami w Europie, dzięki lepszym warunkom pogodowym oraz mniejszemu wykorzystaniu przepustowości - komentuje Piotr Rybicki, Head of Customer Relations w GIVT.
Jeżeli chodzi o polskie lotniska - bezkonkurencyjny okazał się Port lotniczy w Pyrzowicach, który zanotował największy wzrost punktualności, co dało mu pierwszą pozycję wśród największych polskich lotnisk. W marcu 2019 roku zaledwie 0,26 proc. lotów zostało odwołanych lub było opóźnionych o przynajmniej 3 godziny. W całym pierwszym kwartale odsetek ten wyniósł 0,68 proc. Tym samym Pyrzowice wygrały zarówno w zestawieniu kwartalnym jak i miesięcznym. Wart odnotowania jest fakt, że miesięczny GIVT Index dla tego lotniska (marzec 2019/marzec 2018) poprawił się o aż 85,3 proc.
Poza katowickim lotniskiem swoje wyniki poprawiły prawie wszystkie porty uwzględnione w zestawieniu. Wyjątek stanowią Balice, dla których indeks kwartalny wzrósł z 14,2 do 16,2. Jednak również ono zaliczyło lepszy wynik miesięczny w porównaniu do marca 2018.
Komentarze
Tagi:
Dział badania rynku i analizy:
Które paszporty są
Najlepsze prace magisterskie
Dział transport:
LOT wprowadza odroczone
Nowe połączenie z Katowice
Enter Air powiększa bazę
Emirates wprowadzają nowe uniformy dla obsługi pasażerów premium i
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
Tajlandia chce przyciągnąć turystów
Dynamika sprzedaży wycieczek powoli się poprawia
Prezes bydgoskiego lotniska odchodzi
Nie pozwól niszczyć zabytków - rozpoczyna się kampania Narodowego Instytutu Dziedzictwa
Chorwacja: ostatnie wakacje z kuną
W piątek rozpoczęcie World Travel Show
Izby turystyczne przemówią jednym głosem w sprawach transportu?
Sezon turystyczny coraz dłuższy?
Hilton przewiduje jakie trendy w hotelarstwie mogą obowiązywać za 100 lat
Wrocławski przewoźnik kolejowy bez certyfikatu bezpieczeństwa
UIA wprowadza opłatę za wystawienie karty pokładowej
Budowa Portu Lotniczego Warszawa-Radom rozpoczęta
Koleje wąskotorowe przeżywają rozkwit
Mobilna wieża kontroli lotów w Modlinie
Jest opinia UOKiK na temat przejęcia spółki hotelowej przez CAD
PIT: Ratujcie tysiące miejsc pracy w turystyce
Linie Emirates zwiększają środki bezpieczeństwa