Ogłoszenia
Ogłoszenia
- KRAKÓW - Specjalista ds. Sprzedaży Podróży
- Sprzedawca wycieczek luksusowych
- Szukasz partner? MICE EXPO!
- Specjalista/ka ds turystyki (Warszawa)
- Specjalista ds turystyki
- Kierownik Salonu Fostertravel.pl - Skórzewo...
- Kierownik Salonu Fostertravel.pl - Białystok
- Przewodnik Kulinarny/ Gdańsk
- Lokal W CH Nowa Sukcesja
- pilot PRAGA 6.12.2024
Zobacz także
Zachodniopomorscy przedsiębiorcy zadowoleni z ferii zimowych
PIG: Miało być wsparcie dla turystyki i gastronomii, a jest miesiąc milczenia
Renesans gastronomii na Pomorzu Zachodnim
Ceny w hotelach obniżone z sukcesem
Przedłużenie kontroli na granicy z Niemcami problemem dla wielu przedsiębiorców
Nadodrzańscy przedsiębiorcy rozczarowani rządowymi propozycjami
Doceniamy szybkość propozycji spotkania w sprawie kryzysu nadodrzańskiego ze strony rządu, nie możemy jednak uznać propozycji za satysfakcjonująca. To kropla w morzu potrzeb i tak naprawdę zostawienie przedsiębiorców z kryzysem samych sobie. Propozycja rządowa byłaby dobra, gdyby odrzańska katastrofa trwała miesiąc, a potem wszyscy wrócili do pracy, a wiemy, że tak nie jest. Nie można oceniać branży sezonowej jak turystyka i rybactwo z perspektywy jednego słabszego miesiąca - mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
Przedsiębiorców rozczarowała propozycja jednorazowego świadczenia . Liczymy na kolejne kroki i konkretną specustawę, która dotleni przedsiębiorców. Jesteśmy otwarci na dialog z rządem i na bieżąco będziemy informować o bieżącej sytuacji i potrzebach przedsiębiorców dotkniętych katastrofą ekologiczną - dodaje.
Propozycja rządowa zakłada, że przedsiębiorca będzie mógł liczyć na 3 tysiące złotych brutto wsparcia na jednego pracownika jeżeli jego dochód spadł rok do roku lub miesiąc do miesiąca o 50%. W opinii Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie propozycja dla nadodrzańskich przedsiębiorców nie jest wystarczającą odpowiedzią na skalę problemu. Przedsiębiorcy takich branż jak turystyka, rekreacja czy rybactwo zarabiają kilka miesięcy w roku na całoroczne utrzymanie. Nie można wytrącić im z harmonogramu najważniejszego miesiąca w roku, dać szczątkową rekompensatę przychodu i powiedzieć, że już jest wszystko ok. Jeżeli nie będzie nowej propozycji to wiele firm w których imieniu walczymy po prostu zbankrutuje. Jest wiele niuansów o których Rząd nie pomyślał. Przykłady? Branże sezonowe nie zatrudniają na umowy o pracy i nie zatrudniają za płace minimalne. Sezonowe zarobki znacznie przekraczają 3 tysiące złotych brutto. To nie jest więc pełna rekompensata, a zaledwie część wsparcia. Poza tym nikt nie myśli o tym, jak utrzymać jesienią i zimą firmy, które przestały zarabiać w szczycie sezonu - dodaje Hanna Mojsiuk.
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie na bieżąco konsultuje się z przedsiębiorcami i przygotowała pakiet propozycji, które zostaną przedłożone stronie rządowej. Izba zamierza również przedyskutować postulaty z władzami samorządowymi: prezydentem Piotrem Krzystkiem i marszałkiem Olgierdem Geblewiczem. Do rozmów usiądzie również wojewoda Zbigniew Bogucki.
Brakuje szybkiego wsparcia w: zwolnieniu w opłacaniu składek ZUS i NFZ - od lipca do końca roku, zwolnienia z PIT/CIT za cały 2022 r. Można byłoby odzyskać zapłacone zaliczki i zwiększyć płynność przedsiębiorców. Przekazać samorządom pieniądze na zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości i dzierżaw dla gmin. Nie powinniśmy pozwolić, by przedsiębiorcy zostali zostawieni sami sobie i musieli np. sami występować o warunkowe zwolnienia z opłat ZUS i US - mówi skarbnik Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Michał Wojtas.
Mecenas Marek Jarosiewicz z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski zwraca także uwagę na sytuacje przedsiębiorców pod kątem bieżących zobowiązań. Kwestie związane z kredytami i leasingami są bardzo ważne dla wielu przedsiębiorców, bo dla wielu spośród nich stanowią znaczną część stałych, comiesięcznych kosztów. O ile z nieinstytucjonalnymi kontrahentami czasem istnieje możliwość podjęcia negocjacji i odroczenia niektórych przynajmniej płatności, o tyle taką elastycznością rzadko wykazują się banki i leasingodawcy, zwłaszcza w ostatnim czasie, w związku z wprowadzonymi "wakacjami kredytowymi". Dlatego też dostrzegam potrzebę wsparcia przedsiębiorców w tym zakresie poprzez szczególne regulacje prawne - mówi mec. Marek Jarosiewcz.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
[2022-08-26 18:25 198.50.152.*]
A na koniec śledztwo wykaże, że do zatrucia ryb w największym stopniu przyczynili się wędkarze i to do nich trzeba będzie kierować wnioski o odszkodowanie... odpowiedz »
[2022-09-06 16:54 80.82.23.*]
Cykliści, tylko cykliści... :) odpowiedz »
Dział gastronomia:
Starsze aktualności:
TSUE rozpatrzył skargę Wizz Air na pomoc dla linii
Państwo może nakładać obowiązki na dostawców usług internetowych z siedzibą w innym kraju
Nad Bałtykiem gotowi na ferie
Miasta apelują o uregulowanie najmu
Dokąd na ferie z biurem
Kraków Airport podsumowuje miniony
Niezły wynik lotniska w
Boeingi 737 MAX 9 uziemione w
Chorwacja z delikatnym wzrostem przyjazdów z
Grecja uznana najlepszym kierunkiem turystycznym Europy
Sklepy wolnocłowe nie są już atrakcyjne
Zmiana prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Kontrolerzy: to krok w dobrą stronę
Komisja Europejska zatwierdza pomoc dla Air Berlin
Komisja Europejska chce zniesienia ograniczeń podróży po UE
KE wszczyna dochodzenie w sprawie pomocy dla Lufthansy
Turystyka weekendowa będzie rosła
Z prognoz IATA wyłania się promyk optymizmu
Parlament Europejski poparł wzmocnienie praw pasażerów kolei
Więcej dzieci na zagranicznych wakacjach?
Możesz się dołączyć do prośby o sprostowanie słów ministra Szumowskiego
Ile zarobiła Grupa TUI w pierwszym półroczu?
PPL: Polskie lotniska poradziły sobie pomimo awarii systemów Microsoftu
Do jutra trwają zapisy do Weekendu za pół ceny
Lotnisko w Radomiu będzie miało nowy terminal
Kraków współtworzy nowy model odpowiedzialnej turystyki
ARKA - MEGA SPA NAD MORZEM W KOŁOBRZEGU