Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Wyjazdy do Egiptu tańsze niż przed rokiem
Średnie ceny wyjazdów turystycznych do Egiptu zanotowały duże spadki, w porównaniu z analogicznym okresem roku wcześniejszego.
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje trzydzieste drugie w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 17 czerwca 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 10 czerwca 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 18 czerwca 2020 roku.
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 podniosła się o 16 złotych. W poprzednich zestawieniach ceny wzrosły o 26, 134, 10, 8, 11, 77 i 4 złote, a we wcześniejszych spadły o 13 i 25 złotych.
W minionym tygodniu największy spadek cen wycieczek wystąpił na Synaju i wyniósł średnio 81 złotych, a nieznacznie mniej istotne zniżki miały miejsce na Korfu i w Portugalii - o 77 i 74 złote.
Największe wzrosty cen wyjazdów odnotowano na Cyprze gdzie podniosły się one o średnio 108 złotych, a niewiele mniejsze zwyżki miały miejsce na Majorce i Teneryfie - o 107 i 97 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek spadły o 56 i wzrosły o 24 złote. Ten znaczny i już pandemiczny spadek cen przed rokiem wywołał efekt niskiej bazy na skutek czego roczne porównanie cen wycieczek dało w tym tygodniu po raz pierwszy wynik dodatni, o czym dalej w tym materiale.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.
W minionym tygodniu na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021 przeważały wzrosty cen wycieczek. Największe zwyżki odnotowano w Grecji i w Turcji - o 60 i 35 złotych, a znacząco mniejsze na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 12 złotych. Nieznaczny spadek cen wyjazdów miał miejsce w Bułgarii - o 3 złote, a znacznie większy w Egipcie - o średnio 40 złotych.
Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 62 złote. Był to pierwszy przypadek w tym sezonie wyższych cen niż w ubiegłym sezonie od połowy listopada 2020. W okresie ostatnich trzech miesięcy, czyli w ostatnich czternastu zestawieniach, ceny były dość konsekwentnie znacząco niższe od cen sprzed roku, czyli o 74, 10, 119, 113, 144, 101, 124, 162, 158, 166, 132, 176 i 130 złotych.
Zdecydowanie największe roczne spadki cen tym razem odnotowano na kierunkach egipskich, podczas gdy przed tygodniem sytuacja tak dotyczyła kierunków włoskich. Najbardziej obniżyły się ceny wycieczek na Synaju - o 396 złotych, a w wyraźnie mniejszym stopniu spadły one w Marsa Alam i Hurghadzie - o średnio 280 i 167 złotych. Znaczące były również roczne zwyżki cen wycieczek, z których największe wystąpiły na Fuerteventurze i w Albanii - o 432 i 410 złotych oraz na Sardynii - o średnio 333 złote.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 37 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz dwudziesty trzeci z rzędu była mniej korzystna aniżeli w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,56 zł/litr wobec 1,72 zł/litr przed rokiem, co oznacza szesnasty z rzędu roczny wzrost, tym razem o 48,8 procent, podczas gdy przed tygodniem cena była wyższa o 55,2 procent, a przed dwoma o 55,0 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta stała się słabsza silniejsza podczas gdy w poprzednich tygodniach sytuacja w tym względzie była z reguły odwrotna. W porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych osłabienie to wyniosło blisko 1,2 procent, podczas gdy przed tygodniem złoty był silniejszy o 1,1 procent, a przed dwoma o około 0,5 procent.
W sytuacji równoczesnego i jednokierunkowego oddziaływania znacznie wyższych cen paliwa oraz nieco wyższych kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz dwudziesty trzeci z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu pozytywnych tygodni - nadal nie sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przybliżeniu w rekordowym w tym sezonie przedziale +140/+150 złotych (taki sam rekordowo niekorzystny rezultat miał miejsce w pierwszym tygodniu maja), podczas gdy przed tygodniem było to +95/+105 złotych, a przed dwoma +110/+120.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.
Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek kolejny raz miały miejsce w Egipcie, w którym średnie ceny były niższe o 281 złotych od cen sprzed roku. Znacznie mniejsza była skala rocznych przecen w Turcji, gdzie średnie ceny spadły o 19 złotych. Na pozostałych głównych kierunkach ceny wzrosły - w mniejszym stopniu w Grecji - o średnio 53 złote, w dość znacznym w Bułgarii - o 121 złotych, a w zdecydowanie największym na Wyspach Kanaryjskich - o średnio aż 232 złote.
Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne wzrosty cen wycieczek wystąpiły w Albanii - o 410 złotych, wyraźnie mniejsze były wzrosty cen w Hiszpanii kontynentalnej i w Portugalii - o 229 i 221 złotych, a jeszcze mniejsze na Cyprze, Majorce i w Tunezji - o średnio 117, 111 i 60 złotych. Niewielki spadek cen wyjazdów odnotowano we Włoszech - o 22 złote, a nieco większy na Malcie - o 111 złotych.
Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) największe obniżki cen wycieczek i w prawie jednakowej skali odnotowano w Grecji, Turcji i Egipcie - o średnio 88, 68 i 47 złotych. W Bułgarii w skali dwuletniej ceny wzrosły o 83 złote, a na Wyspach Kanaryjskich o 221 złotych głównie z powodu znacznego ich wzrostu w bieżącym sezonie.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największy wzrost cen wycieczek w tym ujęciu odnotowano w Portugalii - o średnio 365 złotych, a znacząco mniejsze na Majorce oraz w Albanii i Tunezji - o odpowiednio 147, 145 i 60 złotych. Spadki cen wycieczek w ujęciu dwuletnim miały miejsce jedynie na Cyprze i na Malcie - o 437 i 65 złotych.
W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurach Coral Travel i Rainbow - o około 240 i 220 złotych, zaś mniejsze, ale również istotne były roczne zniżki w biurach Sun & Fun, Prima Holiday i Exim Tours, które wyniosły około 150, 90 i 60 złotych - o około 230 i po 150 złotych. W ofertach pozostałych organizatorów średnie roczne ceny wzrosły w granicach od 15 (Best Reisen) do 370 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 36 ofert (poprzednio też 36 ofert, przed rokiem 49, a przed dwoma laty 38 ofert).
Organizator ten wyprzedzał biura Coral Travel z liczbą 30 ofert (poprzednio też 30 ofert, przed rokiem 12, a przed dwoma laty 23 oferty) oraz Rainbow z liczbą 25 ofert (poprzednio 28 ofert, przed rokiem 8, a przed dwoma laty 22 ofert).
Przy porównaniach poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.
W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i Rainbow - 5 i 4 oferty, na kierunkach greckich również przodowały biura Coral Travel i Rainbow - 10 i 5 ofert, przed biurami Grecos i Exim Tours - po 4 oferty. Na kierunkach kanaryjskich wyróżniały się biura TUI Poland oraz Itaka - 8 i 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel - 8 ofert oraz Rainbow i TUI Poland - po 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Coral Travel - 5 ofert, a w Bułgarii biura TUI Poland i Best Reisen - po 2 oferty.
Wobec okresu sprzed roku biuro Coral Travel umocniło swoja pozycję w Egipcie, Grecji, Tunezji i Turcji, a biuro Rainbow w Egipcie, Grecji i Turcji.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W trzydziestym drugim zestawieniu w tym sezonie letnim bez zmian pozostały zarówno skład pierwszej piątki organizatorów, jak również kolejność zajmowanych w niej pozycji. Z powodu obniżek cen ofertowych w ostatnim tygodniu swoje odchylenie od średniej ceny referencyjnej poprawiło biuro Rainbow, a bardzo niewielkie zwyżki cen w biurach Coral Travel i Exim Tours pozwoliły zachować ich odchylenia na mniej więcej poprzednich poziomach.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
Enter Air powiększa bazę
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
Dział badania rynku i analizy:
Które paszporty są
Najlepsze prace magisterskie
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
Klient wykupił sam przelot i pozwał biuro za opóźnienie lotu
W Katowice Airport powstał punkt szybkich testów antygenowych
Rząd wprowadzi zmiany dotyczące kwarantanny
Będzie można jechać na dłużej bez wizy na Białoruś
Pozostał tydzień do New Trends in Tourism
European Best Destinations: Polski obiekt najlepszym miejscem na ślub
Turystyka na Kubie odbudowuje się po huraganie
Krakowskie obchody Dnia Przewodnika dostępne online
Serwis rezerwacyjny wchodzi na polski rynek
Niskie zadowolenie klientów w turystyce
NIK skontrolowała zakup Polskich Kolei Linowych
Ilu turystów odwiedziło kopalnię soli w Wieliczce
Turcja najpopularniejsza w Fly.pl