Który paszport otwiera najwięcej granic?
Paszport którego kraju otwiera najwięcej granic? Jak wynika z najnowszego rankingu Henley Passport Index, najwięcej krajów świecie akceptuje w ruchu bezwizowym lub wystawia wizy już po wjeździe na swe terytorium osobom legitymującym się japońskimi paszportami
Japonia wyprzedziła Singapur w Henley Passport Index, po uzyskaniu bezwizowego dostępu do Mjanmy. Japonia korzysta obecnie z bezwizowego/visa-on-arrival dostępu do 190 miejsc krajów, w porównaniu do 189 krajów, do których bez konieczności wcześniejszego załatwiania wizy można wjechać z singapurskim paszportem. Japonia i Singapur znalazły się na czelei indeksu, ponieważ po zwolnieniu z obowiązku wizowego w Uzbekistanie oba te kraje wspięły się na 1. miejsce w lutym i po raz pierwszy od 2014 roku zepchnęły Niemcy na drugie miejsce.
W tym kwartale Niemcy spadły dalej na 3. miejsce, które obecnie dzielą z Koreą Południową i Francją. Francja awansowała z 4. na 3. miejsce w ubiegły piątek, kiedy to uzyskała bezwizowy dostęp do Uzbekistanu, podczas gdy Korea Południowa awansowała z 4. na 3. miejsce 1 października, kiedy to uzyskała bezwizowy dostęp do Mjanmy. Niemcy, Francja i Korea Południowa mają wynik 188 punktów bezwizowych/visa-on-arrival. Irak i Afganistan nadal zajmują najniższe (106. miejsce w Indeksie Paszportów Henleya, a tylko 30 krajów jest dostępnych dla ich obywateli bez konieczności wcześniejszego ubiegania się o wizę.
Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, oba z 186 punktami, również przesunęły się o jedno miejsce - z 4. na 5. miejsce - nie uzyskując dostępu do żadnych nowych jurysdykcji od początku 2018 roku. W sytuacji stagnacji w zakresie wiz wyjazdowych w porównaniu z krajami azjatyckimi o wysokich wynikach, takimi jak Japonia, Singapur i Korea Południowa, wydaje się coraz mniej prawdopodobne, aby Stany Zjednoczone i Wielka Brytania odzyskały pierwsze miejsce, które wspólnie zajmowały w 2015 roku.
Polska została sklasyfikowana na 13 miejscu ze 175 krajami, do których można wjechać bez wizy, lub otrzymać wizę po wjeździe posługując się polskim paszportem..
Rosja otrzymała impuls we wrześniu, kiedy Tajwan ogłosił zniesienie obowiązku wizowego dla obywateli Rosji (ważne do lipca 2019 roku), ale mimo to kraj ten spadł z 46. do 47. miejsca w porównaniu z 3. kwartałem, ze względu na wyższe miejsca w rankingu. To samo dotyczy Chin: Chińczycy uzyskali dostęp do dwóch nowych jurysdykcji (St. Lucia i Mjanma), ale chiński paszport spadł o dwa miejsca w tym kwartale, do 71 miejsca. Jest to wciąż imponująca 14-miejscowa poprawa w porównaniu z pozycją, jaką Chiny zajmowały na początku 2017 roku.
To, co w ostatnich latach było najbardziej niezwykłe, to wspaniałe wejście Zjednoczonych Emiratów Arabskich na listę paszportów Henleya, z 62. miejsca w 2006 roku na 21. miejsce obecnie na świecie. Zjednoczone Emiraty Arabskie posiadają obecnie paszport numer 1 w regionie Bliskiego Wschodu.
Indeks Paszportów Henleya, oparty na wyłącznych danych Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA), jest ważnym narzędziem pomiaru nie tylko względnej siły paszportów świata, ale również nadzwyczajnych wyników, które państwa mogą osiągnąć, gdy współpracują ze swoimi rówieśnikami na całym świecie w celu zbudowania bardziej wzajemnie powiązanego i opartego na współpracy świata. Chiny i Zjednoczone Emiraty Arabskie są przykładem takiego postępu, przy czym oba te państwa należą do największych wspinaczy w porównaniu z rokiem 2017, wyłącznie dzięki silnym stosunkom, jakie zbudowały z krajami partnerskimi na całym świecie - skomentował Dr Christian H. Kalin, prezes Grupy Henley & Partners.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Paszporty pod lupą
[2018-10-15 10:33 83.12.119.*]
juz za niedługo PIS wyprowadzi nas z Unii i bez wiz będziemy mogli ... no właśnie, gdzie ? bo nawet na Białoruś bedziemy jej potrzebowac ! odpowiedz »
Paszporty pod lupą
[2018-10-15 19:21 178.245.153.*]
Nie przynudzaj z tym PISem, pewnie jesteś KODwarchołem. odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
Wakacje 2025 dobrze się
Rainbow inwestuje w hotel z
Dokąd można nadać bagaż
Dział prawo i podatki:
Sebastian Ebel pozostanie na czele
Starsze aktualności:
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
POT: Połowa Polaków planuje wyjazdy w sezonie
Najpopularniejsze kierunki citybreak w 2023
Większość Polaków wyjedzie w
TSUE rozpatrzył skargę Wizz Air na pomoc dla linii
Państwo może nakładać obowiązki na dostawców usług internetowych z siedzibą w innym kraju
Nad Bałtykiem gotowi na ferie
Miasta apelują o uregulowanie najmu
Dokąd na ferie z biurem
Kolejne miasta odpowiedzą za smog?
Sfinks Polska planuje nowy program motywacyjny
Grecja uznana najlepszym kierunkiem turystycznym Europy
Sklepy wolnocłowe nie są już atrakcyjne
Zmiana prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Kontrolerzy: to krok w dobrą stronę
Komisja Europejska zatwierdza pomoc dla Air Berlin
Komisja Europejska chce zniesienia ograniczeń podróży po UE
Accor wzywa do sprzedaży akcji Orbis
Nowe egipskie lotnisko zacznie przyjmować turystów
Z prognoz IATA wyłania się promyk optymizmu
Parlament Europejski poparł wzmocnienie praw pasażerów kolei
Zbyt dużo turystów, kolejny protest w Wenecji
Nadodrzańscy przedsiębiorcy rozczarowani rządowymi propozycjami
Ile zarobiła Grupa TUI w pierwszym półroczu?
PPL: Polskie lotniska poradziły sobie pomimo awarii systemów Microsoftu
Do jutra trwają zapisy do Weekendu za pół ceny