Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista od udanych wakacji :) w Azul Holiday
- Specjalista ds. Turystyki - Tarnowskie Góry
- Specjalista d.s. turystyki kolonijnej
- Specjalista ds.turystyki - Biuro Podróży...
- Praca Zdalna 100% - Konsultant ds. podróży...
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
- Rezydent/Asystent rezydenta EXIMTOURS w TUNEZJI
KE sprawdziła jakość wody w kąpieliskach
Które kierunki warto polecać turystom, jako te z "krystalicznie czystą wodą"? Europejska Agencja Środowiska, wraz z Komisją Europejską opublikowały sprawozdanie dotyczące jakości wody w kąpieliskach w 2016. Jakie wnioski z niego płyną?
Według opublikowanego w środę, 24 maja, rocznego sprawozdania dotyczącego jakości wody w kąpieliskach ponad 85 proc. europejskich monitorowanych obiektów spełniało w 2016 r. najbardziej rygorystyczne normy "doskonałej" jakości - oznacza to, że były prawie całkowicie wolne od zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia i środowiska. Ponad 96 proc. europejskich kąpielisk spełniało minimalne wymagania jakościowe określone w przepisach Unii Europejskiej. Dla Polski te wskaźniki wynoszą odpowiednio 66,2 proc i 90,1 proc.
Sprawozdanie Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) i Komisji Europejskiej potwierdza trwającą od 40 lat pozytywną tendencję pod względem czystości wody na plażach i w kąpieliskach w Europie. W ocenie tej zebrano wyniki analiz próbek wody pobranych z ponad 21 tys. nadmorskich i śródlądowych kąpielisk, a zatem stanowi ona cenną wskazówkę na temat najlepszych miejsc, gdzie tego lata można spodziewać się najczystszej wody. Wodę w kąpieliskach pobiera się i monitoruje pod kątem zanieczyszczenia odchodami pochodzącymi ze ścieków lub od zwierząt gospodarskich.
Podobnie jak w poprzednich latach, znaczna większość europejskich kąpielisk może pochwalić się wodą dobrej jakości. W 2016 r. 96,3 proc. obiektów spełniało minimalne wymagania dotyczące "dostatecznej" jakości wody określone w dyrektywie dotyczącej wody w kąpieliskach. Oznacza to nieznaczny wzrost w stosunku do 96,1 proc. z 2015 r. Ponad 85 proc. (85,5) kąpielisk spełniało najbardziej rygorystyczne wymogi dotyczące wody "doskonałej" jakości (w stosunku do 84,4 proc. w 2015 r.).
Doskonała jakość wody w europejskich kąpieliskach nie jest dziełem przypadku. Jest to wynik ciężkiej pracy wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Świadczy ona o tym, jak ważne jest wspieranie unijnej polityki na rzecz zielonego zatrudnienia. W tym roku w czasie Europejskiego Zielonego Tygodnia w dniach 29 maja - 2 czerwca będziemy świętować sukces tych działań. Technolodzy wody, specjaliści w dziedzinie ochrony przeciwpowodziowej, chemicy środowiska, specjaliści w dziedzinie zarządzania ściekami - wszyscy oni odgrywają zasadniczą rolę w utrzymaniu wysokiej jakości wody w kąpieliskach - powiedział Karmenu Vella, europejski komisarz ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa.
Na duchu podnosi fakt, że coraz więcej kąpielisk w Europie spełnia najwyższe normy jakości wody. Dzięki temu Europejczycy mogą dokonać bardziej świadomego wyboru miejsc, które chcą odwiedzić tego lata. Świadczy to również o skuteczności naszej polityki ochrony środowiska i praktycznych korzyściach pod względem ochrony zdrowia i udogodnień w życiu codziennym dzięki zbieraniu i analizie wysokiej jakości danych. - dodał Hans Bruyninckx, dyrektor wykonawczy EEA.
Sprawozdanie obejmuje kąpieliska w UE, a także w Albanii i Szwajcarii. Woda w europejskich kąpieliskach jest znacznie czystsze niż czterdzieści lat temu, kiedy to ogromne ilości nieoczyszczonych lub tylko częściowo oczyszczonych ścieków komunalnych i przemysłowych były odprowadzane do wody. Oprócz sprawozdania EEA opublikowała również zaktualizowaną interaktywną mapę pokazującą wyniki dla każdego kąpieliska. Zaktualizowane sprawozdania dotyczące poszczególnych krajów oraz informacje dotyczące dyrektywy dostępne są na dotyczących kąpielisk stronach internetowych EEA lub Komisji Europejskiej.
We wszystkich uwzględnionych w sprawozdaniu kąpieliskach w Austrii, Chorwacji, na Cyprze, w Estonii, Grecji, na Litwie, w Luksemburgu, na Łotwie, Malcie, w Rumunii i Słowenii odnotowano w 2016 r. co najmniej "dostateczną" jakość wody.
W pięciu następujących krajach jakość 95 proc. (i więcej) wody w kąpieliskach oceniono jako "doskonałą": Luksemburg (wszystkie 11 badanych obiektów), Cypr (99 proc. obiektów), Malta (99 proc. obiektów), Grecja (97 proc. obiektów) i Austria (95 proc. obiektów).
W 2016 r. jakość wody w 1,5 proc. (1,4 proc. w przypadku państw UE) kąpielisk oceniono jako "niedostateczną". Między sezonami kąpielowymi 2015 i 2016 bezwzględna liczba kąpielisk, w których jakość wody oceniono jako "niedostateczną" spadła z 383 do 318 (z 349 do 302 w przypadku państw UE).
Najwięcej kąpielisk o "niedostatecznej" jakości wody znajdowało się we Włoszech (100 kąpielisk, 1,8 proc.), Francji (82 kąpieliska, 2,4 proc.) i Hiszpanii (39 kąpielisk, 1,8 proc.).
Poniżej raport Europejskiej Agencji Środowiska.
Możesz także pobrać plik: turinfo_20170524_european_bathing_water_quality_in_2016.pdf
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
POT i PPL będą współpracować na rzecz promocji
Miasta upominają się o opłatę
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Dział badania rynku i analizy:
Najlepsze prace magisterskie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
Starsze aktualności:
Przedłużenie kontroli na granicy z Niemcami problemem dla wielu
Grupa a&o zanotowała najlepszy rok w swojej
Wzrost cen wyjazdów turystycznych
ECTAA uruchamia program Ambasadorów Branży
eSky celuje w klientów biur
Polak najlepszym szefem kuchni w hotelach Select Services sieci
Zapraszamy na Germany Travel
Nowe Trendy w Turystyce - promocyjna wejściówka do
Czwarta edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu
Wakacje.pl kuszą doświadczonych
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie konsultacji
IJHARS skontrolowała lokale z kebabami
Festiwale kulinarne przyciągną turystów do Czech?
Hotel ibis budget Szczecin kończy działalność
Pandemia przestawiła rynek hotelowy
46 tras w zimowym rozkładzie lotów z Pyrzowic
Sytuacja uzdrowisk coraz trudniejsza
Marek Kamieński zawiesił współpracę z telewizją publiczną
Które produkty turystyczne zostały uznane za najlepsze w 2017 roku?
Turystyka kulinarna - szansa i potencjał
NIK skontrolowała lotnisko w Modlinie
ZRPL: drugi kwartał fatalny dla regionalnych portów lotniczych
Macedonia Północna i Albania robią kolejny krok w stronę Unii Europejskiej
Turystyka staje się narzędziem politycznych przepychanek
SITE Poland przygotuje opis kwalifikacji pilota incentive
Kto zwyciężył w Wine&Food Noble Night?
Turcja chwali się wzrostem przyjazdów
Awaria promu na Morzu Bałtyckim
Słowacja otworzy się dla zaszczepionych turystów