Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Manager. ds. turystyki pielgrzymkowej
- ITAKA JASTRZĘBIE ZDRÓJ- SPECJALISTA DS TURYSTYKI
- Salon Firmowy Itaka Kraków CH Czyżyny
- Specjalista ds.turystki - Gliwice
- Ekspert ds wakacji
- Specjalista ds. grup
- Account Manager
- Ekspert ds. wakacji - Łódź
- Szukam pilota na wyjazd w terminie 14-15.04
- Dochodowe biuro podróży z licencją Organizatora


Sezon nad Odrą znów pod znakiem złotych alg?
2023-04-18Szokująca wypowiedź Minister Klimatu i Środowiska stawia pod znakiem zapytania sens prowadzenia biznesów turystycznych nad Odrą. I co więcej - od razu zniechęca klientów do skorzystania z usług tych, którzy jednak działać będą.
r e k l a m a
Północna Izba Gospodarcza zadała pytanie w jaki sposób przedsiębiorcy mają się przygotować na sezon? Ryzyko ponownej katastrofy na Odrze jest bardzo duże - mówiła w ostatnich dniach Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa. Północna Izba Gospodarcza oraz Unia Izb Odry i Łaby wyrażają zaniepokojenie, że w obliczu tak jasnej definicji zbliżającego się problemu, więcej mówi się publicznie o tym, że on wystąpi niż o tym, jak mu zapobiegać. Wiadomość pojawiła się w większości mediów, więc z pewnością wpłynie na decyzję turystów.
Nie ma naszej zgody, by katastrofa na Odrze powtórzyła się, a winą za nią obarczać "złote algi", "niekorzystną pogodę" czy inne zjawiska naturalne. Naukowcy mówią zgodnie, że nie ma możliwości, by zanieczyszczenie Odry i sytuacja jaka nam grozi była zjawiskiem w 100% naturalnym mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Oczekujemy jasnej i przejrzystej odpowiedzi: W jaki sposób przedsiębiorcy mają się przygotować na sezon?
Społeczeństwo jest przygotowywane na najgorsze, a nie wiadomo jak Państwo Polskie działa przeciw możliwości powtórzenia się problemu. Z wypowiedzi Minister Anny Moskwy wynika, że alga wciąż jest obecna w Odrze i tylko kwestią czasu jest to aż zakwitnie, a prognozy pogody zakładające ograniczenie ilości wody w rzekach (zawsze tak jest w sezonie letnim) będą tylko sprzyjać kolejnym komplikacjom. Z takim stanem rzeczy i z taką diagnozą nie zgadzają się przedsiębiorcy oraz naukowcy.
Czujemy, jakby przygotowywano nas na najgorsze zamiast działać. Zdefiniowano, że powodem katastrofy jest złota alga, ale jednocześnie rządzący unikają sformułowań, które są potwierdzane przez naukowców, że alga ma szanse na rozkwit tylko w zasolonej wodzie. Czyli jeżeli nadal uskuteczniane będą niekontrolowane zrzuty, w tym te realizowane największe spółki państwowe mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej oraz prezydent Unii Izb Odry i Łaby.
Złote algi do zakwitu potrzebują zasolonej wody bogatej w potas, wapń i magnez. Do Odry pierwiastki te dostarczają głównie wody z zakładów wydobywczych, szczególnie z kopalni węgla kamiennego. Uregulowanie Odry i pogłębienie jej koryta, które realizowano betonując spowodowało, że mniej jest naturalnych terenów, które filtrują i zatrzymują przepływającą wodę. Przez to problem zanieczyszczeń nasila się jeszcze bardziej latem, gdy poziom wód z przyczyn naturalnych jest niższy, a temperatura wód wyższa.
Nie satysfakcjonują nas informacje o tym, że prowadzony jest monitoring rzeki. Nie znamy bowiem procedur, jak działać, gdy okaże się, że następuje sytuacja krytyczna. Co da ten monitoring? Jak działać będą służby? Brakuje kompleksowej informacji na ten temat oraz odpowiedzi jak wyglądać będą działania służb, gdy już dojdzie do przewidywanej katastrofy. Kolejny raz zwracamy uwagę, że w ostatnich miesiącach nie odbyły się żadne spotkania oraz seminaria na ten temat, które powinny być regularnie inicjowane przez np. Wody Polskie czy Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska mówi Hanna Mojsiuk.
Kolejna katastrofa na Odrze drastycznie wpłynie na atrakcyjność miejscowości turystycznych położonych nad Odrą. Koniec kwietnia to czas, gdy wielu przedsiębiorców poważnie zastanawia się, jak planować swoje funkcjonowanie w nadchodzącym sezonie wakacyjnym.
Inwestowanie w biznes nad Odrą, w momencie, gdy Minister Moskwa mówi o prawdopodobieństwie powtórzenia katastrofy byłoby nierozsądne. Obawiamy się, że przedsiębiorcy, którzy lata budowali swoje biznesy nad Odrą, po prostu zrezygnują z prowadzenia firm. Mowa zarówno o hotelach, agroturystyce, lokalach gastronomicznych jak i wypożyczalniach sprzętu wodnego. Katastrofa odrzańska, gdyby się powtórzyła, spowodowałaby drastyczny spadek atrakcyjności miejscowości położonych nad Odrą. Mowa o Szczecinie, ale i o mniejszych miejscowościach słynących np. ze spływów kajakowych mówi Hanna Mojsiuk.
Komentarze
Tagi:
Dział hotele, pensjonaty:
Nowe stanowisko Dyrektor Pionu Operacyjnego w
Turystyka zrównoważona to ważny
Accor chwali swój program
Dział aktualności dnia:
Starsze aktualności:
Kto skorzysta z Programu Wsparcia
Liczba przyjazdów do Turcji ciągle
NIK ujawnia nieprawidłowości w parkach
Opóźnienia w wakacyjnych
Polska zyskuje w
eSky pokazuje pakiety na
Rośnie zainteresowanie małymi obiektami
Czego obawiają się Polacy jadący na
3/4 Europejczyków planuje wakacyjne
Ecco Travel oferuje specjalne
Strajk na lotnisku może wykluczyć odpowiedzialność za opóźniony
Premier przedstawił zarys działań antykryzysowych
Władze Pragi chcą ograniczenia krótkoterminowego wynajmu
Krakowska restauracja z gwiazdką Michelin
Wielka Brytania wprowadza kwarantannę dla przyjeżdżających m.in. z Polski
Coraz więcej Polaków planuje zagraniczne wakacje
Można ubiegać się o autoryzację wjazdu do Wielkiej Brytanii
Rada UE zaktualizowała listę krajów, wobec których powinno się znosić ograniczenia podróży
Przewoźnik zawiesza połączenie z Bydgoszczy
Lufthansa zacznie stopniowo wznawiać połączenia
Weekend majowy kusił niskimi cenami w biurach podróży
1/3 Polaków nie pojedzie na wakacje w tym roku
IATA: Przewoźnicy zarobią więcej w 2020 r.
Kontrole na granicy ze Słowacją przedłużone
Wyrok sądu może utrudnić życie firmom zajmującym się odszkodowaniami za opóźnione loty
Proszę o prawdziwe i obiektywne opinie o biurze 'MARTIN' z Piły !!!