Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Październikowe wyjazdy tańsze niż przed tygodniem
Spada średnia cena październikowych wyjazdów - wynika z analizy Instytutu Traveldata. Wycieczki do których destynacji najmocniej zmieniają ceny?
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie porównanie cen dla wylotów w sezonie letnim 2021, a tym razem na potrzeby porównań wybrano okres pierwszego tygodnia października, czyli od 4 do 10 października 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 30 września 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 23 września 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 21 października 2020 roku.
W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami między 4 i 10 października 2021 spadła o 81 złotych. Największa zniżka cen wycieczek wystąpiła na Lanzarote - o średnio 398 złote, natomiast mniejsze spadki odnotowano w Tunezji kontynentalnej i w Portugalii - o 380 i 297 złotych.
Największy wzrost cen wyjazdów wystąpił na Korfu, gdzie podniosły się o średnio o 303 złotych, a znacząco mniejsze zwyżki miały miejsce na Cyprze i półwyspie Chalcydyckim - o 231 i 154 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek spadły o 10 i wzrosły o 35 złotych.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka.
W minionym tygodniu na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 4-10 października 2021 wzrost cen wycieczek ponownie miał miejsce jedynie w Grecji - tym razem o 69 złotych, a zatem była to sytuacja odwrotna niż przed dwoma tygodniami, gdy Grecja była jedynym kierunkiem, gdzie ceny spadały. Na pozostałych kierunkach notowano obniżki, z których największa miała miejsce na Wyspach Kanaryjskich i wyniosła średnio 288 złotych, a wyraźnie mniejsze spadki cen wystąpiły w Egipcie i w Turcji - o 40 i 27 złotych.
Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu września 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 91 złotych.
Największe roczne spadki cen wycieczek w minionym tygodniu miały miejsce na tunezyjskiej Dżerbie - o średnio 283 złote, a mniejsze w Portugalii i na Korfu - o 213 i 136 złote. Zdecydowanie największy roczny wzrost cen pobytu nastąpił na Cyprze - o średnio 748 złotych, natomiast w mniejszym stopniu zdrożały wyjazdy na Majorkę i Gran Canarię - o 439 i 387 złotych.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano niższe ceny w ujęciu rocznym o 455 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz trzydziesty siódmy raz z rzędu była mniej korzystna aniżeli w tym samym okresie ubiegłego sezonu. Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,87 zł/litr wobec 1,70 zł/litr przed rokiem, co oznacza dwudziesty dziewiąty z rzędu roczny wzrost, tym razem o 68,8 procent, podczas gdy przed tygodniem cena była wyższa o 65,6 procent, a przed dwoma o 66,5 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta kolejny raz była słabsza niż przed rokiem, podczas gdy w pierwszym okresie przedsprzedaży lata sytuacja w tym względzie była często odwrotna. Dla rocznych uśrednionych rozliczeń turystycznych osłabienie to wyniosło prawie 2,3 procent, podczas gdy przed tygodniem złoty był słabszy o 2,9 procent, a przed dwoma o 2,1 procent.
W sytuacji równoczesnego i jednokierunkowego oddziaływania znacznie wyższych cen paliwa oraz nieco wyższych kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek już po raz trzydziesty siódmy z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu pozytywnych tygodni - nadal znacząco nie sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on podobnie jak przed tygodniem w najbardziej niekorzystnym przedziale od ostatniego tygodnia sierpnia, czyli +200/+210 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to również +200/+210, a przed dwoma +180/+190 złotych. Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka.
Na trzech z wiodących kierunków ceny wycieczek były wyższe niż przed rokiem, a na jednym niższe (porównań rocznych dla Bułgarii brakuje, gdyż przed rokiem w pierwszym tygodniu października kierunek ten już nie funkcjonował).
Roczne wzrosty miały miejsce na Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji, gdzie średnie ceny były wyższe od cen sprzed roku o odpowiednio 191, 139 i 7 złotych, natomiast w Turcji ceny były niższe niż przed rokiem o średnio 59 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach najbardziej istotne roczne wzrosty cen wycieczek miały miejsce na Cyprze i Majorce, gdzie wzrosły o 748 i 439 złotych. Znacząco mniej podniosły się ceny wyjazdów do Hiszpanii kontynentalnej i na Maltę - o 139 i 95 złotych, a w Portugalii i Tunezji ceny w okresie rocznym spadły - o średnio 213 i 283 złote.
Na wszystkich najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu października) ceny uległy obniżeniu. Stosunkowo najmniejsze spadki odnotowano w Egipcie - o średnio 143 złote, większe na Wyspach Kanaryjskich - o 365 złotych, zaś w największym stopniu obniżyły się w ujęciu dwuletnim ceny wycieczek do Turcji i Grecji - o średnio 500 i 597 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największe spadki cen wycieczek w tym ujęciu wystąpiły w Tunezji i w Portugalii - o średnio 454 i 394 złote, mniejsze i podobne w skali były dwuletnie zniżki na Majorce i Cyprze - o 242 oraz 233 złote, natomiast ceny wobec października 2019 roku podniosły się jedynie na Malcie - o średnio 170 złotych.
W rocznych porównaniach cen wycieczek w sezonie lato 2021, wśród dużych i średnich organizatorów najbardziej obniżyły się one w biurach ETI i Grecos - o około 340 i 30 złotych. W ofertach pozostałych organizatorów średnie roczne ceny rosły w granicach od 25 (biuro Prima Holiday) do nawet blisko 360 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to po dwóch tygodniach przerwy pozycję lidera tego zestawienia - chwilowo było nim biuro Exim Tours - definitywnie powróciło na nią biuro TUI Poland z liczbą 32 ofert (poprzednio 34 oferty, przed rokiem 27, a przed dwoma laty 26 ofert).
Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 19 ofert (poprzednio 15 ofert, przed rokiem 12, a przed dwoma laty 32 oferty) oraz Exim Tours z liczbą też 19 ofert (poprzednio 25 ofert, przed rokiem 12, a przed dwoma laty 10 ofert).
Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć też na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.
W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich miały biura Rainbow i Sun & Fun - po 4 oferty oraz biuro TUI Poland - 3 oferty. Na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland i Ecco Holiday - 7 i 5 ofert oraz biura Grecos i Neckera - po 4 oferty. Na kierunkach kanaryjskich wyróżniały się biura TUI Poland oraz Itaka - 8 i 7 ofert, a na tureckich biur Coral Travel - 9 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Itaka - 3 oferty i Exim Tours - 2 oferty, a w kończącej sezon Bułgarii biura Exim Tours i Oasis - po jednej ofercie.
Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję konkurencyjną w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, biuro Itaka w Egipcie, Turcji, Tunezji i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Exim Tours na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji.
Instytut Traveldata przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W czterdziestym siódmym i ostatnim zestawieniu w tym sezonie letnim skład pierwszej piątki organizatorów uległ istotnym zmianom, W jej składzie pozostało się jedynie dwóch organizatorów, a mianowicie biuro TUI Poland, które z awansowało z pozycji drugiej na pozycję lidera tabeli oraz biuro Coral Travel, które przesunęło się z pozycji pierwszej na trzecią. Czołową piątkę opuściły biura Sun & Fun, Exim Tours i Best Reisen natomiast awansowały do niej biura Grecos, Itaka i Ecco Holiday.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział badania rynku i analizy:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Północna Izba Gospodarcza: przemyślcie jeszcze raz zamknięcie hoteli na majówkę
Rząd dofinansuje przewozy autobusowe
Komisja Europejska proponuje uproszczenie i lepszą koordynację ograniczeń podróżowania
Hiszpania notuje turystyczny rekord
W piątek rozpoczęcie World Travel Show
Izby turystyczne przemówią jednym głosem w sprawach transportu?
Na co zwrócić uwagę wybierając polisę turystyczną w 2024?
KE pozywa Irlandię za niewdrożenie dyrektywy turystycznej
Eksperci krytykują wprowadzanie wirtualnych kas dla gastronomii i hotelarstwa
Polski rynek lotniczy notuje coraz mniej opóźnień
Budowa Portu Lotniczego Warszawa-Radom rozpoczęta
Koleje wąskotorowe przeżywają rozkwit