PSPA: Bez pomocy państwa wielu przewoźników upadnie
Około 3 tys. firm przewozowych zostało szczególnie dotkniętych kryzysem z powodu pandemii koronawirusa i zastoju w turystyce, w tym co najmniej tysiąc przedsiębiorstw jest w bardzo złej kondycji finansowej - mówi Rafał Jańczuk z Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych.
Sytuacja jest tym poważniejsza, że branża spodziewa się odmrożenia najwcześniej w kwietniu 2021 roku. Dziś firmy przewozowe nie są w stanie na siebie zarobić, a pomoc ze strony państwa się kończy. Wprawdzie banki odmrażają finansowanie, ale bez dodatkowego wsparcia rządowego branża nie da sobie rady.
Wnioskujemy o pomoc finansową, które pozwoli nam uratować miejsca pracy, czyli kontynuację dopłat do wynagrodzeń oraz zwolnienie z opłacania składek ZUS. Kolejna prośba to subwencja do autokarów, które nie są użytkowane, a generują koszty - precyzuje w rozmowie z agencją Newseria Biznes Rafał Jańczuk, prezes Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych i firmy Raf Trans. Chcielibyśmy otrzymać podobne wsparcie jak firmy niemieckie. Tamtejszy rząd przeznaczył na ratowanie firm autokarowych 170 mln euro, a my postulujemy o 25 proc. tej kwoty - dodaje.
Branża autokarowa przetrwała pierwsze miesiące kryzysu dzięki wsparciu z tarcz antykryzysowych, m.in. z Polskiego Funduszu Rozwoju, oraz kredytom udzielonym już wcześniej przez banki. Uzyskanie kolejnego finansowania zewnętrznego było utrudnione, bo jeszcze do niedawna kredytodawcy odmawiali finansowania branży autokarowej.
Sytuacja powoli się zmienia i banki zaczynają udzielać kredytów, ale w dalszym ciągu brakuje zleceń. Obawiam się, że w sierpniu i wrześniu firmy nie będą miały z czego regulować swoich zobowiązań. Szukamy rozwiązań i instrumentów. Rozmawiamy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz z Agencją Rozwoju Przemysłu. Te dwie instytucje próbują z nami współpracować, ułatwić nam dostęp do tych środków finansowych, które mogą nas uratować. Firmy leasingowe też zdają sobie sprawę z kłopotu, obecnie przekładają nam spłatę rat, ale okres karencji już się kończy - niektórym w sierpniu, innym w październiku. - informuje ekspert.
Jak podkreśla, trwają rozmowy z wicepremier i minister rozwoju Jadwigą Emilewicz, jednak w podobnym kryzysie jest cała branża turystyczna. Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami firmy z tego sektora będą mogły liczyć na zwolnienie ze składek ZUS przez kolejne trzy miesiące.
Boję się, że jeżeli zostaniemy porzuceni, to 50 proc. firm będzie musiało ogłosić upadłość. Szacujemy, że 3 tys. firm zostało dotkniętych kryzysem, a na pewno tysiąc jest w bardzo złej kondycji. Około 8 tys. pracowników jest zagrożonych - mówi Rafał Jańczuk.
W obecnej sytuacji, z uwagi na załamanie rynku turystycznego, firmy autokarowe nie mają możliwości zarabiania. Jak ocenia prezes Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych, w poszczególnych firmach jeżdżą zwykle pojedyncze autobusy.
Dziś linie odmroziły się w 30 proc. i to są przewozy regularne, a turystyka praktycznie w 1-2 proc. To nie są tylko dane z Polski, ale i z całej Europy, a nawet świata, bo rozmawiamy z przewoźnikami z różnych krajów. Turystyki nie ma i w tym roku nie będzie. Trwają rozmowy o przyszłym roku. Liczymy, że przyszły rok pozwoli nam pracować na 40 proc. poziomu z 2019 roku. To satysfakcjonuje firmy, bo wtedy już damy radę przeżyć. - podkreśla Rafał Jańczuk.
Trudno jednak mówić o powrocie do sytuacji sprzed pandemii, kiedy polskie firmy autokarowe były liderem w przewozach w Europie.
Obsługiwaliśmy wszystkie największe firmy turystyczne, które organizowały spotkania w Europie. Jako branża byliśmy wizytówką Polski - najwyższa jakość i najlepszy serwis. Do tej pory przedsiębiorcy radzili sobie znakomicie i nie potrzebowali pomocy, ale trzeba zaznaczyć, że zakup autokaru to wydatek na poziomie 1,3 mln zł netto. Obecnie te pojazdy praktycznie nie mają wartości, firmy autobusowe nie mają zleceń, nie osiągają przychodów, a muszą pokryć stałe koszty działalności, które są bardzo wysokie. Znaleźliśmy się pod ścianą - zaznacza prezes firmy Raf Trans.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Przewoźnicy autokarowi zagrożeni
[2020-07-21 10:20 83.0.175.*]
Trzeba było racjonalnie podchodzić do biznesu a nie na hura .Jeden przez drugiego w lizingi sie pakował. I mamy efekt bankructwa . odpowiedz »
Przewoźnicy autokarowi zagrożeni
[2020-07-21 11:49 83.12.188.*]
ale to jest szwesne odpowiedz »
Przewoźnicy autokarowi zagrożeni
[2020-07-23 07:31 94.254.176.*]
Konia z rzędem dla tego kto przewidział skałę kryzysu. Jjeżeli komuś spinał się biznes i osiągał rentowność na poziomie 20-30%. Musimy pamiętać że rok do roku od conajmiej 20 lat były wzrosty, to nawet jeżeli nastąpiło by zatrzymanie trendu lub nawet spadek o 30% to nic by się nie stało, ale musimy pamiętać że od marca wszystko stoi a wynajem autokarów i przejazdy liniowe spadły o 90%. Za oknem mam szczyt sezonu, który wypracowywał środki na niski sezon listopad-marzec, a przypomnę że w marcu 2020 wszystko się zaczęło, pytanie czy ma ktoś jeszcze środki z lata 2019. To się po prostu nie spina, bez pomocy państwa układanka budowana przez lata po prostu się rozsypie. odpowiedz »
Dział prawo i podatki:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Dział aktualności dnia:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
II Olimpiada Umiejętności Hotelarskich
Więcej pasażerów na greckich lotniskach
Które paszporty są najsilniejsze na świecie?
W Cinque Terre grozi mandat za nieodpowiednie obuwie
Wyjazdy na Kretę tańsze niż przed tygodniem
Polskie rodziny z dużym wyprzedzeniem rezerwują wakacje
Malta aktualizuje zasady wjazdu dla turystów
Poszukujemy pani na dokwaterowanie do Egiptu!
Polska Grupa Lotnicza przejmuje PLL LOT
Rozporządzenie rozciągające lockdown opublikowane w Dzienniku Ustaw
B&B HOTELS wchodzi na polski rynek mocniej
Greckie hotele wystawione na licytację?
Polscy turyści wracają do Maroka
Nawet 7 tys. firm dotkniętych kryzysem nadodrzańskim