ONZ: odbudowa turystyki to konieczność
Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wypowiedział się na temat wpływu pandemii COVID-19 na turystykę, przedstawiając plan działania przygotowany przez Światową Organizację Turystyki.
Opierając się na najnowszych danych UNWTO, ostrzega on, że zagrożonych jest aż 100 mln miejsc pracy w turystyce, a ogromny spadek przychodów z turystyki może zmniejszyć światowy PKB aż o 2,8%. Guterres podkreślił, że turystyka stanowi zasadniczy filar zrównoważonego rozwoju, a najbardziej zagrożeni są pracownicy i kraje znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji.
COVID-19 najbardziej uderzył w turystykę ze wszystkich sektorów, a ograniczenia w podróżowaniu i nagły spadek popytu konsumpcyjnego doprowadziły do bezprecedensowego spadku liczby turystów międzynarodowych.
Raport "COVID-19 i Transforming Tourism" przedstawiony przez Sekretarza Generalnego ONZ, Antonio Guterresa, pokazuje wpływ, jaki pandemia wywarła na światową turystykę i jak wpływa ona na wszystko, od miejsc pracy i gospodarki po ochronę dzikiej przyrody i dziedzictwa kulturowego.
Antonio Guterres powiedział, że "konieczne jest odbudowanie sektora turystycznego" w sposób "bezpieczny, sprawiedliwy i przyjazny dla klimatu", a tym samym "zapewnienie, że turystyka odzyska swoją pozycję jako dostawca godnych miejsc pracy, stabilnych dochodów oraz ochrony naszego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego". Sekretarz Generalny ONZ podkreślił ponadto, że turystyka jest jednym z najważniejszych sektorów gospodarki na świecie, zapewniającym "środki do życia setkom kolejnych milionów", a jednocześnie "stymulującym gospodarkę i umożliwiającym krajom rozkwit", a jednocześnie pozwalającym "ludziom doświadczyć niektórych ze światowych bogactw kulturowych i przyrodniczych oraz zbliżającym ludzi do siebie, podkreślając nasze wspólne człowieczeństwo".
Guterres podkreślił, że turystyka musi odzyskać swoją pozycję jako źródło godnych miejsc pracy, stabilnych dochodów i ochrony naszego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.
Raport ostrzega, że skutki pandemii dla turystyki już teraz zagrażają wysiłkom na rzecz ochrony przyrody. Powołując się na studia przypadków z całego świata, ostrzega, że nagły spadek dochodów z turystyki odciął fundusze na ochronę różnorodności biologicznej, a wraz z zagrożeniem środków do życia na obszarach chronionych i wokół nich spodziewany jest wzrost liczby przypadków kłusownictwa i grabieży. Również w tym przypadku wpływ na różnorodność biologiczną i ekosystemy będzie szczególnie krytyczny w przypadku małych rozwijających się państw wyspiarskich i krajów najsłabiej rozwiniętych. Ponadto, ponieważ w wyniku pandemii zamknięto 90 % obszarów dziedzictwa światowego, zarówno dziedzictwo materialne, jak i niematerialne jest zagrożone we wszystkich częściach świata.
Turystyka dotyka niemal każdej części naszych społeczeństw i jest podstawą wzrostu i zatrudnienia, zarówno w gospodarkach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Sekretarz Generalny ONZ przypomina pięć kluczowych obszarów priorytetowych, które zostały określone przez UNWTO, aby turystyka powróciła i napędzała szersze ożywienie gospodarcze, a zarówno rządy, jak i sektor prywatny mają teraz obowiązek wprowadzić ten plan w życie - powiedział sekretarz generalny UNWTO Zurab Pololikaszwili.
Według danych UNWTO, w tym małe i średnie przedsiębiorstwa, oraz kraje najsłabiej rozwinięte, są najbardziej narażone na utratę miejsc pracy, w tym poprzez przewidywany spadek bezpośrednich inwestycji zagranicznych.
Oprócz wezwania do silnego wsparcia tego sektora w łagodzeniu tych ogromnych skutków, UNWTO podkreśla, że kryzys ten stanowi okazję do ponownego przemyślenia turystyki, w tym sposobu, w jaki przyczynia się ona do rozwoju celów zrównoważonego rozwoju. W tym celu w skrócie polityki określono pięć priorytetów dotyczących ponownego uruchomienia działalności turystycznej, które mają na celu zapewnienie bardziej odpornego, sprzyjającego włączeniu społecznemu i neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla sektora. Priorytety te są następujące:
- Złagodzenie społeczno-gospodarczego wpływu na źródła utrzymania, w szczególności na zatrudnienie kobiet i bezpieczeństwo ekonomiczne.
- Zwiększenie konkurencyjności i budowanie odporności, w tym poprzez dywersyfikację gospodarczą i wspieranie MŚP.
- Wspieranie innowacji i transformacji cyfrowej w turystyce
- Wspieranie zrównoważonego rozwoju i zielonego wzrostu
- Większa koncentracja na koordynacji i odpowiedzialnym przywództwie
Komentarze
Tagi:
Dział gastronomia:
Długie weekendy listopadowe również
Sierpień będzie lepszy od
Dział hotele, pensjonaty:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Dział biura turystyczne:
PAŻP i Ryanair będą współpracować
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Ponad 22 tys. gości na Targach EuroGastro i WorldHotel 2019
Nowa atrakcja turystyczna w Wielkopolsce
Nowy szlak turystyczny w Gnieźnie
POT wyłoniła czołową 16 Turystycznych Mistrzostw Blogerów
KLM anuluje część lotów i ogranicza sprzedaż biletów na europejskie kierunki
Są chętni do przejęcia francuskiego upadłego przewoźnika
Grecja zniosła restrykcje dla zaszczepionych
Które Centrum Informacji Turystycznej zostało uznane za najlepsze?
Wyrok w sprawie przedawnienia roszczeń za opóźnienie samolotu
Długi weekend udany dla chorwackiej turystyki
Lotnictwo zmierza w stronę ekologicznej transformacji
Branża turystyczna przypomina, że ECDC nie rekomenduje ograniczania podróży
17 osób dołączyło do grona Ambasadorów Kongresów Polskich
Święta poza domem nie są już problemem
ULC i lotniska zachęcają do latania
Koleje Dolnośląskie wykształcą maszynistów
Kiedy się opłaca rezerwować wakacje na wrzesień?!