Producenci piwa podadzą jego skład?
Europejska branża alkoholowa przyjęła dobrowolne zobowiązanie do umieszczania na opakowaniach napojów procentowych informacji o ich składzie oraz wartości odżywczej.
W pracach nad projektem, który 12 marca br. został przestawiony Komisji Europejskiej uczestniczyła The Brewers of Europe, ponadnarodowa organizacja zrzeszająca europejskich piwowarów, do której należy Związek Browary Polskie.
Kwestia szeroko pojętej informacji konsumenckiej była przedmiotem dyskusji toczącej się w ostatnich miesiącach w gronie przedstawicieli europejskiej branży alkoholowej. Choć unijne prawo nie nakłada na producentów alkoholu obowiązku umieszczania na opakowaniach napojów procentowych informacji o składzie i wartości odżywczej, europejscy producenci wyrobów spirytusowych, wina, piwa oraz cydru postanowili wyjść naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, zobowiązując się w ramach samoregulacji do podawania tego typu danych. Propozycja dotycząca informacji konsumenckiej została przedłożona Komisji Europejskiej 12 marca br. Dobrowolne zobowiązanie producentów alkoholu zakłada przedstawianie informacji o składzie i wartości odżywczej w zrozumiały i przyjazny konsumentowi sposób tak na etykiecie produktu, jak i na stronach internetowych.
Wychodząc z założenia, że odpowiednie oznakowanie produktów spożywczych ułatwia podejmowanie świadomych decyzji zakupowych, europejscy piwowarzy zrzeszeni w The Brewers of Europe już w 2015 r. podjęli dobrowolną decyzję o stopniowym wprowadzaniu na etykiety piwa informacji o składnikach i wartości kalorycznej. Tym samym producenci piwa jako pierwsi w branży alkoholowej zainicjowali prace w obszarze informacji konsumenckiej. Z szacunków organizacji wynika, że informację o składzie można znaleźć obecnie na etykietach 7 z 10 piw warzonych w krajach Unii Europejskiej, zaś informację o kaloryczności - na 4 z 10. Niektórzy producenci piwa idą dalej, udostępniając konsumentom także informację na temat pełnej wartości odżywczej.
Zadowolenie z postępu prac nad regulacjami dotyczącymi zamieszczania na opakowaniach alkoholowych informacji konsumenckiej wyraża Bartłomiej Morzycki, Dyrektor Generalny Związku Browary Polskie. Cieszy nas fakt, że prace nad samoregulacją toczą się na poziomie Unii Europejskiej zgodnie z planem. Jednocześnie zwracamy uwagę, że w momencie, w którym istnieje duże prawdopodobieństwo usankcjonowania tej kwestii przez Unię, nie ma uzasadnienia dla pospiesznego wprowadzania krajowych regulacji, które w aktualnym projekcie nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia proponuje Ministerstwo Zdrowia. Prawo wspólnotowe ma bowiem wartość nadrzędną nad prawem państw członkowskich - skomentował.
Komentarze
Tagi:
Dział gastronomia:
Dział prawo i podatki:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
TravelCamp zawita do Wrocławia
Biura podróży na celowniku UOKiK
Nabór do II edycji projektu Polskie Marki Turystyczne otwarty
IGHP: prawie 250 szkoleń w 2022 roku
UIA zobowiązuje pasażerów do udostępnienia swoich danych osobowych
Emirates podpisują kontrakt sponsorski z klubem piłkarskim
Czechy także wprowadzą stan wyjątkowy
Travelplanet: poziom liczby rezerwacji porównywalny z 2019 r., ceny trochę niższe
Ekspansja Itaki ma rynkach bałtyckich wpłynie na jej wyniki?
Turystyka w Strefie Wykluczenia?
Europejski Manifest Turystyczny przedstawia zalecenia do wznowienia ruchu turystycznego
Nowa sieć lokal fast food wchodzi do Polski
UOKiK wskazuje, co biura podróży powinny poprawić
Wczasy z przejazdem autokarem - dla tych co boją się latać.
Wspólny raport UNWTO i Netflixa
POT rozpoczyna program edukacji turystycznej
Trzęsienie ziemi na turystycznej wyspie
Polska turystka zaginęła w Bułgarii
Przedstawiciele branży dyskutowali z wicepremier Emilewicz o pomocy dla turystyki
Toskania będzie mocniej promować się w internecie
Wejscie z oferta do easygo, travelplanet ... - jak