Ogłoszenia
Ogłoszenia
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
- Rezydent w EXIMTOURS
- Almatur Katowice - praca w turystyce
- Szukam partnera: trekkingi w Himalaje
- Rezydent w hotelu
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Projekt/Event Manager
Wracają umiarkowane wzrosty cen wyjazdów turystycznych
Ceny imprez turystycznych wracają do umiarkowanych wzrostów - wynika z analizy Instytutu Traveldata.
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje czterdzieste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2024 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia 2024. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 18 lipca 2024 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów zebranymi 11 lipca, a w zestawieniach cen rok do roku z cenami zebranymi 20 lipca 2023 roku.
Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia 2024, wzrosła o 48 złotych (poprzednio spadła o 19 złotych).
Największą zniżkę cen w ostatnim tygodniu odnotowano w Maroku - o 252 złote, a niewiele mniejsze były spadki cen wyjazdów do Kalabrii (poprzednio był tam duży wzrost cen) i na Rodos - o średnio 240 i 185 złotych. Największa zwyżka średnich cen wycieczek ponownie miała miejsce na Malcie - o 691 złotych, a mniejsze odnotowano na wyspach Lanzarote i Kos - o średnio 507 i 430 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 156 i 142 złote.
%Q1%
W minionym tygodniu ceny wycieczek dla wylotów w dniach 5- 11 sierpnia 2024 wzrosły na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów turystycznych Polaków za wyjątkiem Turcji, w której spadły o średnio 24 złote. Największe zwyżki miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich - o 133 złote, a mniejsze w Bułgarii, Grecji i Egipcie - o średnio 56,54 i 29 złotych.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 21 złotych (poprzednio była wyższa o 72 złote).
Największą zniżkę cen wycieczek tym razem odnotowano na Synaju - o 413 złotych, a niewiele mniejsze były spadki cen w Marsa Alam i Tunezji - o średnio 381 i 328 złotych. Największy roczny wzrost cen wyjazdów ponownie wystąpił na Malcie - o 2135 złotych oraz na Sardynii i hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz - o 932 i 830 złotych.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2023 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 331 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów łączna sytuacja kształtowała się w dalszym ciągu na korzystnych poziomach w relacji w takim samym okresem ubiegłego sezonu, ale nadal w znacznie mniejszej skali niż w wielu miesiącach wcześniejszych. Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,58 zł/litr wobec 3,56 zł/litr, czyli była o 0,6 procent wyższa niż przed rokiem, podczas gdy przed tygodniem cena była niższa o 5,1 procent niż przed rokiem, a przed dwoma tygodniami była wyższa o 7,0 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz kolejny silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych - tym razem o ponad 2,5 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 3,7 procent, a przed dwoma tygodniami o 3,1 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz siedemdziesiąty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przedziale -75/-85 złotych, a zatem nieco mniej korzystnym niż przed tygodniem, gdy wyniósł -95/-105 złotych, a podobnym jak przed dwoma tygodniami, gdy wyniósł -65/-75 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Wśród wiodących kierunków roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o średnio 204 i 139 złotych. Zniżki cen odnotowano w Bułgarii, Turcji i Egipcie - o 18, 202 i 334 złote.
Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największą zwyżkę cen w ujęciu rocznym odnotowano na Malcie o 2135 złotych, a również znaczące we Włoszech, w Hiszpanii kontynentalnej - o 503 i 367 złotych. W mniejszym stopniu wzrosły natomiast ceny wyjazdów do Portugalii i Albanii - o średnio 224 i 168 złotych. Obniżyły się ceny wycieczek na Majorkę, do Tunezji, na Cypr i do Maroka - o 304, 266, 258 i 230 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2022 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Grecji i na Wyspy Kanaryjskie - o 578 i 474 złotych, w mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Turcji - o 153 złote, natomiast obniżyły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Egiptu i Bułgarii - o średnio 292 i 12 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największe dwuletnie wzrosty cen wycieczek odnotowano na Malcie, w Maroku i w Portugalii - o średnio 2872, 2812 i 1670 złotych, wyraźnie już mniejsze w Hiszpanii kontynentalnej i we Włoszech - o 851 i 684 złote, jeszcze mniejsze w Albanii - o 216 złotych, natomiast spadły w tym ujęciu średnie ceny w Tunezji, na Cyprze i w Majorce- o 294, 93 i 40 złotych.
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2024 najbardziej obniżyły się w biurach ETI, Anex i Grecos - o odpowiednio około 1440, 270 i 210 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen były niższe w granicach od około 90 złotych (biuro Rainbow), aż do zwyżek o ponad 500 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w czterdziestym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 na pozycji lidera po raz pierwszy od wielu tygodni znalazło się biuro Coral Travel z liczbą 54 ofert (poprzednio 50 ofert, przed rokiem 44, a przed dwoma laty 19 ofert). Organizator ten wyprzedził biuro Itaka z liczbą 52 ofert (poprzednio 49 ofert, przed rokiem 48, a przed dwoma laty 35 ofert, oraz "etatowego" lidera, czyli biuro TUI Poland z liczbą też 52 ofert (poprzednio 55 ofert, przed rokiem 43, a przed dwoma laty 49 ofert).
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Joint Up - 6 ofert i Coral Travel - 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Grecos - 14 ofert oraz Itaka i Rainbow - 6 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 8 i 7 ofert, a na tureckich biuro Coral Travel - 6 ofert oraz Itaka i TUI Poland - 4 i 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland 4 oferty, a w Bułgarii biura Itaka i TUI Poland - 3 i 2 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku biuro Coral Travel poprawiło swoją pozycję w Egipcie, Grecji i Turcji, biuro Itaka w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii, a TUI Poland w Tunezji i Turcji.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W czterdziestym w tym sezonie letnim zestawieniu zarówno w jego składzie, jak i w kolejności zajmowanych pozycji nie nastąpiły żadne zmiany. Na czele zestawienia z bardzo dużą przewagą pozostaje biuro Grecos, które znacząco wyprzedza biura Rego-Bis i Coral Travel.
Instytut Traveldata przedstawia zestawienia "Liderów Cen" (z badanego tygodnia) na niektórych kierunkach wybieranych przez klientów biur podróży z podziałem na wyjazdy do hoteli 3 gwiazdkowych, 4 gwiazdkowych i 5 gwiazdkowych. Liderami Cen są organizatorzy, którzy oferują wyjazdy (w tym przypadku 7 dniowe All inclusive z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia 2024) z najatrakcyjniejszymi dla klientów średnimi cenami oferowanych imprez turystycznych (czyli których średnia oferowana cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku).
Liderzy Cen wyjazdów do hoteli 4-4,5 gwiazdkowych na popularnych kierunkach wakacyjnych:
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Wakacje.pl doceniają
Dokąd polecą Polacy w okresie
Dział badania rynku i analizy:
Najlepsze prace magisterskie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
Starsze aktualności:
Dodatkowe środki na Podróże z klasą rozeszły się w 4
Grecja coraz popularniejsza, także przed
KE publikuje nowe wytyczne dot. praw
Branża noclegowa niegotowa na Lex
Wracają umiarkowane wzrosty cen wyjazdów
Renesans gastronomii na Pomorzu
Rzeczniczka MŚP apeluje o podniesienie kwoty limitu zwolnienia z
Kraków powołał nocnego
Rosną przychody greckich firm
Ogrody Łazienek Królewskich częściowo
Austriacka turystyka wychodzi z propozycją do
Nowa atrakcja turystyczna w
PPL: Polskie lotniska poradziły sobie pomimo awarii systemów
Miliony pasażerów przewiezionych przez PKP Intercity w II
Gdańsk stworzy Park&Ride na czas Jarmarku św. Dominika
Marriott zapłaci karę za wyciek wrażliwych danych gości?
Które miasta cieszą się największą popularnością wśród turystów?
Festiwal browarnictwa w Muzeum Lniarstwa
Rząd zamyka szkoły, muzea i inne instytucje kultury
Piloci i przewodnicy mogą składać o wsparcie z Tarczy Antykryzysowej
Dlaczego po roku 2009 wzrosła liczba biur podróży
Rzecznik MŚP: Bon turystyczny powinien być dla wszystkich płacących podatki
Czterech inwestorów chce uratować włoskiego przewoźnika
Mocna końcówka sezonu w biurach podróży
22 kwietnia rozpoczyna się Meetings Week Poland
Ogromne statki wycieczkowe nie wpłyną do Wenecji
OLX: więcej pracowników odpowiada na oferty pracy w gastronomii
Komisja Europejska zatwierdziła dodatkową pomoc dla TUI
Przewoźnik składa wniosek o ochronę przed roszczeniami wierzycieli
Skytrax wybrał najlepsze linie lotnicze na świecie
POT pomoże przedsiębiorcom w negocjacjach?
Ceny wakacji nieznacznie spadają
Kujawsko-Pomorskie zachęca do zwiedzania z paszportami
Dobry Hotel zakończył współpracę z wrocławskim Best Western Premier Hotel City Center
Szukam towarzyszki na wyjazd EGIPT lub TUNEZJA, 2 tyg, czerwiec.