Chińska turystyka liderem, jeśli chodzi o tempo odbudowy
Nowe badania Światowej Rady Podróży i Turystyki ( WTTC) pokazują, że ożywienie w chińskim sektorze turystycznym wyprzedziło wiele głównych rynków turystycznych, takich jak Francja czy Stany Zjednoczone, a także średnie światowe ożywienie.
Przed wybuchem pandemii, wkład sektora turystycznego w PKB Chin wynosił 11,5 biliona CNY (11,6% całej gospodarki). W 2020 roku, kiedy pandemia spowodowała wstrzymanie międzynarodowych podróży, wkład sektora turystycznego w gospodarkę Chin spadł o prawie 60%, co oznacza spadek o 6,9 bln CNY. Jednakże, jak wynika z badań, w oparciu o obecne tempo ożywienia, wkład sektora w PKB Chin może w tym roku wzrosnąć o 60,7% w ujęciu rocznym.
Wzrost ten jest niemal dwukrotnie wyższy od średniej światowej, która wynosi 30,7% i oznacza roczny wzrost o prawie 2,8 biliona CNY.
Z danych wynika również, że wkład branży turystycznej w gospodarkę kraju może wzrosnąć w przyszłym roku o 40,4%, co oznacza wzrost o prawie 3 bln CNY.
WTTC spodziewa się, że wydatki krajowe wzrosną o 75% do końca bieżącego roku, a w 2022 roku odnotują dalszy wzrost o ponad jedną trzecią (35,9%).
Jednakże, podczas gdy przychody z turystyki międzynarodowej, które są kluczowe dla ożywienia sektora, mają wzrosnąć zaledwie o 7,2% w 2021 roku, w przyszłym roku, kiedy granica Chin ma zostać ponownie otwarta dla głównych rynków źródłowych na całym świecie, mogą one znacznie przewyższyć wydatki na turystykę krajową ze wzrostem 94,3%.
Po utracie ponad 16 milionów miejsc pracy w zeszłym roku, kiedy to firmy z branży turystycznej w Chinach i na całym świecie poniosły katastrofalne straty z powodu poważnych ograniczeń w podróżowaniu i całkowitego zamknięcia granic, wzrost zatrudnienia w 2021 roku ma wynieść zaledwie 3,6%. Jednak już w przyszłym roku wzrost zatrudnienia może wynieść 17,7%, osiągając w 2022 roku ponad 80 milionów miejsc pracy, czyli zaledwie 1,9% poniżej poziomu sprzed pandemii.
Nasze badania wyraźnie pokazują, że podczas gdy globalny sektor Travel & Tourism zaczyna się odradzać, ożywienie w Chinach jest szybsze. W zeszłym roku pandemia COVID-19 spowodowała utratę 16 milionów miejsc pracy w chińskim sektorze turystycznym. Jednak przewidywany wzrost zarówno międzynarodowych, jak i krajowych wydatków w przyszłym roku przynosi pozytywne perspektywy zarówno dla miejsc pracy, jak i PKB - komentuje Julia Simpson, prezes i dyrektor generalny WTTC.
Według badań, wkład sektora w PKB kraju i wzrost liczby miejsc pracy może być bardziej pozytywny w tym i przyszłym roku, jeśli rządy na całym świecie spełnią pięć istotnych warunków, które obejmują m.in. umożliwienie swobodnego przemieszczania się w pełni zaszczepionym podróżnym, niezależnie od ich pochodzenia i miejsca docelowego. Po drugie, potrzebne jest wdrożenie rozwiązań cyfrowych, które umożliwią wszystkim podróżnym łatwe potwierdzenie statusu COVID, co z kolei przyspieszy proces na granicach na całym świecie. Aby można było ponownie rozpocząć bezpieczne podróże międzynarodowe, rządy powinny uznawać wszystkie szczepionki dopuszczone przez Światową Organizację Zdrowia. WTTC postuluje również dalsze wspieranie inicjatywy COVAX/UNICEF w celu zapewnienia sprawiedliwej dystrybucji szczepionek na całym świecie oraz dalsze wdrażanie ulepszonych protokołów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa, które zwiększą zaufanie klientów.
Przyszłość może być jeszcze jaśniejsza dla chińskiego sektora podróży i turystyki
Jeśli te niezbędne działania zostaną podjęte przed końcem 2021 roku, badania pokazują, że wpływ turystyki na gospodarkę i miejsca pracy w Chinach może być znaczący.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
PAŻP i Ryanair będą współpracować
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział badania rynku i analizy:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Jak wyglądały tegoroczne wakacje Polaków?
Gastronomia Moxy Poznań Airport najlepsza w sieci Moxy
Ministerstwo Rozwoju wdraża Publiczny System Rejestru w Turystyce
Czy konsolidator usług hotelowych może rozliczać się wg procedury VAT marża?
Touroperatorzy wypłacą środki za niewykorzystane vouchery podróżne
Nowy touroperator opowiada o swoim pomyśle
Sztuczna inteligencja w turystyce
Taryfa jeśli nie w euro to w lokalnej walucie
Jest decyzja środowiskowa dla CPK
Jak zmieniały się ceny na najpopularniejszych kierunkach turystycznych?
Wakacje last minute - duży stres czy świetna przygoda?
Rzecznik Praw Obywatelskich zaniepokojony upałami w pociągach
Śmierdzący problem biur podróży
Parlament Europejski popiera zniesienie wiz dla Ukraińców
Za nami rekordowy rok w turystyce światowej
Accor rozbudowuje lifestylową markę
POT podsumowała Weekend za pół ceny
Od jutra Lidl w Polsce będzie sprzedawać wycieczki!
Polacy odpoczywają krócej niż inne narodowości?
Willa u Tośki w Murzasichle - nie polecam!