Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista od udanych wakacji :) w Azul Holiday
- Specjalista ds. Turystyki - Tarnowskie Góry
- Specjalista d.s. turystyki kolonijnej
- Specjalista ds.turystyki - Biuro Podróży...
- Praca Zdalna 100% - Konsultant ds. podróży...
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
- Rezydent/Asystent rezydenta EXIMTOURS w TUNEZJI
Polski rynek lotniczy notuje coraz mniej opóźnień
Marzec to drugi z rzędu miesiąc, gdy polski rynek lotniczy notuje coraz mniej odwołanych i opóźnionych o ponad 3 godziny lotów.
W marcu swoje statystyki poprawiły wszystkie duże porty lotnicze w naszym kraju, jednak zdecydowanie uwagę zwraca wynik katowickiego portu lotniczego, którego GIVT Index w porównaniu do marca zeszłego roku poprawił się aż o 85 proc.
Ogólny indeks dla Polski wyniósł w 1 kwartale 2019 roku 11,4 wobec 13,3 w analogicznym okresie 2018 roku. Oznacza to, że liczba lotów odwołanych i opóźnionych o ponad 3 godziny spadła o 14,3 proc. W rozbiciu na poszczególne miesiące - wartość styczniowego indeksu to 14,67; w lutym było to 9,93 a w marcu 9,53. Indeks kwartalny dla Polski jest nieco lepszy niż zbiorczy wynik wszystkich krajów Unii Europejskiej (indeks kwartalny dla UE wyniósł 13,8; indeks miesięczny w styczniu wyniósł 16,58; w lutym 13,44 a w marcu 11,55).
W pierwszym kwartale ubiegłego roku o dużym pechu mogli mówić francuscy pasażerowie. Strajk francuskich służb kontroli ruchu w ciągu zaledwie dwóch marcowych dni wygenerował prawie 100 tys. minut opóźnień, co miało również odzwierciedlenie w naszym zestawieniu. Do tego doliczyć można również problemy techniczne na lotnisku w Bordeaux oraz prace utrzymaniowe wieży w porcie lotniczym Paryż Orly, które z kolei przełożyły się na dodatkowe 27 tys. minut opóźnień. Pierwszy kwartał 2019 roku okazał się z kolei trudny dla pasażerów w Niemczech. Tym razem strajkowały służby ochrony w 8 niemieckich portach lotniczych, co skutkowało odwołaniem ponad tysiąca operacji. Powtórnie strajkowano także we Francji, jednak tym razem wygenerowane opóźnienia były mniejsze.
Brytyjski GIVT Index w głównej mierze odzwierciedla to, co dzieje się na czterech londyńskich lotniskach - Heathrow, Luton, Gatwick i Stansted. W ich przypadku opóźnienia wynikają z dwóch powodów - wykorzystania przepustowości oraz warunków pogodowych. W pierwszym kwartale 2018 roku utrzymywały się one bardzo długo, przez co Heathrow co miesiąc znajdowało się na podium wśród europejskich lotnisk z największymi opóźnieniami wynikającymi z lokalnych warunków atmosferycznych. Z kolei Stansted i Gatwick były w czołówce najbardziej zatłoczonych portów lotniczych. Na tym tle wyróżnia się zwłaszcza styczeń 2019, gdy Londyn nie miał swojego
przedstawiciela wśród 20 europejskich lotnisk z największymi opóźnieniami w Europie, dzięki lepszym warunkom pogodowym oraz mniejszemu wykorzystaniu przepustowości - komentuje Piotr Rybicki, Head of Customer Relations w GIVT.
Jeżeli chodzi o polskie lotniska - bezkonkurencyjny okazał się Port lotniczy w Pyrzowicach, który zanotował największy wzrost punktualności, co dało mu pierwszą pozycję wśród największych polskich lotnisk. W marcu 2019 roku zaledwie 0,26 proc. lotów zostało odwołanych lub było opóźnionych o przynajmniej 3 godziny. W całym pierwszym kwartale odsetek ten wyniósł 0,68 proc. Tym samym Pyrzowice wygrały zarówno w zestawieniu kwartalnym jak i miesięcznym. Wart odnotowania jest fakt, że miesięczny GIVT Index dla tego lotniska (marzec 2019/marzec 2018) poprawił się o aż 85,3 proc.
Poza katowickim lotniskiem swoje wyniki poprawiły prawie wszystkie porty uwzględnione w zestawieniu. Wyjątek stanowią Balice, dla których indeks kwartalny wzrósł z 14,2 do 16,2. Jednak również ono zaliczyło lepszy wynik miesięczny w porównaniu do marca 2018.
Komentarze
Tagi:
Dział badania rynku i analizy:
Najlepsze prace magisterskie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
Dział transport:
Lotnisko Chopina pobiło swój
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Etykieta emisja lotniczych przyjęta przez Komisję
Starsze aktualności:
Przedłużenie kontroli na granicy z Niemcami problemem dla wielu
Grupa a&o zanotowała najlepszy rok w swojej
Wzrost cen wyjazdów turystycznych
ECTAA uruchamia program Ambasadorów Branży
eSky celuje w klientów biur
Polak najlepszym szefem kuchni w hotelach Select Services sieci
Zapraszamy na Germany Travel
Nowe Trendy w Turystyce - promocyjna wejściówka do
Czwarta edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu
Wakacje.pl kuszą doświadczonych
Tajlandia chce przyciągnąć turystów
Dynamika sprzedaży wycieczek powoli się poprawia
Prezes bydgoskiego lotniska odchodzi
Nie pozwól niszczyć zabytków - rozpoczyna się kampania Narodowego Instytutu Dziedzictwa
Chorwacja: ostatnie wakacje z kuną
W piątek rozpoczęcie World Travel Show
Izby turystyczne przemówią jednym głosem w sprawach transportu?
Sezon turystyczny coraz dłuższy?
Hilton przewiduje jakie trendy w hotelarstwie mogą obowiązywać za 100 lat
Wrocławski przewoźnik kolejowy bez certyfikatu bezpieczeństwa
UIA wprowadza opłatę za wystawienie karty pokładowej
Budowa Portu Lotniczego Warszawa-Radom rozpoczęta
Koleje wąskotorowe przeżywają rozkwit
Mobilna wieża kontroli lotów w Modlinie
Jest opinia UOKiK na temat przejęcia spółki hotelowej przez CAD
PIT: Ratujcie tysiące miejsc pracy w turystyce
Linie Emirates zwiększają środki bezpieczeństwa