Rozporządzenie rozciągające lockdown opublikowane w Dzienniku Ustaw
W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii
Rozporządzenie wchodzi w życie w sobotę, 20 marca.
Rozporządzenie wstrzymuje do 9 kwietnia 2021 r. przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym z przekroczeniem zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Przedłuża także obowiązkową kwarantannę dla osób przyjeżdżających do Polski transportem lotniczym, kolejowym, autobusem, samochodem osobowym przeznaczonym do przewozu 7-9 osób razem z kierowcą. Kwarantannie podlegają także osoby przekraczające w jakikolwiek sposób granicę z Czechami lub Słowacją. Przewoźnicy są zobligowani do poinformowania pasażerów o obowiązkowej kwarantannie.
Dokument zakazuje m.in. działalności obiektów noclegowych, oprócz hoteli robotniczych do 9 kwietnia. Wprowadzono jednak kategorie gości, których można przyjmować, najczęściej dotyczy to osób podróżujących w celach. Są to m.in. osoby wykonujące zawody medyczne, członkowie załóg samolotów, osoby pracujące na platformach wiertniczych lub statkach morskich, kierowcy wykonujący transport drogowy, członkowie załóg pociągów, pracownicy infrastruktury kolejowej, osoby wykonujące czynności zawodowe w zakresie inwestycji publicznych, pracownicy podmiotów zapewniających ciągłość działania obiektów infrastruktury krytycznej systemu zaopatrzenia w energię, surowce energetyczne i paliwa, pacjenci i ich opiekunowie podróżujący w celu uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej, przedstawiciele służb mundurowych oraz ich pracownicy cywilni, zawodnicy, trenerzy i członkowie sztabów szkoleniowych w trakcie zgrupowań i zawodów, sędziowie sportowi, osoby zdające egzaminy zawodowe, tudzież egzaminatorzy, prawnicy i strony spraw sądowych, osoby realizujące w Polsce projekty inwestycyjne, które otrzymały wsparcie na podstawie ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, pracownicy obsługujący ruch lotniczy, cudzoziemcy nie mogący kontynuować podróży do miejsca stałego pobytu, dziennikarze i osoby zaangażowane w przygotowanie treści do radia i telewizji, pasażerowie opóźnionych, lub przełożonych lotów, którym przewoźnik jest zobowiązany do załatwienia noclegu, kontrolerzy NIK, mechanicy pracujący dla firm zajmujących się przetwórstwem artykułów rolno-spożywczych, pracownicy Europejskiej Agencji Straży Granicznej, zdający egzaminy na aplikacje prawnicze oraz członkowie komisji, członkowie delegacji państwowych lub oficjalnych wizyt delegacji zagranicznych przybywających na zaproszenie Prezydenta, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Spraw Zagranicznych lub Ministra Obrony Narodowej oraz osoby pracujące przy ich organizacji, członkowie ekip filmowych.
Rozporządzenie zabrania działalności kin, teatrów, muzeów (zakaz nie dotyczy udostępniania zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu, z wyjątkiem wnętrz obiektów kubaturowych, które mają być zamknięte dla zwiedzających oraz zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury), czy klubów fitness oraz ogranicza działalność galerii handlowych. Gastronomia w dalszym ciągu jest zmuszona do funkcjonowania na dotychczasowych zasadach.
Dokument dopuszcza działalność turnusów rehabilitacyjnych. Ich uczestnicy będą musieli mieć negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, zrobionego nie wcześniej niż 4 dni przed rozpoczęciem turnusu. W przypadku leczenia uzdrowiskowego wynik testu będzie konieczny do odwołania.
Rozporządzenie budzi spore kontrowersje. Podważana jest legalność wprowadzania tak daleko idących ograniczeń za pomocą aktu prawnego stosunkowo niskiego rzędu, jakim jest rozporządzenie, w dodatku bez wprowadzenia stanu wyjątkowego. Obiektem krytyki jest także niekonsekwencja strony rządowej, która z jednej strony, aby ograniczyć kontakty międzyludzkie wprowadza restrykcje, a z drugiej strony nie zamyka kościołów, choć przestrzeganie w nich obostrzeń jest mocno dyskusyjne.
Poniżej pełna treść rozporządzenia.
Możesz także pobrać plik: turinfo_20210319_d2021000051201.pdf
Komentarze
Tagi:
Dział gastronomia:
Długie weekendy listopadowe również
Sierpień będzie lepszy od
Dział hotele, pensjonaty:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Dział biura turystyczne:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Norweski przewoźnik zmniejsza siatkę połączeń
Nowa usługa pozwoli ominąć kolejki w KFC
Włochy przywróciły darmowe wstępy do muzeów
Kiepskie dworce autobusowe szkodzą przewoźnikom
Zmiany w kierownictwie zespołu handlowego Emirates
Grecja robi krok w stronę łagodzenia restrykcji
Google coraz większą konkurencją dla OTA?
W Cinque Terre grozi mandat za nieodpowiednie obuwie
Wyjazdy na Kretę tańsze niż przed tygodniem
Polskie rodziny z dużym wyprzedzeniem rezerwują wakacje
Malta aktualizuje zasady wjazdu dla turystów
Unia przeznaczy 23 miliardy euro na projekty transportowe
Neckermann stawia na Bułgarię i Grecję
1,6 tys. km nowych linii kolejowych poprowadzi do CPK
Najciekawsze atrakcje turystyczne pograniczna polsko-słowackiego
B&B HOTELS wchodzi na polski rynek mocniej
Greckie hotele wystawione na licytację?
Polscy turyści wracają do Maroka
Nawet 7 tys. firm dotkniętych kryzysem nadodrzańskim
Jak zmieniają się ceny wrześniowych wyjazdów?
Włochy zmniejszają restrykcje wjazdowe