Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Przewodnik - Oliwiarnia ( Grecja Kreta )
- BIURO PODRÓŻY - REZERWACJA USŁUG TURYSTYCZNYCH /...
- Pilot-przewodnik USA
- KRAKÓW - Specjalista ds. Sprzedaży Podróży
- MANAGER DZIAŁU OPERACYJNEGO
- STARSZY SPECJALISTA D/S TURYSTYKI - dział...
- SPECJALISTA DS. TURYSTYKI
- Doradca Klienta d/s turystyki PRUSZKÓW
- Specjalista ds. turystyki Gdańsk
- Opiekun klienta grupowego
Jak zmieniają się ceny wyjazdów na lato 2022?
Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata przygotował pierwsze w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022.
Ceny dla tego okresu zostały zebrane 14 października 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 7 października, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 12 października 2020 roku.
Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonie poprzednim, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 28 złotych. Największa zniżka cen wystąpiła w Maroku - o średnio 196 złotych, zaś mniejsze spadki wystąpiły na Sycylii i na Krecie - o 181 i 58 złotych. Największe wzrosty średnich cen w ostatnim tygodniu notowano na Lanzarote - o 189 złotych oraz na półwyspie Chalcydyckim i Gran Canarii - o średnio 134 i 96 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem odpowiednio spadły i wzrosły o 31 i 4 złote.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka.
W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem były dość stabilne w relacji z dynamicznie zmieniającymi się cenami last minute z października i września lata 2021. Najwyraźniejszy wzrost wykazały ceny turystycznych imprez do Turcji - o średnio 242 złote, a znacznie łagodniejsze były zwyżki cen wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie i do Egiptu - o 84 i 57 złotych. W bardzo niewielkim stopniu obniżyły się natomiast ceny wycieczek do Grecji i Bułgarii - o 6 i 1 złoty.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 17 złotych. Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano na Półwyspie Chalcydyckim - o 384 złote, a znaczące wzrosty miały też miejsce na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz i w tureckim regionie Dalaman - o średnio 303 i 261 złotych. Największe roczne zniżki cen wyjazdów odnotowano natomiast na Malcie - o 298 złotych, a niewiele mniejsze w Marsa Alam i na wyspie Kos - o 247 i 220 złotych.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 54 złote.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz trzydziesty dziewiąty z rzędu była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu, przy czym skala pozytywnych korzyści nadal była na rekordowym poziomie.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,12 zł/litr wobec 1,75 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 78,3 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 75,9 procent, a przed dwoma o 65,6 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz kolejny z rzędu słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, tym razem o około 2,1 procent, podczas gdy przed tygodniem była słabsza o około 2,8 procent, a przed dwoma o około 2,9 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal zdecydowanie nie sprzyjał organizatorom. Zawierał się drugi raz z rzędu w przybliżeniu w przedziale +230/+240 złotych, a zatem znacząco wyższym niż przed dwoma tygodniami, gdy wynosił -200/-210 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka.
Wśród wiodących kierunków roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w Turcji i na Wyspach Kanaryjskich - o 132 i 44 złote. W niewielkim stopniu stopniu spadły roczne ceny wyjazdów do Egiptu i Grecji - o średnio 7 i 17 złotych, zaś dość istotnie obniżyły się ceny wycieczek do Bułgarii, które w porównaniu rocznym były tańsze o 83 złote.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Hiszpanii kontynentalnej i na Majorce - o średnio 275 i 218 złotych, wyraźnie mniej znaczący był wzrost średnich cen w Portugalii - o średnio 87 złote, a zupełnie nieznaczny w Tunezji - o 2 złote. Na pozostałych kierunkach ceny w ujęciu rocznym spadły, w niedużym stopniu we Włoszech , Albanii oraz Maroku - o średnio 47, 54 i 69 złotych, a wyraźniej na Cyprze i Malcie - o 133 i 298 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Turcji i na Wyspy Kanaryjskie - o 168 i 149 złotych, w mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Grecji - o średnio 100 złotych, a w relatywnie niedużym stopniu obniżyły się ceny wyjazdów do Egiptu i Bułgarii - o średnio 25 i 29 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Portugalii - o średnio 291 złotych, zaś znacznie mniejsze były zwyżki średnich cen na Majorce, Cyprze oraz w Tunezji i Albanii - o odpowiednio 79, 78, 56 i 26 złotych. Jedynymi kierunkami, na których ceny w tym ujęciu spadły było Maroko i Malta - o średnio 80 i 411 złotych.
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2021 w najistotniejszym stopniu obniżyły się w biurach ETI i Grecos - o około 210 i 200 złotych. Mniejsze spadki cen ofertowych odnotowano w biurach Itaka i Prima Holiday - o około 90 i 40 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 65 (biuro Rainbow) do ponad 280 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (od niniejszego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w pierwszym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 51 ofert (przed rokiem 53, a przed dwoma laty 29 ofert). Organizator ten wyprzedził nieznacznie biuro Rainbow z liczbą 47 ofert (przed rokiem też 47, a przed dwoma laty 53 oferty), a zdecydowanie wyraźniej biuro Exim Tours z liczbą 16 ofert (przed rokiem 5, a przed dwoma laty 15 ofert).
Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30 czyli o jedną czwartą.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro TUI Poland - 6 ofert, na kierunkach greckich zdecydowanie przodowało biuro Rainbow - aż 17 ofert, przed biurami Grecos i TUI Poland - po 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland - 9 ofert oraz Itaka i Rainbow - po 5 ofert, a na tureckich biura Rainbow - 7 ofert i Coral Travel - 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Coral Travel - 6 i 4 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours - 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymało swoją pozycję w Turcji, Tunezji i Bułgarii, biuro Rainbow wzmocniło ją w Grecji i Turcji, a Exim Tours w Egipcie, Tunezji, Bułgarii i na Wyspach Kanaryjskich.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
Ponieważ jest to pierwsze zestawienie dla sezonu lato 2022, nie można się na jego podstawie odnieść do sytuacji sprzed tygodnia. Na czele inauguracyjnego w tym sezonie letnim zestawienia widnieje biuro Rainbow posiadające jednak jedynie niedużą przewagę nad następnymi biurami TUI Poland i Grecos.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Które paszporty są
Zmiany w zarządzie Join UP!
Dział badania rynku i analizy:
Które paszporty są
Najlepsze prace magisterskie
Starsze aktualności:
Wakacje.pl rozszerzają
Turyści szukają
Zachodniopomorscy przedsiębiorcy zadowoleni z ferii
Flix Bus uruchamia Ukraine
Nocowanie.pl: Zimowy wypoczynek w Polsce przyciąga węgierskich
Accor publikuje wyniki za 2023
Które polskie, zimowe kierunki najpopularniejsze w
KLM planuje więcej lotów z
SITE Poland podsumowuje 3 edycję programu Young
Chorwacja doceniona za osiągnięcia w rozwoju zrównoważonej
AirHelp ubezpieczy bagaże podróżnych
Udogodnienia dla pasażerów w Lufthansie
POT: Zostań Rekomendowanym Organizatorem 2018-2020
Grecja oblegana przez niemieckich turystów?
Wypadek autokaru w Turcji. Wielu Polaków rannych
NIK wskazuje na nieprawidłowości przy projekcie CPK
Jakie szkolenia znajdą się na Tour Salonie?
Chorwacja znosi ograniczenia wjazdowe
Rekordowy rok dla czeskiej turystyki
Małgorzata Chechlińska na wolności
Normy emisji spalin dla autobusów będą jeszcze bardziej rygorystyczne?
Trwają prace nad Międzynarodowym Kodeksem Ochrony Turystów
Jakich wakacji szukano w Polsce
85 proc. hotelarzy i restauratorów obawia się czwartej fali pandemii
Nowe udogodnienia w strefie Kiss & Fly na Lotnisku Chopina